Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/Clanek-Canyoning-v-okoli-Soce---kanon-Predelica.aspx?ID_clanku=2402

Canyoning v okolí Soče - kaňon Predelica

article from serial: Canyoning | published: 6/8/2022

Když přijedete na Soču, nevynechejte parádní zážitek z průzkumu místních říček formou canyoningu. Je to zcela jiná dimenze vnímání vody a přírody, než nám poskytuje loď. Jdete velmi úzkým kaňonem téměř suché říčky a překonáváte různé výškové rozdíly skoky či slaňováním. V okolí Bovce je příležitostí několik, ale protože se jedná o národní park a my tyto kaňony neznáme, využijeme služeb české agentury Alpicenter, která na Soče působí.

Reklama

Domlouváme sraz na jejich základně, kde dostáváme vhodné vybavení pro tento sport (pozor, je odlišné od vodáckého) a zároveň krátké školení o tom, co nás bude čekat. Dostáváme na výběr ze dvou kaňonů a my se rozhodujeme pro kratší Predelicu. Autem se pak přemísťujeme směrem na průsmyk Predel, kde parkujeme a cca 1 km jdeme lesem k nástupnímu místu.

Začátek kaňonu
Začátek kaňonu

Přicházíme k potůčku, kde nic nenasvědčuje tomu, že kousek níže nám bude stříkat adrenalin z uší. Poklidný čůrek s průtokem pár litrů teče mezi bílými vápencovými kameny v lesnatém údolíčku a vypadá jako běžný potok u nás. Oblékáme se do neoprenů a sedáků a dostáváme základní školení, jak se v kaňonu chovat a na co si dát pozor. Pak už jdeme k prvnímu skoku.

Vápencový hrnec v kaňonu Predelici
Vápencový hrnec v kaňonu Predelici

Hned pod nástupem se potok zahlubuje do skalního úzkého údolí a přichází první vodopádek. Toho sjíždíme po zadku úzkým žlábkem, kterým teče voda. Žuch a už jsem v krásné tůni. Pak následuje mnohem vyšší výškový rozdíl, který skáčeme. Pode mnou je obří hluboký hrnec s neuvěřitelně zelenou vodou. Čistota a průhlednost je dechberoucí. Já ji naruším zanořením až po hlavu a na dno jsem přitom vůbec nedosáhl.

V kaňonu Predelici
V kaňonu Predelici

A znovu skok, tentokráte ještě vyšší. Opět do hlubokého skalního hrnce, který po milióny let hloubila tato malinkatá říčka. Ještě si dvakrát zaskáčeme, a pak začíná kaňon přitvrzovat. Výška vodopádů se zvyšuje. To už na skákání není, musíme slaňovat.

V kaňonu Predelici
V kaňonu Predelici

Slaňujeme pro mě v nezvyklé poloze a to po zádech klouzáním po skále. Do nás buší proudy vody, které padají úzkým žlabem do tůně. Další slaňování je opět vyšší do malého skalního hrnce a pod ním do kruhové hluboké tůně. Je to naprosto fascinující, jaké tvary dokáže příroda udělat. Při pomyšlení na to, že sem přijde jen minimum lidí, jste uprostřed skal v nedotčené a unikátní přírodě, kde vnímáte šumění vody, neskutečnou čistotu a panenskost, jedná se opravdu o intenzivní zážitek.

Nádherné výhledy z kaňonu
Nádherné výhledy z kaňonu

Náš průchod kaňonem zakončujeme cca 30 m slaněním a vydáváme se do kopce zpět k autu.

Závěrečné slanění
Závěrečné slanění

Kaňony v okolí Bovce jsou různé a to jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. My jsme si vybrali variantu střední obtížnosti a časově spíše kratší. Přesto byl náš dojem velmi silný a rád si canyoning někdy zopakuji. Určitě využijte služeb agentur, sólo průzkum by nemusel dopadnout dobře. Petr z Alpicenter nás provedl bezpečně všemi nástrahami, kdy už přesně věděl, jak je který skok vysoký, kolik je v tůni vody, kde slaňovat a kam. Děkujeme tímto za jeho průvodcovské služby a pozitivní zážitek.

Petr
Další kapitoly:


Diskuse nad článkem
vápence, Eki, 6/8/2022 1:41 PM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama