V dubnu a květnu loňského roku (2011) jsme byli dost překvapeni a vytočeni zprávou o zasypání 7. nejvýznamnějšího vodopádu podle průtoku v ČR na řece Mohelnici u obce Krásná v Beskydech. Co se stalo, řešilo a vyřešilo? No, moc dobré zprávy nemám ...
Reklama
Původní stav
Vodopád byl zasypán sedimenty
K zasypání vodopádu došlo na základě výběrového řízení vyhlášeného Lesy ČR na podzim roku 2010 (správce toku v tomto roce), které vyhrála firma Regioprojekt Brno, s.r.o. Bylo potřeba někam uložit sedimenty z čistění přítoku Mohelnice – Tošenovského potoka. CHKO Beskydy, pan Poloha, k tomu vydal firmě i posudek, kde požadovali rovnoměrné rozmístění těchto sedimentů po řece, podobně jako v letech minulých. V roce 2005 totiž byla část sedimentů (výrazně menší) také uložena pod vodopád a v jeho okolí. CHKO Beskydy, Povodí Odry ani Česká inspekce ŽP neshledala v ničem problém a žádné pochybení a to ani přes to, že se odhadem do cca 30m řeky vysypalo 15-20 tatrovek sedimentů (tím se asi myslela ta rovnoměrnost). A to ani přesto, že na těžbu v Tošanovském potoce nebylo vydáno územní rozhodnutí (Stavební úřad Raškovice, pan Olšar), protože v tomto množství to již potřeba je.
Po zasypání
Ve snaze o obnovení vodopádu mi pomáhalo několik lidí
Zjišťováním situace, co se vlastně stalo, žádostmi a dopisováním s různými institucemi (CHKO Beskydy, Povodí Odry, Lesy ČR, Ekologický právní servis, Stavební úřad Raškovice, ČI ŽP) jsem strávila asi půl roku. Moc mi pomohli fotografiemi a radami Honza Hrubeš, Dědek z Rychvaldu, Waran Ivoš Kratochvíl, Daniel Křenek, Jan Krajhanzl, Dana Kuriplachová a jistě mnoho dalších. Dále mi pomohla práce Jana Miklína (Ostravská univerzita) na téma Vodopády Moravskoslezských Beskyd. Všem moc děkuji! V kauze se angažovali také občané Ostravy a starostka obce Krásná, situace vadí turistům, fotografům, vlčařům a dalším skupinám.
Mohelnický vodopád
A k čemu jsem došla závěrem?
Voda si s tím opravdu bude muset poradit sama, protože člověk sám toho moc nezmůže. Já už tedy ne. A na rozdíl ode mě, vodě to docela jde. Vodopád to ještě není, ale otvírá se nám tam pěkná „chicken lajna“ nalevo. Ty velké kameny uprostřed čekají asi na stoletou vodu, protože ty se asi jen tak nedají… nebo na tu naši brigádu. Nad vodopádem je ještě návoz skoro v původním stavu.
současnost a cesty
Hrozí zasypání další prahů
Rizika, když nic neuděláme, nebudeme se ptát a dávat najevo, že nám na Mohelnici záleží? Další zasypání tohoto vodopádu. K částečnému došlo jistě v roce 2005, pravděpodobně i později, k celému pak v roce 2010. Kdy to udělají znovu? Když nebudeme dávat najevo, že nám to vadí!
Hrozí zasypání a zničení dalšího úseku výše, kde jsou podobné dva prahy za sebou, bohužel také hned u silnice.
přírodní prahy u turistické odbočky na Lysou
A jak to tedy vypadá nyní?
Dva prahy u pěší turistické odbočky na Lysou horu jsou stále stejně krásné, sjízdné, bez stromů (konec března 2012). Vodopád u silnice před obcí Krásná je vysoký napravo asi 40-50 cm, je pod ním slušný válec bez odtoků, ale asi pouští spodem (klacky, klády určitě). Napravo pod ním je skála, ale pěna, do které se skočí si myslím je dostatečná a je proto nyní sjízdný touto stranou, na rozdíl od minulosti. Nalevo je pak zmiňovaná „chicken lajna“ – proplétání mezi šutry. Za velké vody určitě nejezděte rovně středem.
současný stav
nájezd středem doprava
Hledá se někdo, kdo se celé problematiky ujme
Má-li někdo čas a chuť na boj s větrnými mlýny, ráda předám všechnu korespondenci, doporučené dopisy, žádosti o informace aj., které mám. Nerada bych však dospěla k závěru, že místo bude chráněné až tolik, že jej sice nezasypou, ale na vodopád se budeme dívat z uctivé vzdálenosti a příliš ho „chránit“ jako škeble ve Vltavě. Tato cesta tady totiž je… I dál se budu snažit dávat najevo, že vodopád považuji za významné přírodní místo v krajině a upozorňovat na to, že jeho zasypávání není v souladu s náplní práce CHKO Beskydy, vyhláškami a zákonem.
Katie