Pokud si chcete užít opravdového vodáckého ráje, nemusíte vyrážet na divoké řeky na Dálný Východ nebo na chladný sever či do jiných zastrčených koutů naší planety. Stačí popojet 200 km z Brna směrem na jih, projet Vídní a ocitne se ve východním Štýrsku, v zemi, která je prošpikována termálními lázněmi vyhlášených jmen, jako jsou Burgau, Bad Blumau, Bad Waltersdorf apod.
Reklama
Kromě termálních koupelí se zde nabízí i vodácká atrakce, kterou je nepříliš známá říčka Lafnitz. Tento tok pramenící v předhůří Alp se vlévá do řeky Raab neboli Ráby, a obě řeky tak nabízí příležitost prožít krásnou vodáckou dovolenou v délce jednoho týdne, která může vrcholit koupelí v maďarských lázních Sárvár nebo návštěvou proslulého folkórního festivalu.
Do Sárváru plavba trvá 7-9 dní, při kterých lze zažít překonávání peřejí a kamenných stupňů na Lafnitz, projíždění nesčetných meandrů na obou řekách, romantické táboření na opuštěných loukách nebo veselé a dobře vybavené vodácké kempy, setkání s vodními tvory a netvory (na Lafnitz jsme viděli raky, na Rábě ledňáčky), koupání a opalování na štěrkových plážích. Pokud se vám zdá voda ke koupání v řece příliš studená, pak je maličkostí zastavit se v nějakém termálním koupališti v okolí.
1. Bad Waltersdorf – Bad Blumau – 4 km
Nástupním místem na vodu se stává lázeňské městečko Bad Waltersdorf, a to hlavně proto, že do Štýrska se naše vodácká skupina vypravila vlakem. Z Prahy se to dá dojet vlakem za necelých osm hodin. Vodním tokem, který lázněmi protéká, není Lafnitz, ale Safenbach, který se s Lafnitz spojuje za Bad Blumau.
Slovo bach je zde opravdu namístě, vody není mnoho a je to škoda, protože v tomto úseku je opravdu velké množství kamenných stupňů a prahů. Většinu z nich však musíme překonávat potupným přetahováním. Za větší vody by Safenbach byl velmi svižnou atraktivní říčkou, místy hluboce zaříznutou do krajiny, což vytváří dojem, že se pluje v úzkém kaňonu plném kamenných peřejí.
Provizorní táboření nalézáme u jezu asi kilometr před Bad Blumau, protože zde se strmé břehy přeci jen rozestoupí a my můžeme vytáhnout lodě na břeh. Naštěstí je zde travnatý pruh, který odděluje řeku od dýňového pole. Jez by mohl za vyšších vodních stavů působit problémy, naštěstí je slyšet a vidět poměrně ve značném předstihu.
![Jez před Bad Blumau Jez před Bad Blumau](/rakousko/foto/Safenbach1.jpg)
Jez před Bad Blumau
2. Bad Blumau – Rudersdorf – 20 km
Tato etapa je vodáckou lahůdkou. A to i přesto, že spád jen už o něco mírnější. Přináší to ale značný úbytek nesjízdných míst.
Hned po půlhodině plavby se ocitáme uprostřed lázeňského areálu Bad Blumau. Působí zvláštním dojmem, když uprostřed luxusu vylézají z roští u řeky podivné ušmudlané existence s PET lahvemi na pitnou vodu.
Za lázněmi plavbu zdrží jez, který je nutno přenést, ale přenášení je relativně snadné. Pak zbývá asi nejméně zajímavých 5 km k soutoku s Lafnitz, kdy se můžeme vcelku bez námahy nechat unášet mírně proudící vodou.
Po soutoku tok zmohutní, zcela zmizí nesjízdné mělčiny a řeka začne zuřivě meandrovat. Pokud bych měl najít něco podobného v Čechách, tak asi meandry řeky Smědé u Předlánců.
![Lafnitz za soutokem se Safenbachem Lafnitz za soutokem se Safenbachem](/rakousko/foto/Lafnitz1.jpg)
Lafnitz za soutokem se Safenbachem
Zpestřením meandrů jsou kamenné stupně a peřeje. Nejvyšší hustota jejich výskytu je v okolí Rudersdorfu, kde nás zaujme především soustava čtyř kamenných stupňů následujících v rychlém sledu za sebou.
Třikrát se musíme probíjet dřevěnými zátarasy z naplaveného dřeva a spadlých stromů. Tábořiště nalézáme na travnaté ploše u mostu mezi obcemi Rudersdorf a Dobersdorf
![Peřejky na kamenných stupních u Rudersdorfu Peřejky na kamenných stupních u Rudersdorfu](/rakousko/foto/Lafnitz2.jpg)
Peřejky na kamenných stupních u Rudersdorfu
3. Rudersdorf – Szentgotthárd – 20 km
Do soutoku Lafnitz a Feistritz má řeka obdobně meandrující charakter jako předchozí den. V některých meandrech voda vypečeně žene do vrbiček, je nutné se mít na pozoru.
![Peřej na Lafnitz Peřej na Lafnitz](/rakousko/foto/Lafnitz3.jpg)
Peřej na Lafnitz
Za soutokem se koryto řeky napřimuje, a tak hlavní zábavou se stává překonávání kamenných záhozů a stupňů. Některé z nich jsou nesjízdné, lodě opatrně přestrkáváme nebo spouštíme na laně, některé umožňují adrenalinové pocity při jejich překonávání.
![Peřej na Lafnitz Peřej na Lafnitz](/rakousko/foto/Lafnitz4.jpg)
Peřej na Lafnitz
Po zdolání řady těchto stupňů nás proud přináší na hranici Rakouska a Maďarska. Kousek za hranicí vplouváme do řeky Ráby ve městě Sentgotthárd. První dojem z Ráby není moc hezký, připojuje se k Lafnitz ve formě skoro městské stoky.
V tomto městě je však velmi dobře vybavený (sprchy s neomezeným přísunem teplé vody, čisté splachovací záchody, kuchyňka s dvojplotýnkou, velký přístřešek s lavičkami a stoly, ohniště s připraveným dřevem, nedaleké Penny, benzínka), a přitom docela laciný kemp. Nachází se na břehu řeky, schovaný je však za protipovodňovou hrází vlevo před silničním mostem. Pro odemknutí branky u řeky je třeba se ohlásit na recepci, která je společná motelu, nacházejícím se v tomtéž oploceném areálu. Po dvou dnech táboření "nadivoko" je hygienické zázemí příjemným výdobytkem civilizace.
Šangve