V době sucha se hodí mít v zásobě tekoucí úseky řek, kam se můžete vypravit prakticky kdykoli. Patří mezi ně bezpochyby dolní Labe z Ústí i Vltava z Vyššího Brodu.
Reklama
Dalším takovým proudným úsekem je i dolní Vltava od posledního jezu k Mělníku. Tam ale probíhaly v posledních letech mohutné terénní práce. Šlo o to, že v rámci ekologických úprav byla odstraňována stará kamenná navigace a vytvářeny pláže a ostrůvky. To se ovšem neobešlo bez hlučící těžké techniky a pro vodáky poněkud nebezpečného pontonového mostu, po kterém ta technika migrovala z břehu na břeh. Zazněly i návody, jak se při natažení silným proudem k této překážce vyklonit z lodi směrem k mostu a tlapičkami rychle ručkovat ke břehu.
Pontonový most i hrabání břehů je naštěstí aktuálně minulostí a my si můžeme užít dolní Vltavu bez komplikací.
Vltava z Mlčechvost
Na začátku září, v pátek po práci beru packraft do loďáku a vláček mě vyhodí za Kralupy na zastávce Mlčechvosty. Přejdu silnici a po úvozové cestě dojdu do malé chatové osady s pramenem na břehu Vltavy. Tady lze v klidu nafouknout loď.
Vltava u Mlčechvost začíná volejem
Vltavský volej tu nadržuje vysoký nesjízdný jez Vraňany na říčním kilometru 11,4. Vyrážím proti mírnému protivětru.
Nadjezí jezu Vraňany
Najíždím doleva do Vraňansko-hořínského plavebního kanálu a po úzké šíji přenesu loď doprava do koryta Vltavy pod jez.
Přetažení lodě z Vraňansko-hořínského kanálu vpravo do Vltavy
Proudný úsek dolní Vltavy
Vlnky pod jezem mě uchvátí a už pluju vstříc dalšímu dobrodružství. Vpravo míjím vodoměrnou stanici Vraňany, aktuální stavy a průtoky najdete na chmi.cz. V době mé plavby tu protékalo slušných 95 m3/s. Pokud by na raft.cz bylo vhodné upozornit na splavnost popisovaného úseku, je možné využít tento vodočet, splavné minimum bude podle mého odhadu někde okolo 20 m3/s.
Vpravo budka vodoměrné stanice Vraňany
Protivítr pročesávající mé šediny a široká tekoucí prázdná řeka tu dávají ulehčující pocit volnosti. Z okolních stromů mě pozorují místní kormoráni.
Kormoráni
Následuje revitalizovaný úsek se štěrkopískovými plážemi a ostrůvky. Část pláže okupuje aktuálně hejno jakýchsi hus.
Hejno husic na revitalizované pláži
Ale co to? Na pláži o kus dál leží nějaké obří hnědé zvíře. V první chvíli mi připomene zážitek z Nizozemí, kde se na písčitých ostrůvcích vyhřívají tuleni. Přistávám. Jedná se o přecpaného chcíplého bobra. Obdivuju typické velké hlodáky (pravý ani levý zub není vyčištěný, asi neposlouchal Skoumala), placatý ocas a hustou kožešinu, nad kterými by zajásal každý traper.
Bobr už to má za sebou
Při další plavbě mě zaujme nová elegantní lávka v Lužci, která nově nahradila bývalý přívoz. Z lávky mě zdraví cyklisté.
Lávka přes Vltavu v Lužci
Míjím ostrovní ves Lužec na levém břehu s kostelíkem sv. Jiljí.
Kostel sv. Jiljí v Lužci nad Vltavou
Vltava do Mělníka
A pak se pohoupám na poslední, tady nejníže ležící, vltavské peřejce.
Poslední vltavská peřejka
Po další cestě pozoruju několik volavek popelavých. Cestu mi kříží potrubí s pěší lávkou.
Potrubí s pěší lávkou pod Lužcem
Vplouvám do lesního úseku. Na chvíli přistanu a cachtám se ve vodě.
Vltava před Mělníkem
Voda je dosti průzračná, na dně můžete vidět spoustu malých škeblí.
Škeble na dně Vltavy
Pak už připlouvám pod historické město Mělník s vinicemi na stráních. Odraz vysoké vyhlídkové věže kostela sv. Petra a Pavla se na klidné hladině zajímavě vlní.
Mělník z hladiny Vltavy
Doplouvám na soutok dvou našich největších řek. Tady také potkávám dnešní první lodě, nejsou to kánoe, ale motorové rybářské čluny.
Soutok Vltavy (vpravo) a Labe
Odtud samozřejmě můžete plout dále po volejnatém Labi, nebo zkusit vypádlovat zpět na místo startu po blízkém Vraňansko-hořínském plavebním kanále.
Závěr
Mně, vzhledem k mé vrozené lenosti, ale už splutí těch 12 km dneska stačilo. Za západu slunce balím loď a vynáším ji po pěšině mírně proti proudu Labe, a pak vzhůru do obydlených končin. Z blízké, poměrně frekventované autobusové zastávky „U Hřiště“ mě za pár minut odváží příměstský busík směr Praha.
Opuštěný proudný úsek dolní Vltavy, kde můžete pozorovat nejrůznější vodní ptáky a další přírodniny, rozhodně stojí za návštěvu.
Ahoj Eki