I když vodácká sezóna na Vltavě již skončila, přesto se v současné době intenzivně vyjednává o konečném návštěvním řádu v rámci NP Šumava, který by měl zpřísnit podmínky pro splouvání. To nejzajímavější z posledního jednání si můžete přečíst níže, celou zprávu pak naleznete zde.
Reklama
Návrh řízeného splouvání v úseku Soumarský Most - Pěkná:
Prioritním východiskem pro návrh byla podmínka dobře kontrolovatelného režimu splouvání s možností přímého ovlivnění chování vodáků na řece při stavech vody, které jsou pro podvodní nárosty ohrožující.
- splouvání povoleno od 1.5. do 31.10.
- vyloučení vícemístných plavidel (rafty, pramice)
- minimální výška hladiny 61 cm pro kánoe
- minimální výška hladiny 55 cm pro kajaky
- vytvoření společného projektu s vhodným partnerem ke zpřístupnění zvláště cenného území pro návštěvníky NP za přesně daných (a kontrolovatelných) podmínek: Správou NP vybraný partner (držitel výjimky vlády ke vstupu, resp. k provozování řízeného splouvání; s uzavřenou smlouvou se Správou NP) bude zajišťovat splouvání
- při výšce hladiny 50 – 61cm
- denně v 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 a 15:00 hodin
- 6 lodí + průvodce
Zdůvodnění návrhu:
Přestože podle uvedeného grafu vychází pouze 1 loď pro vodní stav 50 cm, dá se předpokládat, že limitované množství lodí (6 lodí) s průvodcem se dá „ohlídat“, aby se vodáci chovali tak, aby jejich vliv na vodní ekosystém byl minimální. Na počátku cesty mohou nezkušení vodáci dostat lekci v řízení lodi a budou poučeni o pravidlech chování na řece – plout v proudnici, nekřičet, nejezdit vedle sebe , maximálně šetřit vodní rostlinstvo, vyhýbat se mělčinám. Průvodce je seznámí i s plánem cesty – jak dlouho se zhruba pojede, kde se bude odpočívat. Zároveň průvodce bude plnit roli „výchovnou a vzdělávací“ může poskytovat zajímavé informace o životě v řece a kolem ní, včetně údajů o Vltavském luhu. Hodina rozdílu mezi starty jednotlivých skupin by měla zajistit dostatečný časový odstup, aby se výpravy nedostihly. Tímto režimem se vyloučí masové splouvání ve velkých, většinou dost hlučných skupinách, kde se lodě předjíždějí, což je v úzké proudnici problém při kterém se často lodě dostávají do kontaktu se dnem a rostlinami na něm rostoucími, omezí se i křižování toku, kterého se často dopouštějí nezkušení vodáci, kteří nezvládají řízení lodi. Kontakt s mělčinami a brodění tokem se vzhledem k jízdě za průvodcem omezí, protože průvodce povede výpravu proudnicí.
Současně bude pokračovat monitoring vlivu vodáctví na ekosystém řeky (vodní rostliny – výzkum VÚV a monitoring Správy NP), kontrola dodržování nastavených pravidel (Správa NP ) a také samozřejmě záchranný program perlorodky říční (AOPK ve spolupráci s NP). Zjištění zhoršení stavu nebo nových skutečností bude důvodem pro revizi a případnou změnu nastavených pravidel.
Petr