Smutná je pěkná malá říčka, která se vlévá zprava do Lužnice v Bechyni pod zámkem na km 10,6.
Je dlouhá 50 km s průtokem u ústí 1,2 m3/s.Jejím pramenným tokem je potok s biblickým jménem Cedron, který vzniká u osady Ostrý na Cunkovském hřbetu, kudy probíhá hranice Středočeského a Jihočeského kraje. Na Cedronu nad Jistebnicí a na jeho menších přítocích je několik rybníků. Dříve se za horní tok Smutné považoval Nadějkovský potok, pramenící u Ounuze pod Javorovou skálou 723 m.n.m. Zmatečné je také označení Chyšeckého potoka jako Smutné na některých mapách.
Reklama
Jak vznikl název
Název se odvozuje snad od pohřebních mohyl, které se nacházejí v okolí Opařan, nebo od toho, jak si říčka smutně plyne opuštěnou krajinou.
Pod soutokem Cedronu a Nadějkovského potoka, kde nás Smutná začne zajímat, žádné pochybnosti o názvu už nejsou. Odtud teče stále k jihu, zprvu překonává žulové podloží peřejkami, pak se však uklidňuje a dokonce rozdvojuje okolo Božetic. Napájí velký rybník Chobot, nedaleko pod ním přijímá zprava svůj jediný větší přítok, Milevský potok. Dál teče pěkným mělkým údolím, které se směrem k ústí do Lužnice v Bechyni stále víc zahlubuje a obnažuje rulové skály.
Horní úsek
Charakter potoka zůstává stejný
Charakter toku se kupodivu změnil i za dobu, těch více než 50 let, co ji jezdíme. Velmi pěkný byl úsek mezi Hanovem a Srlínským mostem, kde Smutná protékala přímo lesem. Dnes tady po povodních, kdy se r. 2002 částečně protrhl Chobot a později se sem naplavilo i další bahno, bují na březích jiná vegetace včetně kopřiv a les po větrných kalamitách ustoupil. Kolem Srlína k Ratajům byly dřív vysázeny vrby, skrz které se místy loď jen těžce drala, dnes stromy věkem padají do řeky a nikdo to neřeší.
Smutná nad Srlínem
Potok má i vlastní vodočet
Pod Haškovcovou Lhotou se na mnoha místech Smutná přimyká ke skalám, kde vznikají příjemné peřejky, za běžných stavů bezpečné. Vodácky vděčný je další úsek až k soutoku, ke kterému se říčka blíží jen pomalu, ve velkých meandrech, zatímco vlevo nad sebou vidíme město Bechyni.
Most s vodočtem v Ratajích hlídá vodník
Vodní stav vhodný ke splutí je možno získat z limnigrafu v Ratajích, on-line na internetu. Jako minimální pro splutí od soutoku s Milevským potokem radím „kajakových“ 60, lépe však 65 nebo trochu víc. Pozor! Měrný profil v Ratajích pod mostem je velmi široký a každý centimetr se pak v úzkém korytě násobí. Nedoporučuji jezdit Smutnou za vysokých stavů, nejen proto, že je to o hubu, ale žádné vodácké potěšení to nepřinese.
Pro porovnání stálosti je možné nahlédnout i vodočty na horní Smutné v Božeticích a na Milevském potoce. Zatímco dřív byla jistá voda v září při vypouštění Chobota, dnes s tím nelze kalkulovat. Taky proto, že je zde malá vodní elektrárna a průtok je nepravidelný. MVO je ostatně i na jezu v Srlíně, ale tady se voda zpravidla vrací hned pod jez. Jen když máme smůlu, jde odtud hodně vody náhonem až do mlýna a přes Srlín nám voda může trochu chybět.
Smutná umí i váleček
V roce 2010 byly zátarasy
Udělali jsme zkušenost, že když dobrá voda výrazněji klesá, je možné ji při troše snažení dojet. Naopak, vodu puštěnou z Chobota do nízkého stavu snadno předjedete a nemusíte pak dojet tam, kam je třeba.
