Re: Ryby vs vodáci, Ešus, essalek~seznam.cz, 9/11/2015 4:04 PMDobrý den pane Víte.
podle vodního zákona je odběr vody stejně jako plavba po vodě oprávněným zájmem s tím rozdílem, že na odběr vody je potřeba vodoprávní povolení, kdežto na plavbu nikoliv. Tedy z toho mi vyplývá, že obě činnosti jsou si před zákonem rovny a jedna by neměla likvidovat druhou. Vodní turistika u nás živí víc lidí, nežli třeba MVE. Koneckonců to zohledňují i takové dokumenty, jak třeba technická norma pro jezy a stupně, anebo metodický pokyn MŽP pro výpočet minimálního zůstatkového průtoku.
v prvním dokumentu se píše o oprávněných plavebních zájmech, ve druhém o tom , že při výpočtu MZP se mají vzít v potaz všechny zájmy s řekou spojené, a že MZP má zachovat či zlepšit podmínky pro rekreaci u vody. Na většině OŽP při rozhodování tohle nedělali, protože je jednodušší použít vzoreček nežli přemýšlet, komu suchou řekou uškodím. Teprve díky tlaku ČSK VT , Raftu a HZS zjistili , že i vodáci mají svoje práva.
Přitom v současné době nechceme nic jiného , nežli aby majitelé odběrných míst prostě dodržovali to , co podepsali v manipulačních řádech.
Jestliže mají stanoven takový a takový průtok, tak jeho nedodržením se dopouštějí porušení zákona a vodu prostě kradou.
Přišli jsme na případy třeba neoprávněných úprav na jezech, na posunutí vodoměrných latí až o 20 cm, na neoprávněné a životu nebezpečné zabetonování kamenů na výšku do jezového pole.
Mnoho let zde bylo zvykem, že vodní turistika snáší zlatá vejce, ale jaksi že to se děje samovolně.
Jenže pokud bude pokračovat situace, kdy pár zlodějů bude vodu krást tak bezohledným způsobem , jako se nám daří nafotit, tak se vodáci přesunou na příjemnější řeky.
Jen pro srovnání, na řeky u nás ročně vyjede kolem 670 000 lidí , což představuje obrat kolem 1,4 mld. Kč. V provozu je kolem 1400 MVE, z toho nepatrná část krade vodu a kazí jméno těch slušných, co dodržují to co slíbili. Například si velice vážím majitele MVE v Čerčanech, velice si vážím zástupců svazů MVE za to , že mají snahu situaci řešit interně.
Že lze se dohodnout, tak na to máme příklady z Rakouska, Itálie, Francie, kde jsou na rozdíl od nás v této problematice daleko dál. Tam už finanční přínos turistiky dávno pochopili, na rozdíl od naší republiky.
To jen k té skupině lidí.
Právo plavby z historického hlediska existuje u nás také stovky let.
Přirovnávat nás ke komunistům je promiňte hloupost. my nikoho nerušíme, nelikvidujeme. Chceme jen aby majitel odběrného místa dodržoval to, co slíbil. To snad je normální. Nebo Vám připadá , že majitel odběrného místa něco může slíbit a pak si smí dělat co chce?
Je pravda, že z pozice nejsilnější vodácké organizace v ČR - Českého svazu kanoistů se začínáme odborně vyjadřovat k novým stavbám jezů či k jejich rekonstrukcím, protože mnohdy stačí vodákům to samé co rybám.
Bordel na řekách - máte pravdu , že po části lidí na vodě bordel zůstane. proto se třeba organizují úklidové akce, třeba Čistá řeka Sázava. Přímo této akce jsme se účastnil po dohodě s organizátory o měsíc později. V dubnu oni vysbírali x desítek tun odpadků , a my po nich v červnu 60 stolitrových pytlů.
Například i část karoserie, nebo třeba lednici.
Na řece je mnoho zájmů, musí na ní nějak vejít jak majitelé odběrných míst, tak rybáři, tak i vodáci.
Máme možnost se buď domluvit a dodržet daná pravidla, nebo válčit.
Ešus
Český svaz kanoistů
sekce turistiky