Díky mediálnímu tlaku, ale i pochopení MZE a jednotlivých povodí, dochází postupně k pozitivním změnám na nebezpečných jezech.
Reklama
Na nebezpečných jezech budou výstražné cedule
Nejdůležitější změnou je označení nebezpečných jezů výstražnými cedulemi, které by měly být umísťovány ve vzdálenosti cca 100 – 150 m nad jezem zpravidla na straně přenášení a další cedule přímo u jezu. Rozhodlo tak MZE a jednotlivé podniky povodí již začaly nařízení realizovat.
Bohužel se nepodařilo úplně sjednotit výstražné cedule, jak jsme chtěli, takže někde uvidíte ceduli Pozor jez – nebezpečí, někde ceduli s lebkou, někde ceduli s přeškrtnutou kanoí.
Pozor jez – nebezpečí
Vždy to bude ale znamenat jedno jediné – jez je nebezpečný. Prosím, respektujte tyto cedule, chrání vaše zdraví a životy. Nakonec je to vidět i na tomto videu (měli ze zádele kliku).
Záchranné podkovy s lanem budou snad později
Naštěstí zde již byla osazena podkova s lanem, a tak bylo jak pomoci. A dva kluci na Úpě zase měli štěstí na to, že dva policisté věděli co dělat: idnes.cz. Je škoda, že zde ještě není házecí podkova, protože by policisté nemuseli svazovat různé provázky a házet PET láhev. I toto se snad změní, protože MZE rozhodlo o vybavení jezů záchrannými podkovami dle našich požadavků ve chvíli, kdy ČSK VT bude ochotna a schopna převzít údržbu těchto prostředků /lan a podkov/. Tady bohužel nastal zádrhel. Ochotni jsme v podstatě ihned, ale schopni budeme teprve ve chvíli, kdy se nám na tuto údržbu podaří získat dlouhodobou smlouvu, respektive finanční krytí ve výši cca 300 000 Kč. Předpokládáme, že ročně se ztratí asi 10% materiálu, takže těchto 10% bychom z těchto peněz byli schopni nahrazovat. O pomoc při řešení těchto finančních potíží jsme požádali ministerstvo školství a ministerstvo zemědělství. Předběžně jsme dojednali s firmou Lanex, že by pro tento projekt byla schopna vyrobit barevnou kombinaci lana, která by nebyla použita nikde jinde. S tím bychom pak seznámili širokou veřejnost včetně policie ČR. Bude to nutné, protože lana se kradou. Naposledy u jezu Osek nad Bečvou.
Místní půjčovny budou dohlížet na stav záchranných prostředků
Dále jsem na cca 105 půjčoven poslali naše desatero vůdce malého plavidla a taky upozornění na www.nebezpecnejezy.cz a začínáme se domlouvat s půjčovnami ohledně jistého patronátu nad řekami. Dronte, potažmo Vodácká Ohře o.p.s. se stará o Ohři, Bisport se chce postarat o Sázavu, na Vltavě zase funguje Ingetour, na Otavě se v případě kontroly záchranných prvků můžeme opřít o Otavatour. Na Sázavě ještě na horním toku funguje a s námi spolupracuje Samba, na Moravě Tydra, na Bečvě Milan Kapoun. Věřím, že pokud se nám podaří sehnat dlouhodobě výše uvedené finanční prostředky, tak že díky pomoci ze strany jak vodáků, tak půjčoven podaří udržet systém kontrol a opatření v provozu.
Vodácké orgranizace a firmy by měly vyjednávat společně
Osobně se domnívám, že pomalu nastává čas, kdy by se zájmové vodácké organizace, výrobci vodáckých materiálů, provozovatelé půjčoven, cestovních kanceláří měli domluvit a založit nějakou zastřešující organizaci, spolek, asociaci anebo cech, který by dokázal účinněji prosazovat vodácké zájmy, než-li to dokážeme dnes. Je nás totiž hodně, ale zatím jsou naše zájmy dost roztříštěné.
Utonulých na jezech letos výrazně ubylo
Možná, že je to jen náhoda, ale letos je zatím počet utonutí na jezech (vodáckých i nevodáckých) velmi málo. Máme např. zprávy z Radošova, kde letos nebyl žádný problém. Snad se ukazuje to, že tahle námi prosazovaná opatření mají smysl.
Ešus a Petr