Pravé jezy na Smutné většinou přetahujeme nebo prohazujeme, s výjimkou stupňů v Ratajích a Bechyni, které bývají dobře sjízdné i bez prohlížení.
Obtížnost Smutné je WW I, i vzhledem k tomu, že si na ní moc neodpočinete. Horní úsek do WW I-II.
Strategii splouvání ovlivňuje i moje poslední zkušenost z léta 2010, kdy v řece bylo na mnoha místech hodně padlých stromů, nejednou v celých zátarasech, dokonce několikrát bylo nutno loď vláčet kopřivami po břehu. Rychlost splouvání tak klesla i pod 4km/hod. Dojíždění celého úseku pak bylo „na krev“ a potěcha z nejhezčích posledních 7 km byla ta tam.
Je-li přes vodu padlý strom, a my ho musíme podjet, přejet, přetáhnout nebo protáhnout, pak platí jednoduché pravidlo: Co má povolit, drží. Co naopak má držet, povolí nebo se potopí.Budeme-li mít tohle na vědomí, třeba se dočkáme někdy i toho, že nás strom velkoryse uvolní ze svého sevření nebo dokonce nabídne někde u břehu průjezd, který jsme dosud neviděli a nečekali.
Z mostu Na Prádle
Prohlídka předem neuškodí
I když vím, že si vodáci moc poradit nedají, několik doporučení si neodpustím. Kdo se chce se Smutnou seznámit nejprve ze břehu, je nejlíp zajet do Bechyně a ke Smutné se dostat po některé turistické značce nebo pod náměstím po schodech. Budete překvapeni, jaká je v údolí pohoda. Na střední tok zapomeňte, podle něj se dřív chodilo na procházky, což je dnes těžko k uvěření. Možné je podívat se Na Prádle, v Ratajích na vodočet a v Srlíně. Na žluté značce od Hanova k Srlínu jsou turisti nějak nežádoucí a jsou jim tam kladeny nástrahy, takže toho taky moc neuvidíte.
Kdo má o Smutnou opravdu zájem, pak ať nejprv začne třeba pod Haškovcovou Lhotou, kde se dá k řece zajet, překoná překážky a asi za 3 hodiny bude na soutoku s Lužnicí. Pod Lhotu je možné se přesunout také z Dobronice na Lužnici a je-li dobrá voda, zakončit tak Lužnici netradičně.Je možné tady zatábořit na některém letním tábořišti, nebývají všechna využívána. Vodu najdeme spíš na těch, které jsou na levém břehu. Druhý den víkendu můžeme plout od Sepekova a skončit, jak nám to vyjde.
Nad Bechyní už není kanoe neznámou věcí
Horní část je možná prvosjezd
Začátek plavby po Smutné je vhodný u mostu silnice ze Sepekova do Opařan. Nedaleko odtud je hotýlek Maděrovka, kde po dohodě můžeme nechat auto, najíst se nebo i ubytovat. Sem se můžeme dokonce vrátit od Bechyně i autobusem, ovšem jen ve všední den.
Určitě stojí za pozornost horní úsek od soutoku Cedronu pod Nadějkovem. Jsou tady pěkné peřejky, vyžadující samozřejmě dobrou vodu, fanděme si, že jde o prvosjezd. Není to dlouhé, jakmile se Smutná rozdělí, můžeme toho nechat a třeba se podívat na tvrz ve Vlksicích.
Máte-li problém přemluvit na Smutnou háčka, zkuste to přes ptáčky-ledňáčky. Garantuju, že jich uvidíte dost, budou si vás štafetou předávat. Vídali jsme tady i skorce, ale ti nejsou tak atraktivní.
Soutok s Lužnicí
V dolní části je vše odstraněno
Správce toku mi navíc oznámil dobrou zprávu, že prošel koryto a odstranil z něho všechny překážky. Potok je tak připraven pro vodácké splutí bez zbytečných zastávek a přenášení.
Tak ahoj! Někdy na vodě
Petar