Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/Clanek-Jak-jsme-zesplavnili-dolni-Odru.aspx?ID_clanku=1841 edit=3

Jak jsme zesplavnili dolní Odru

Diskuse nad článkem
Doostn dobrá práce!, Václav, 10/5/2016 8:45 PM
Působíte i v jiných končinách? Měl bych pár tipů... Smajlík Smekám, pánové a dámy!

Reply

..., HH, 10/6/2016 8:42 AM
O téhle akci jsem se s překvapením dozvěděl až s křížkem po funuse, navíc jsem v tom termínu byl v zahraničí. Ale i tak se nemůžu ubránit pocitu provinění, že jsem nebyl u toho. Smekám před těmi, kteří se do toho pustili. Já jsem kdysi, když jsem se o možnost prořezání těch zátarasů mezi Albrechtičkami a Petřvaldíkem zajímal, dostal odpověď, že to prý nejde kvůli ochraně přírody, že tam řeka má zůstat bez zásahů. Kroutil jsem nad tím hlavou jak u vytržení. Teď nevím, jestli jste to udělali jako hurá akci, aniž byste se někoho doprošovali o svolení, nebo jestli Vám na to dal štempl někdo osvícenější, než kdo odpovídal mně. Každopádně průchodnost řečiště je i otázkou bezpečnosti pro obyvatele Petřvaldíku, Košatky a Polanky. Když si představím, že při povodni se nad takovým zátarasem vytvoří v meandrech jezero, které následně hrozí protržením, tak jste i pro místní obyvatele udělali kus záslužné práce. Můžete si pravém vyplnit okénko modrého života. Palec nahoru...

Reply

|_Re: ..., Petr, 10/6/2016 9:22 AM
Je to divné, že to nechtěli vyřezat. Já to teď dělám tak, že když objevím padlý strom, zjistím si polohu a napíšu na příslušné povodí, že mají překážku v toku. Obvykle do týdne je strom pryč. Co je ale problém, když chceš něco preventivně vyřezat. To pak musí naplánovat a zajistit si povolení od majitelů pozemků, životního prostředí atd. Ale když je padlý strom a není to CHKO, pak reagují velmi pružně. Nemohu si stěžovat a pilu už sebou nevozím.

Reply

|_Re: ..., HH, 10/6/2016 9:49 AM
To je oč tu běží, Poodří JE CHKO.

Reply

Setkání, Vladimír, 10/6/2016 8:54 AM
No a což takhle založit tradici brigád čištění řeky jako setkání přátel řeky? Jsou oddíly nebo party vodáků, žijící v symbióze se svou řekou a chtěli by ji vyčistit. Nahlásit to jako akci, zveřejnit (propozice - program, co sebou) na Raftu, první den práce, večer oheň nebo zábava, druhý den splutí - ?? Při práci se člověk seznámí, pobaví a udělá kus prospěšné práce. Přiznám se, přijel bych. Smajlík

Reply

Doplněk 1 :„zákaz zesplavnění“, Javor , 10/22/2016 1:46 PM
Četl jsem reakce, děkujeme za vyjádřenou podporu, neumím odpovídat jednotlivě, příprava zesplavnění byla hodně náročná, k objasnění jsem napsal ještě dva doplňky.

Za občasnou plavbu v Chko Poodří zatím nikdo nikomu pádlo nezlámal, alespoň jsem o tom neslyšel. V r. 2014 jsme kontaktovali Chko Poodří a Povodí Odry s žádostí, že to vyčistíme a zesplavníme vlastními silami. Byl jsem sic varován, že se nám to nepovede vyřídit, ale odmítal jsem pochopit, proč by nám v zušlechtění naší vlastní veřejné krajiny měli bránit.

S dobrovolníky jsme se shodli, že do akce jdeme každý za své a na vlastní riziko. Pokud poškodíme či zničíme nějakou zapůjčenou techniku, poskládáme se dle svých možností. A není podstatné, jestli na akci seženeme pár peněz nebo žádné. Na první TaKme (zkratka této akce - TAhání KMEnů, i symbolika „take me home my country road..“, Bobek to zpíval jako „Veď mě dál, cesto má..“ ) tuším 5/4/2015, jsem měl domluveno, nachystáno jedenáct chlapů, 4 motorové pily, 3 pevné pramice, jeden traktor s vlekem, hubzug, lanovačku, 150 m lan a řetězů, jeden teréňák s navijákem, 3 vozíky atd., avšak chko nám to NEPOVOLILO.

Po asi sedm km dlouhé kontrolní schůzce na Odře, ukázáním na jednotlivé stromy, které jsem chtěl vytáhnout, ukázkou bez prominutí neuvěřitelného naplaveného bor.elu v řece a po dvouhodinové hádce s odborným pracovníkem chko jsme došli ke kompromisu. Povodí nám potvrdilo souhlasné stanovisko, avšak vstup na pozemky jsem si s jednotlivými majiteli musel vyjednat sám (!). Na následném komplikovaném jednání s ostravským vedením chko jsme akceptovali:

1. Prioritou chko je udržet Poodří v přírodním stavu, padlé stromy a vzpříčené kmeny nechť zůstanou v řece jako přirozená hnízdiště ohrožených ptáků, úkryty ryb apod.

