Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/Clanek-Jak-bude-v-Schengenu.aspx?ID_clanku=846

Jak bude v Schengenu

published: 12/27/2007 | describe of rivers: Divoká Orlice, Dyje, Dunajec

Zemska brana Česká republika se stala právoplatným členem schengenského prostoru. Tím padly hranice a lidé mohou přecházet ze státu do státu libovolně uvnitř prostoru bez hraničních kontrol. Co to přinese pro vodáky? V ČR je několik řek, kde se odstraní zbytečné hraniční kontroly a nahlašování celníkům splutí řeky. Patří mezi ně horní část Divoké Orlice k Zemské bráně, která je sjízdná pouze na jaře, kde bylo nutné nahlašovat pohyb na řece na policejní služebně v Bartošovicích. Další řekou je Labe u hranic s Německem nebo řeka Morava, ale zde se vodácká veřejnost obvykle nevyskytuje. Za to změna na Dyji by mohla přinést rozšíření turisticky splouvaných řek i během letních měsíců. Úsek Vranov – Znojmo ale bude pravděpodobně nadále zakázán a to díky ochraně pitné vody a národnímu parku. Více v diskusi.

Reklama

Pro české vodáky, s oblibou navštěvující slovenské řeky, se otevřela legální cesta přechodu z jedné strany řeky Dunajce na druhou v oblasti slovenských hranic. Dříve se vodáci potýkali jak se slovenskou tak i polskou policií, která odmítala pouštět vodáky přijíždějící z Polska na slovenskou stranu, jelikož zde nebyl říční přechod. Vodáci tak museli zastavit na polské straně, přejít přes lávku mezi Nižnymi Stromovci a Červeným Kláštorem, kde byl zřízen pěší přechod, i s loděmi, přespat v kempu, a pak se opět přes přechod vrátit zpět do Polska. Více o komplikacích na hranicích, které jsou již minulostí, bylo napsáno v článku Na Dunajci se platí.

Schengen údajně přináší i další změnu a to v uznávání vzdělání získaných v rámci prostoru. Dohoda se má jmenovat ACIS, ale zatím jsem k tomu nenašel nic bližšího. Dle kusých informací by to znamenalo uznání českého živnostenského listu např. na živnost vázanou v oblasti průvodcovských služeb ve všech státech schengenského prostoru. Neznamená to úplné uvolnění komerčního raftingu pro české průvodce, jelikož např. v Rakousku musíte splnit i další kritéria (dočasně pracovní povolení, certifikované rafty ...), přesto by to do budoucna mohlo znamenat výrazné usnadnění dostupnosti zahraničních řek. Snad si to opět „nepokazíme“, když právě kvůli českých osudných chybám došlo k omezování komerční vodácké aktivity. Jakmile budu vědět bližší informace, uveřejním je.

S končícím rokem bych chtěl popřát všem čtenářům raft.cz do nového roku vše nejlepší a hlavně dostatek „akorátní“ vody v řekách. Tedy ani málo ani moc.

Petr




 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.