4. Szentgotthárd – Csákánydoroszló, 32 km
Ráno je znát, že po dešti voda pěkně nastoupala, a tak se těšíme, že to pofrčí. Taky že jo. První kilometry ubíhají na nížinnou řeku závratně rychle, a když se přidají pěkné meandry s napadanými stromy, je o zábavu postaráno. Průjezdy jsou sice triviální, ale zábavné to je. To zas jo.
Reklama
Rába
Nadšení však brzy opadá stejně rychle, jak řeka ztrácí na tempu. Za chvíli to je zcela evidentní volej. Trochu ve mně zatrne, když nás čeká ještě dost kilometrů. Z představy nekonečného voleje mě oblévá horký i studený pot. Naštěstí přijíždíme ke koruně vysokého jezu, který se zjevil zcela nečekaně (nebyl v kilometráži vydané v roce 2000). Přenášení nic moc, je to asi 200 m tvrdé dřiny.
Pod jezem ale začíná nejkrásnější úsek Ráby. Voda opět svižně teče, meandruje v ostrých zákrutách, rozvětvuje se do ramen. V jednom z nich na kamenném prahu nacvičují maďarští rafťáci záchranu. Štěrkové ostrůvky vybízejí k zastavení a koupání. Celé to hodně připomíná Litovelské Pomoraví, jen těch napadaných stromů je tu méně. Vysvětluji si to tím, že jarní velké vody hodně překážek odplaví a koryto se pročistí.
Tuto dlouhou etapu končíme na vodáckém tábořišti Csákánydoroszló, které při placení pro sebe pojmenovávám "U nepoctivého Maďara". Nicméně kladem tohoto místa jsou splachovací toalety, vlažná voda ve sprše (vše funguje na dešťovou vodu) a hezké místo pro stany.
Rába
5. Csákánydoroszló – Molnaszecsőd, 27 km
V tomto úseku se charakter řeky příliš neliší od předchozího dne, jenom řeka je trochu pomalejší. Zhruba po 12 km přichází další jez, vzdutí je tentokrát kratší a ani přenášení není tak dlouhé. Pod jezem pěkné místo na koupání. Posléze si dáváme přestávku v městě Kőrmend. Je zde docela hezké vodácké tábořiště i s hospodou.
My však pokračujeme dál. Meandry už se trochu okoukaly, nicméně plavba je docela plynulá, ubylo však štěrkových plážiček a v úmorném vedru se nemůžeme nějaké dočkat. Nakonec přichází koupání a brzy i konec etapy, která se mi asi líbila nejméně. Kvalita tábořiště v Molnaszecsőd není vysoká, usmiřuje nás hospoda a kontajnery na tříděný odpad, sprchu a pitnou vodu ovšem hledáme marně. Nicméně leccos lze v pohodě vyřešit na toaletách oné hospody.
Rába
6. Molnaszecsőd – Rum, 30 km
Do cíle dnešní etapy se těšíme, název slibuje zajímavé zážitky. Kdo má rád meandry, přijde si dnes opravdu na své. Tolik meandrů za jeden den lze zažít snad jen na Ploučnici. Protože se ale nemusí přenášet žádný jez, těch 30 kilometrů se dá splout docela v pohodě. Zvlášť když ve třetině plavby je bufet u silničního mostu poblíž Rábahidvég. Mají zde zmrzlinu, bagety a "pizzák", zázvorové pivo, ovocné pivo a fotbálek. Taky přemrštěné ceny a líného majitele. Za zmínku stojí, že je zde velmi upravené vodácké tábořiště, bohužel kousek od hlavní silnice.
Rába
Mimochodem jedná se asi o poslední upravené tábořiště na Rábě. Cílové místo Rum nabízí pouze neoznačenou louku asi 200 m za silničním mostem. Někteří členové výpravy si ani mostu nevšimli, a tak tábořili odděleně o pár kilometrů dále. Nicméně na prosté louce zažíváme asi nejromantičtější večer s kytarou a táborákem. Předtím ještě dobíráme vodu a doplňujeme hladinu sacharidů v nedaleké cukrárně.
7. Rum – Sárvár, 22 km
Den začíná opět ve svižných meandrech, které záhy vystřídá brutální volej. Vzdutí je tentokrát hodně dlouhé, odhaduji 4-5 km. Krajina se trochu mění, na březích řeky-přehrady se objevují chatičky, motorové čluny a větrné elektrárny. V horkém poledni pádlujeme k hrázi a 250 m vlevo přenášíme.
Rába
Trochu je mi líto, že se s Rábou loučíme na takovém ne příliš pěkném úseku. Naštěstí závěrečných 10 km přináší opět hezkou řeku, která změnila charakter. Ne že by ubyly meandry, ale od jezu je voda vedena dlouhým náhonem ke vzdálené elektrárně. Pod jezem zbyl asi čtvrtinový průtok, a nabízí se tak kličkování ve zúženém korytě plném písečných a štěrkových ostrůvků, pláží a zátočin.
Když se zdá, že to už nikdy neskončí, přichází návrat vody z elektrárny, silniční most a Milan Kapoun, který si přijel pro své lodě.
Bouřka urychluje balení a pak už se vrháme vstříc kulturním zážitkům, z nichž mezi nejhodnotnější patří tobogány v místním vyhlášeném thermalaquaparku a mezinárodní folklórní festival. Tábořit se dá v kempu, který je nedaleko řeky a hned naproti jednoho z vchodů do gigantického areálu zdejšího vodního světa.
Shrnutí na závěr
Rába v kombinaci s Lafnitz nabízí výborné podmínky pro nenáročnou vodáckou vícedenní dovolenou. Přestože maďarským nápisům příliš nerozumíme a maďarské hatmatilce nerozumíme už vůbec, lze se spolehnout na civilizační zázemí, a tak je řeka přístupná i nepříliš zdatným vodákům a cestovatelům. Na závěr jen několik poznámek.
Obtížnost: ZW - WW I
Nebezpečí: napadaná dřeva a stromy, na dně Ráby je spousta kmenů a klacků, i při plavání je třeba dávat pozor. Dále při vyšších vodních stavech je, ač se to nezdá, hodně silný proud, který může plaváčka odnést hodně daleko.
Tábořiště: zázemí kempů se zhoršuje směrem na východ (mohou být výjimky), poslední značené tábořiště je Rábahidvég, dále už jen louky u řeky. Volné táboření možné, ale většinou špatný přístup pro vysoké strmé břehy.
Splavnost: Rába v Maďarsku celoročně, Lafnitz od soutoku s Safenbach.
Nejhezčí úsek: Rábagyarmat – Csákánydoroszló, Kőrmend-Rum, a na Lafnitz Bad Blumau-Rudersdorf
Šangve