Doplněk 1 :„zákaz zesplavnění“, Javor , 10/22/2016 1:46 PMČetl jsem reakce, děkujeme za vyjádřenou podporu, neumím odpovídat jednotlivě, příprava zesplavnění byla hodně náročná, k objasnění jsem napsal ještě dva doplňky.
Za občasnou plavbu v Chko Poodří zatím nikdo nikomu pádlo nezlámal, alespoň jsem o tom neslyšel. V r. 2014 jsme kontaktovali Chko Poodří a Povodí Odry s žádostí, že to vyčistíme a zesplavníme vlastními silami. Byl jsem sic varován, že se nám to nepovede vyřídit, ale odmítal jsem pochopit, proč by nám v zušlechtění naší vlastní veřejné krajiny měli bránit.
S dobrovolníky jsme se shodli, že do akce jdeme každý za své a na vlastní riziko. Pokud poškodíme či zničíme nějakou zapůjčenou techniku, poskládáme se dle svých možností. A není podstatné, jestli na akci seženeme pár peněz nebo žádné. Na první TaKme (zkratka této akce - TAhání KMEnů, i symbolika „take me home my country road..“, Bobek to zpíval jako „Veď mě dál, cesto má..“ ) tuším 5/4/2015, jsem měl domluveno, nachystáno jedenáct chlapů, 4 motorové pily, 3 pevné pramice, jeden traktor s vlekem, hubzug, lanovačku, 150 m lan a řetězů, jeden teréňák s navijákem, 3 vozíky atd., avšak chko nám to NEPOVOLILO.
Po asi sedm km dlouhé kontrolní schůzce na Odře, ukázáním na jednotlivé stromy, které jsem chtěl vytáhnout, ukázkou bez prominutí neuvěřitelného naplaveného bor.elu v řece a po dvouhodinové hádce s odborným pracovníkem chko jsme došli ke kompromisu. Povodí nám potvrdilo souhlasné stanovisko, avšak vstup na pozemky jsem si s jednotlivými majiteli musel vyjednat sám (!). Na následném komplikovaném jednání s ostravským vedením chko jsme akceptovali:
1. Prioritou chko je udržet Poodří v přírodním stavu, padlé stromy a vzpříčené kmeny nechť zůstanou v řece jako přirozená hnízdiště ohrožených ptáků, úkryty ryb apod.
2. Chko tam nebude podporovat masovou vodní turistiku, naopak.
3. My jsme za „TAKMEborce“ deklarovali, že nemáme zájem v chko provozovat žádné pravidelné komerční vodácké aktivity.
4. Chko nám umožní „částečné zesplavnění“ v období od 1.9. do 31.3. pouze za účelem / pod podmínkou:
a. Provedeme vyčištění koryta a toku řeky zejména vysbíráním plastů.
b. Můžeme si k tomu a pouze v nezbytných předem oznámených případech vytvořit průplav maximální šíře 2,5 m vyjma vyhrazených výjimek.
c. Na akci zažádáme o vstup do chko správním řízením, rámcově oznámíme počty osob.
Z povolení vstupu pak ještě vyplynulo:
5. Omezení počtu vozidel vjíždějících do chko.
6. Zákaz rozdělávání ohňů v chko.
(naformuloval jsem ty body z hlavy, jak podstatu podmínek chápu já – netvrdím, že přesně takto se p.ředitel vyjádřil, právně účinný je text z povolení, koresponduje s výše uvedeným)
Jinde vodohospodáři i vodáci koryta čistí a o tom, že naši pra a pradědové přítoky a Odru čistili, nemá smysl polemizovat. Keře a stromy na březích se kácely za Rakouska, za první republiky i ještě po válce,
sedlákům bylo jasné proč, ale na tu zkušenost nám jaksi zákonodárci při tvorbě nové legislativy zapomněli, škody a náklady tím způsobené pomíjejí a sedláci v té době už ... už nebyli.
Naprosto nejhorší úsek byl před Petřvaldíkem, 26/9/2015 s platným povolením jsme se opět svolali na TaKme1, nasbíráno 75 pytlů odpadu, vytahali jsme a nařezali snad 12 kubíků, celý úsek jsme nedodělali, bylo toho opravdu moc, ale první delší průplav byl však připravený. (mj. Posejdoni udělali své klubové uklízení Olše ap. jako TaKme2)
Další party došly 8/11/2015 (TaKme3) pomoci. Na posledních 30 metrů zátarasu už nám chyběly morální síly to vytahat, ale kluci z ddm těrlicka se hecli a zvládli jsme to. Petky vysbírané až po most pod Petřvaldíkem, druhý delší úsek průplavů zprovozněn, v pondělí dořezáno a svezeno vytahaných asi 6-8 kubíků.
Na 9/4/2016 jsme byli domluveni, že další úseky pročistíme event. řízneme. Bohužel jsme nedostali předslíbenou výjimku z termínu, ani povolení na úsek za Košatkou do Polanky, protože bychom vpluli do NPR Polanská niva. Tak jsme akci odložili na 10/9/2016 na TaKme4 a zesplavnili ř.km 46,6 až 34,1 – to je ta původní reportáž.
Jaromír Buček
Reply