Re: Radikálové abstinenti, , 9/16/2011 9:36 AMProč tak vztekle nadáváte,osočujete , když vám dojdou argumenty.Absurdita je spíš vesta v neckách na rybníku, kterou tady slepě hájíte jak buldoci.( zaplaťpánbůh, že jste v menšině !:-)
viz citace z článku :"Členové posádky na malém plavidle mladší 18 (??) let jsou za jízdy povinni použít ochrannou vestu schváleného typu podle zvláštního právního předpisu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na těle."
Vaše představa letní Vltavy :
Prohibice, zákaz raftů ,pouze kanoe s rodiči a dětmi v helmách a vestách?
Já určitě novinám nelžu ( nelžu zpravidla nikdy!:-)
Ještě jednou článek z idnes pro Klasika
:
---------------------------------------------------------------------------
-----
Záchranáři a vodácká sdružení chtějí, aby děti při plavbě na vodě musely mít helmu a vestu. Řeky a jezy jsou podle nich nebezpečnější než jízda na kole a pomůcky mohou zachránit život. Po ministerstvu dopravy žádají, aby návrh prosadil ve vládě. Pokud by dítě pomůcky nemělo, hrozila by dvoutisícová pokuta.
Ilustrační snímek | foto: David Hainall, pro iDNES.cz
"Vesty by děti do osmnácti let měly mít vždy, helmy pak na jezech a na divoké vodě," říká předseda Českého svazu kanoistů Jiří Hodic.
Vodácké organizace se shodují na tom, že jízda po řece je nebezpečná. "Kolikrát spadnete z kola? A kolikrát se na řece převrátíte? Mezi těmito incidenty je značný nepoměr – a přesto vodáci přilby nemají a nedávají je ani svým dětem. To se musí změnit," alarmuje veřejnost Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany.
Právě on spolu s kolegy na návrhu pro ministerstvo pracuje a chce jej prosadit do vyhlášky. Ptáček přitom argumentuje tím, že pod hladinou se skrývá nebezpečí, které lidi nevidí. "Stačí se převrátit, praštit hlavou o kámen a dítěti hrozí utonutí. Kolik takových případů se stane a vodák zemře právě proto, že neměl helmu, bohužel nikdo neví a nepočítá," vysvětluje. Vodáci jsou přesvědčeni, že jediné, co lidi donutí dávat dětem přilby a vesty, jsou pokuty.
"Stejně jako za opilství by jim hrozila od policie nebo státní plavební správy pokuta až dva tisíce korun," popsal Ptáček, jak by podle něj mohla vyhláška vypadat.
Byl by rád, kdyby změna začala platit již velmi brzy. "A snad si na helmy rychle zvyknou i dospělí," poukázal. Slibuje si totiž, že díky tomu ubude úmrtí na českých řekách. Ministerstvo dopravy zatím podobnou úpravu nechystá, ale jeho mluvčí Pavel Novák hovořil nadšeně, když se o iniciativě vodáckých sdružení dozvěděl.
"Stoprocentně jsme ochotni o takovém návrhu diskutovat, což nakonec může vést k úpravě předpisů," naznačil Novák.
Na vodě se v Česku ročně zabije kolem dvaceti lidí. Jen na jezech letos zemřeli již tři lidé, a vloni jich bylo dokonce osm. Od roku 2007 počet obětí na vodě roste. Nejtragičtější byl zatím loňský rok.
Vodáci dávají k nebezpečným jezům záchranné balíčky
V zemi je podle vodáků 93 nebezpečných jezů, jejich seznam a popis lze nalézt na internetu.
Vodácká škola záchrany se je letos snaží pomocí peněz například od Povodí Vltavy upravovat. "Alespoň tam dáváme balíčky pro laiky. Ti by pod jez do vody neměli skákat, ale měli by tonoucímu hodit záchrannou podkovu a vytáhnout ho s ní. Kdyby se vrhli sami do vody, hrozí, že je vodní válec vtáhne a utonou také," varoval Petr Ptáček.
Zdroj:
http://zpravy.idnes.cz/deti-na...