2. Chko tam nebude podporovat masovou vodní turistiku, naopak.

3. My jsme za „TAKMEborce“ deklarovali, že nemáme zájem v chko provozovat žádné pravidelné komerční vodácké aktivity.

4. Chko nám umožní „částečné zesplavnění“ v období od 1.9. do 31.3. pouze za účelem / pod podmínkou:

a. Provedeme vyčištění koryta a toku řeky zejména vysbíráním plastů.

b. Můžeme si k tomu a pouze v nezbytných předem oznámených případech vytvořit průplav maximální šíře 2,5 m vyjma vyhrazených výjimek.

c. Na akci zažádáme o vstup do chko správním řízením, rámcově oznámíme počty osob.

Z povolení vstupu pak ještě vyplynulo:

5. Omezení počtu vozidel vjíždějících do chko.

6. Zákaz rozdělávání ohňů v chko.

(naformuloval jsem ty body z hlavy, jak podstatu podmínek chápu já – netvrdím, že přesně takto se p.ředitel vyjádřil, právně účinný je text z povolení, koresponduje s výše uvedeným)

Jinde vodohospodáři i vodáci koryta čistí a o tom, že naši pra a pradědové přítoky a Odru čistili, nemá smysl polemizovat. Keře a stromy na březích se kácely za Rakouska, za první republiky i ještě po válce,

sedlákům bylo jasné proč, ale na tu zkušenost nám jaksi zákonodárci při tvorbě nové legislativy zapomněli, škody a náklady tím způsobené pomíjejí a sedláci v té době už ... už nebyli.

Naprosto nejhorší úsek byl před Petřvaldíkem, 26/9/2015 s platným povolením jsme se opět svolali na TaKme1, nasbíráno 75 pytlů odpadu, vytahali jsme a nařezali snad 12 kubíků, celý úsek jsme nedodělali, bylo toho opravdu moc, ale první delší průplav byl však připravený. (mj. Posejdoni udělali své klubové uklízení Olše ap. jako TaKme2)

Další party došly 8/11/2015 (TaKme3) pomoci. Na posledních 30 metrů zátarasu už nám chyběly morální síly to vytahat, ale kluci z ddm těrlicka se hecli a zvládli jsme to. Petky vysbírané až po most pod Petřvaldíkem, druhý delší úsek průplavů zprovozněn, v pondělí dořezáno a svezeno vytahaných asi 6-8 kubíků.

Na 9/4/2016 jsme byli domluveni, že další úseky pročistíme event. řízneme. Bohužel jsme nedostali předslíbenou výjimku z termínu, ani povolení na úsek za Košatkou do Polanky, protože bychom vpluli do NPR Polanská niva. Tak jsme akci odložili na 10/9/2016 na TaKme4 a zesplavnili ř.km 46,6 až 34,1 – to je ta původní reportáž.

Jaromír Buček

Reply

Doplněk 2 : udržitelnost , Javor , 10/22/2016 1:48 PM
Hrubé úřední nechutnosti vynechám a trochu dokreslím pozadí.

Termín akce byl vybrán tak, ať se nepřekrývá s jinými akcemi podporujících klubů. Jeho včasná publikace na raftu.cz nebyla formálně vhodná, neboť jsme měli zatím pouze emailové souhlasné vyjádření, TOM Čmoudík, VK Kaskády / Campanula vodáci, Loděnice pod hradem, VK Posejdon a Prohnilé kýly obdržely program / propozice. Mj. nám bylo doporučeno, řeknu to vlastními slovy „nezdůrazňovat činnosti v rozporu se zájmy Chko Poodří“ a prosím neptejte se, co to má znamenat, nehodlám to dále už nijak komentovat. Ti lidi o nás nestojí a necítil jsem potřebu TaKme4 dál nějak extra propagovat, pochopíte níže.

TaKme totiž bylo o disciplíně, lidství, morálce i jídle.

Organizace a disciplína se s vodáckou povahou na jednodenní akci zdánlivě vylučují. Jenže když seženete techniku v nové ceně za cca 5 mil. Kč, kterou vám zadarmo nevodáci na akci půjčí, jiný nevodák ji přikryje svou pojistkou odpovědností za škody i svou spoluúčastí, chcete zkušené chlapy, ať se vám pod ní neutrhne břeh, ať ji neutopíte v Odře. Když taháte půltunové klády a traktorista nevidí pod břeh, potřebujete zkušené chlapy, kteří jej na centimetry dirigují. Když se přetrhne řetěz nebo kolem létají utržená lana, musíte mít zkušené chlapy, kteří si to hlídají, drží bezpečné odstupy, aby to lano někomu nevzalo ruku, nohu nebo nedej Bože hlavu. Obdobně řezáči s motorovou pilou. Ne každý umí řezat z lodi, ve vodě či pod hladinou (z nafukovačky je to ještě horší). Na loď každého s pilou nepustíte, ten chlap musí mít něco odřezáno a cit, kam se to po uvolnění pohne. Riziko je vždycky. Stejně tak ostatní se nesmí „plantat“ příliš blízko, kde můžou být ohroženi, ale zároveň musí být připraveni pomoci dostatečně blízko, říznuté odebírat, do břehů po žebříku s metrovým kmenem na rameni se vyškrábat.

Když se zapadaným úsekem chcete proplavit a jeden druhému nepomůžete, jste na nic, jen se trápíte. K tomu ostatní brzdíte, vpředu třeba nestíhají petky vybírat, vzadu třeba nemají co dělat, někdy se potřebujete před dořezáním „prošpuntovat“, ať práce nestojí. Ale když máte bandu VODÁKŮ, kteří si s proudem tykají, skočí do vody, protáhnou vás jak záchranáři, ještě se zasmějete a všichni pobavíte.

Celou trasu plavby Takme4 jsem po břehu prošel naposled v 2015, v 2016 jsem kontroloval stav nejobtížnějších úseků. Ale nevěděl jsem, co si Odra jinde usmyslila. To zesplavnění je jak nekonečný příběh, ta práce má i nemá smysl. Teoreticky nemá, nejmíň každé jaro si jiné stromy korytem podemele a znesplavní se, vytvoří překážku, kterou v rozumném čase třeba nebudeme schopni zvládnout. Přeskočím, proč to i má smysl, faktem však je, že když jsme dali lodě na vodu, nevěděli jsme, kam budeme schopni doplout. Přes veškeré zkušenosti a výbavu jsme nevěděli, jestli se nám podaří dopádlovat do cíle. Do takových podmínek nechcete „takyvodáky“, znající pouze vltavské plovoucí bary.

Když se nám na prvním zesplavnění sešla sestava, která, aniž by se znala, dokázala pět hodin bez přestávky excelentně kooperovat v celodenním dešti a mrholení a po obědě, vydechnutá a mokrá, byla ochotná dělat dál, vidíte, že ti lidé umějí čas využít a chcete je alespoň pohoštěním symbolicky ocenit. Penězi je neuctíte. I našly se vařící dobrovolnice, hostesky, které nás s teplým jídlem i pitím

přivítaly a úsměvem odměnily. Stravovací kapacitu taky potřebujete předem nadimenzovat, na louce uprostřed divočiny s nečekanými počty bez surovin nedokážete účinně improvizovat.

No a chceme příští rok další TaKme na Odře?

Stanování mohu v okolí domluvit. Měli jsme letos od hasičů ve Studénce předjednané zapůjčení areálu, avšak naši spolu-splavnitelé o to neprojevili zájem. A to nás přitom podporuje velikostně slušná grupa. Proto se nejdřív musím dotázat, jak si to oni dál představují. Pokud náklonost k Odře neuvadne, dohodneme termín, kompromisem trasu a s radostí do toho zase půjdeme:) jaromir.javor.bucek@gmail.com

(pár foto je na tvsco.cz

a jste-li krevní skupina souznící s mentalitou výše popsanou, další pila či sbírající rukavice je určitě vítána)

PS Sorry ještě, neodpustím si poznámku. Můj děda, který byl v první válce za c.a.k., na stavbu chalupy potřeboval štěrk a písek. Vzal koně, vůz a v Odře si jej nakopal, neublížil ji. Tata se tam za mlada chodil koupat, plavili se na pramici, ryby opékali. Bobr nepotřebuje ani občanku a podhryže si jakýkoliv strom, netykavka se bez ohledu na ostatní plazí kam chce a kdejaký pták si bez pasu i respektu k Schengenskému vízu přiletí a zahnízdí, kde se mu zlíbí, nemluvě o „politice obrany“ před invazivními nepůvodními druhy. Avšak já, když chci s dcerami na půlden legálně v keni na tutéž Odru, abych si aspoň měsíc(e) vyřizoval povolení s nejistým výsledkem a do Polanské nivy nesmím vůbec! Některá zvířata mají větší práva k užívání přírody než lidé, tam jsme si to dopracovali. I Orwell by se divil.

Jaromír Buček

Reply

Smekám , Had, had~kajaky.cz, 10/23/2016 10:43 PM
Tak musím říci že hluboce smekám za tento vskutku moc pěknej počin.:)))Had

Reply

 
 

Zasílat/zrušit reakce z tohoto článku na můj email:  

New comment to the article

Prosím o zápis jen takových reakcí, které nepoužívají vulgární či jiná neslušná slova nebo hrubě neurážejí. V případě těchto komentářů si vyhrazuji právo je smazat.
Případné odkazy na web stránky zadávejte do textu ve tvaru http://www.neco.cz s mezerou před a na konci adresy.

Nejste přihlášen/a! Přihlašte se nebo zaregistrujte se a získejte další výhody.
Titulek:
Name:
Email:
Vaše reakce:
Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka
  (Email s odpověďmi bude automaticky zaslán na vyplněnou email adresu, pokud někdo na tuto reakci odpoví.)



Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.