Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/Clanek-Stavba-nejvetsiho-poldru.aspx?ID_clanku=747

Stavba největšího poldru

published: 2/21/2007 | describe of rivers: Moravská Sázava

Poklepem na základní kámen byla 30. května 2006 zahájena stavba protipovodňového poldru u Žichlínku na Orlickoústecku, přímo na pomezí Pardubického a Olomouckého kraje. Jde o jednu z nejvýznamnějších staveb protipovodňové ochrany v České republice, která se svým rozsahem řadí k největším poldrům ve střední Evropě. Vybudovaný poldr bude mít velký význam především v rámci ovlivnění odtokových poměrů řek Moravské Sázavy a Moravy. Během nepříznivých vodních stavů bude mít pozitivní vliv na snížení rozsahu škod vzniklých průchodem velkých vod, a to na území kraje Pardubického a také ve střední a jižní části kraje Olomouckého, kde se ochranné účinky projeví i na městských aglomeracích Olomouc a Litovel. Součástí stavby poldru je komplexní revitalizace, která v území zlepší systém ekologické stability a zvýší rozmanitost živočišných a rostlinných druhů.

Reklama

Zpravodaj Povodí Moravy 3/2006


Celkem zásadní stavba se bez zájmu vodáků staví na Moravské Sázavě a do konce října tohoto roku má být dokončena. Chtělo by se mi říci naštěstí proti ní nikdo neprotestuje, jelikož součástí projektu je vrácení toku do původního koryta. Za bolševika totiž potok uměle narovnali, což má negativní vliv na průběh povodní. Velká voda nemá kde ztratit svoji sílu a rychlost, ale naopak získává na mohutnosti. Projektanti museli pátrat ve starých historických mapách, aby znova naprojektovali to, co kdysi příroda sama vytvořila. Budou tedy vytvářet teď již „umělé“ meandry a 4 trvale zavodněné malé nádržky. Do nich chtějí nasadit lipany a pstruhy. Součástí revitalizace přírody má být i lužní les. Hlavní stavbou budou sypané zemní hráze o celkové délce cca 2 270 m a maximální výšce 7,3 m. Na stavbu hrází bude použito cca 320 000 m3 zeminy. Povrch hrází bude ohumusován a zatravněn, odtok vody při povodni bude přes základovou výpust, popřípadě přes bezpečnostní přeliv. Vzhledem k tomu, že se jedná o poldr suchý, jeho funkčnost se projeví až v případě velké vody. Znamená to tedy, že se nebude budovat žádná obrovská přehrada, ale jen vyšší suchá hráz, kam velká voda při povodních nateče a bude tam zadržena.

Současný pohled na krajinu
Soucasne koryto
Soucasne koryto


Vizuální model
Vizualni model
Vizualni model

Více o celé stavbě je ve Zpravodaji Povodí Moravy. Jak se dá na druhou stranu "zavraždit řeka" Blanice pojednává velmi zajímavý článek na rybářském serveru. Určitě stojí za přečtení.

Petr




Diskuse nad článkem
Konečně, Tazy, 2/22/2007 6:12 PM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.