Celý týden jsme s potěšením sledovali, jak na většině toků ČR stoupá voda a po loňské zkušenosti s Konopišťským potokem jsem hledali něco podobného. V sobotu 21.1.2012 ráno jsme vizuálně prověřili stavy vody na Chotýšance a na Janovickém potoce, volba padla na Chotýšanku.
Reklama
Pendl jsme vyřešili dvěmi auty. Konec sjezdu jsme naplánovali na Vlašimské Blanici. Okolo poledního jsme na startovní čáře v plné polní. Začíná zlehka sněžit. Start jsme měli pár desítek metrů pod hrází Smilkovského rybníku ř.km 11,4.
![hráz rybníka hráz rybníka](/cechy/jezy/chotysanka_115.jpg)
hráz rybníka
Fotky jsou pořízené cca 14 dnech po splutí, neboť nepřízeň počasí při vlastním splutí nás odrazovala od focení. Jednu aktuální fotku jsme ale přeci pořídili.
![začátek pod hrází začátek pod hrází](/cechy/mapy/chotysanka_114.jpg)
začátek pod hrází
Po vyplutí potok meandruje, zpestřen sem tam drobnými peřejkami. Až k obci Pařezí potkáváme pouze jeden padlý strom, který lze překonat uvnitř kajaku.
![Pařezí Pařezí](/cechy/mapy/chotysanka_105.jpg)
Pařezí
Proplouváme údolím, v němž jsou roztroušeny chaty v zalesněné krajině. Vodní terén nepřináší žádné nástrahy a na pohodu se dostáváme do blízkosti obce Takonín, před kterou je sportovní areál. Potok si zde pro nás připravil několik pěkných peřejí a přírodních stupínků.
![u sportovního areálu u sportovního areálu](/cechy/mapy/chotysanka_90.jpg)
u sportovního areálu
Pod obcí Takotín protéká Chotýšanka bývalým rekreačním střediskem, kde nás čeká první chotýšanský jez s válečkem. Zastavujeme, obhlížíme, lehká svačina, o kterou se pereme s nečekaně příchozími koňmi, kteří se pasou v celém prostoru střediska. Pod jízkem pár cvičných nájezdů, Jendův zápas s válečkem dopadl bez ztráty kytičky.
![Takonín Takonín](/cechy/jezy/chotysanka_85.jpg)
Takonín
Popravé ruce míjíme lom, objevují se padlé stromy, které jdou podjet. U některých je potřeba trochu vylehnout z kajaku a dávat pozor, aby vodník Chotěš neukradl činící se mu kajakáři pádlo z ruky a nenechal si ho u sebe pod vodou. Fíla rychle vylil kajak, Jenda mu vylovil nové Puro zpod hladiny a pokračujeme směle dál po toku.
Další orientační bod – Oltův mlýn, sjíždíme provalený jez u začátku mlýnského náhona.
![Oltův mlýn Oltův mlýn](/cechy/jezy/chotysanka_34.jpg)
Oltův mlýn
Meandrování pokračuje, střídají se lehké peřejky, padlé stromy, z části zarostlé koryto a sem tam můstek či lávka. A pomalu a jistě se blíží obec Libež, kde se Chotýšanka vlévá do Vlašimské Blanice. Nájezd do soutoku zvládáme bravůrně a po pár kilometrech si na Blanici dáváme poslední dnešní jez na ř.km 6,5. Zde již máme zaparkované druhé auto.
Chotýšanku můžeme vřele doporučit, je to pohodová WW I s poměrně udržovaným korytem. Všechny lávky a mostky byly dostatečně vysoko. 11 km jsme spluli za cca tři hoďky. Vodní stav na vodočtu Slověnice byl 43cm.
Vodě zdar a doufejme v co nejvíce oblev v zimě a na jaře roku 2012!!!
Fíla &Jenda Piknik