Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/Clanek-Zachrana-hazecim-pytlikem.aspx?ID_clanku=103

Záchrana házecím pytlíkem

article from serial: Záchrana na divoké vodě | published: 5/11/2001

Záchranný házecí pytlík nebo také házečka byl popsán jako jeden z osobních záchranných prostředků v předchozí kapitole našeho seriálu výcvikového centra VZS viz záchranné prostředky. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že házecí pytlík s karabinou je ze všech záchranných prostředků nejvíce používaný (rychlá záchrana bez přípravy, zajištění či dopomoci). Házecí pytlík se používá jako základní záchranný prostředek pro okamžitou záchranu přímo z lodě, nejčastěji z raftu a pro zabezpečení při sjíždění velmi obtížných úseků divokých řek - záchrana ze břehu. Způsoby provedení záchrany použitím házecího pytlíku bych proto rozdělil na dva:

Reklama
  • záchrana z lodě tj. přímo v řece;
  • záchrana ze břehu.

Výhodou házečky je rychlá příprava pomůcky k záchranné akci a relativně snadná manipulace, to asi oceníte při záchraně v řece přímo z plavidla. Záchrana ze břehu pomocí házecího pytlíku se používá především pro zajištění konkrétního splouvaného úseku řeky, v tomto případě nahrazuje malá lehká házečka lano.

Házecí pytlík by si měl vozit v lodi nebo/i nosit připevněný na sobě každý zodpovědný vodní turista či jezdec na divoké vodě. Do jednomístné nebo dvoumístné lodě si házečku berete podle vlastního vědomí zodpovědnosti vůči kamarádům se kterými řeku sjíždíte i k ostatním na řece. Samozřejmostí, a bez vyjímek, by měl být házecí pytlík jako součást vybavení raftu, podobně jako plovací vesta a helma. To je k vybavení raftu, ale správně vybavený vůdce na vícemístné lodi, chcete-li kormidelník, by měl mít také vlastní házečku připevněnou na sobě nebo lépe - vloženou ve snadno otevíratelné a dobře přístupné kapse na plovací vestě. (V současné době lze zakoupit speciální raftařskou a nebojím se napsat i vodní záchranářskou plovací vestu, která má velmi elegantně vyřešené umístění házečky v její dolní zadní části. Namísto používané velké vnější horní kapsy na zádech, otevírané shora s rukou za hlavou, je místo této kapsy přišit do spodní zadní části vesty elastický rukáv. Házecí pytlík umístěný na plovací vestě v takovém rukávu je přístupný z levé nebo pravé strany, navíc chrání bederní část a hlavně ledviny před nárazy během ,,bezpečného`` plavaní na zádech v kamenité řece.)

Při použití házecího pytlíku je nutné, aby lano naskládané v pytlíku bylo opravdu vždy složené a ne zauzlované a smotané do klubka. Jinými slovy - házečka musí být vždy v naprostém pořádku a připravena k okamžitému použití. Další zásadou pro úspěšnou záchrannou akci je umět správně používat tento zvolený způsob záchrany, viz níže. Aby byl házecí pytlík okamžitě k použití, musí být samozřejmě pohotově k dispozici.

Pro každou záchrannou akci platí jisté zásady a tedy i při použití házecího pytlíku. K obecným zásadám jen připomenu jednu důležitou: zachraňovaný nesmí zmizet z dohledu, vždy alespoň jeden zachránce musí sledovat co se s plavajícím v řece děje!

Záchrana v řece

Záchrana v řece pomocí házečky je vzhledem k náročnosti provádění manévrů - zachránce, loď a zachraňovaný - doporučována z vícemístných lodí (při sjíždění vodnatějších, rychle tekoucích řek mnohdy jediný způsob záchrany). Pokud chcete plavajícímu v řece pomoci hodem házečky, potřebujete v první řadě vhodné a relativně stabilní místo resp. plavidlo - tímto plavidlem je např. raft. Situace je samozřejmě vždy složitá, jednak je zapotřebí pádlovat a hnát loď žádaným směrem, a také musíte předvídat co se může stát s plavajícím a lodí při každém projetí vlnou, válcem, rozhraním proudů...

Důležité je uklidnit hlavně sebe - záchranáře s házecím pytlíkem. Nerozvážným použitím házečky často přicházíte o drahocenný čas a šanci na úspěšnou záchranu a můžete ohrozit i posádku vlastní lodě nebo "přinejmenším" sebe. Dlouhé váhání, zda je rychlejší k plavajícímu dojet lodí, také není příliž vhodné. Postižený nemusí být jen plavající v řece, postižený může být "uvězněný" jakkoliv a kdekoliv na řece.

Házečka v lodi musí být okamžitě dosažitelná - zamotaná nebo někde pěkně uklizená pod příčnými válci v raftu nebo ve skvělém vodotěsném vaku je při zachraňování k ničemu a navíc nám může dost výrazně celou situaci zkomplikovat. Jak jsme již dříve popisovali, záchranný házecí pytlík je malý vak ve kterém je vloženo lano. Lano je jedním koncem pevně spojeno s pytlíkem, druhý konec lana je zakončen malou smyčkou za kterou se házečka připevňuje k lodi nebo zůstává "v ruce" zachránce. Aby se lano samovolně nedostalo ven z pytlíku, je konec pytlíku stahovatelný pružným provázkem. Mít v lodi ,,vymotané`` lano z házečky je velmi nebezpečné, v lepším případě je vymotaná házečka tažena v řece za lodí "jen" jako nechtěná kotva.

Rozhodnu-li si se hodit házečku, předpokladám, že je zajištěné řízení lodě a každý na lodi i v řece je předem informovaný, jak se má během záchranného manévru chovat - na to se však nelze vždy spolehnout, ba naopak. V okamžiku, kdy je házečka brána do ruky za účelem hodu na plavajícího v řece, musím zkontrolovat pevné uchycení konce lana se smyčkou a uvolnit stahovací provázek na konci pytlíku (pokud chci, aby se při vyhození házečky lano z pytlíku volně vysunovalo). Postižený musí vědět, že na něj letí resp. je hozena házečka. Hod musí být co nejpřesněji mířený přímo na tělo člověka v řece a někdy to musí být i hod velmi silný, tzn. že potřebujete i dostatečný rozmach paže a vetší kus lana vytaženého z pytlíku před samotným hodem. Nepovede-li se přesný hod na zachraňovaného, musíme se opět rychle rozhodnout, jaké další řešení je nejlepší. Je-li např. k dispozici další házecí pytlík a je-li vhodné jej okamžitě použít nebo zda házečku co nejrychleji vytáhnout zpět na loď a hod opakovat... Zachraňovaný musí spolupracovat a proto ho také upozorňujeme, že po něm něco házíme. Způsob a zásady vytažení zachraňovaného do lodě je stejný jak bylo popsáno v předcházející kapitole sebezáchrana po převrácení lodě.

Vaše Výcvikové centrum




Diskuse nad článkem
Z vlastní, Honza, 5/11/2001 12:00 AM
Ahoj, mám vestu s, Vašek, spruce~email.cz, 5/15/2001 12:00 AM
Diky za, Vašek JUNG, vjung~seznam.cz, 5/16/2001 12:00 AM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama