Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/Clanek-Ostre-kameny-v-jezu-Cila-na-Berounce.aspx?ID_clanku=1909

Ostré kameny v jezu Čilá na Berounce

published: 5/31/2017 | describe of rivers: Berounka

Dne 06/05/2017 jsme s partou kamarádů sjížděli Berounku. Na jezu Čilá (poblíž obce Skryje) bylo vždy možné proplutí jezu při pravé straně přes sníženou korunu jezu. Při zvýšeném průtoku (cca 80 m3/s v Liblíně) se v tomto místě tvořily relativně velké vlny. Z 10 lodí jsme zkusili proplutí  pouze 3. Jeden z kamarádů se na druhé vlně otočil a po vyplutí pod jezem měl rozříznutou nohu v délce 21cm a hloubkou 3cm. Čistý řez začínal pod kolenem a směřoval ke kotníku. Volaná záchranná služba již byla na cestě, protože 30 minut před námi jela jiná parta a jeden z vodáků skončil se stejným zraněním. Náš zraněný byl vybaven záchranou vestou.

Reklama
Situace na jezu před zasypáním kameny
Situace na jezu před zasypáním kameny

Vinu za nehodu nesou čerstvě nasypané kameny

Dle slov přihlížejících chatařů bylo na podzim pod sníženou korunu nasypáno kamení a urovnáno bagrem. Tato situace mě nenechala klidným, a tak jsem v následujícím týdnu začal zjišťovat, kdo danou úpravu (nasypání kamení) povolil a proč. Přes ministerstvo zemědělství, následně na povodí Vltavy - pobočný závod Berounka - jsem dostal mobil na toho, kdo danou úpravu schvaloval. Jednalo se o Vodoprávní úřad Rokycany, který rozhodl, že na základě 2 nehod (z toho jedné smrtelné) z loňského roku bude lepší, když vymleté tůně zasypou kamením. Za vyššího průtoku se zde tvořil válec a kamením chtěli válec zrušit i s tím rizikem, že dojde ke zranění, neb zranění je lepší, než smrt.

Vodáci dříve jez běžně splouvali, teď je nebezpečný za každého stavu

Evidentně se povedlo válec pod jezem utlumit a změnit ho na vlny, jenže kdo o nebezpečí neví, může skončit špatně. Jelikož jsou kameny schované pod vodou a vodáci jez běžně sjíždí, je pravděpodobné, že naše nehoda nemusela být poslední.

Vedoucí party, která kameny realizovala, se  snažil dohlédnout, ať to ten bagr co nejvíce srovná, ale holt se to asi nepovedlo:-). Slíbil mně, jako vodák vodákovi, že nechají napsat ceduli o nebezpečí ostrých kamenů/případně přímo o zákazu splouvání. Varování nad jezem snad pomůže, jen jsme přišli o další sjízdný jez za běžných vodních stavů. Škoda, že se nepodařilo najít lepší řešení na utlumení válce, aby i nadále zůstal sjízdný. Jez byl zařazen do databáze nebezpečných jezů, než se podaří situace vyřešit k lepší bezpečnosti.

Tomáš Holec
Diskuse nad článkem
Jez Čilá, Zdeněk, 5/31/2017 1:39 PM
Kartáč, Klasik, 6/1/2017 10:27 AM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama