To, že je ve Švýcarsku zakázán rafting, pokud nejsou splněna určitá pravidla, je poměrně delší dobu známá věc. Alespoň na úrovni komerčního raftingu. Nekomerční splouvání na raftech tam bylo tolerováno a v podstatě nijak omezováno, i když pro něho platila stejná pravidla, jako pro komerční. Záměrně píšu v minulém čase, protože od nehody českého raftu, kdy se 3 muži utopili na řece Landquard, se vše změnilo.
Reklama
Dva vrtulníky a záchranáři z několika kantonů i Lichtenštejnska
Nehoda si vyžádala nasazení velkého množství záchranářů a techniky, kdy byly prohledávány břehy v délce mnoha kilometrů, aby se našla všechna těla. K nehodě českého raftu, na kterém bylo celkem 5 starších vodáků (60 - 66 let) a kteří aktivně splouvali již od mládí množství řek v celé Evropě, došlo nedaleko místa startu pod obcí Küblis. První raft ze skupiny projel místem cca 200 m po startu bez potíží, ale druhý raft se převrátil. Vzhledem ke zvýšenému stavu byla voda velmi rychlá a studená. Nicméně ještě nebyla na takové úrovni, kdy na řece přestávají jezdit místní raftové společnosti. Dva z raftu se podařilo zachránit a byli převezeni do nemocnice, tři se již bohužel zachránit nepodařilo. Jak informují švýcarští vodáci, měli naši vodáci alkohol v krvi.
Aktualizováno: alkohol nebyl v pitevní zprávě zmíněn, tedy nemohl být ani příčinou nehody.
Ve Švýcarsku se v podstatě přestalo komerčně raftovat
Tato tragická nehoda znamená pro raftové švýcarské agentury naprosté ochromení jejich činnosti. Potýkají se s rušením objednávek a se ztrátou klientely. Situace je tam velmi vážná. I z jejich popudu došlo k tomu, že aktivně nahlašují všechny cizí rafty na řekách místní policii a požadují dodržování pravidel pro jízdu.
Omezení pro plavidla delší jak 3,8 m
Ve Švýcarsku podléhá jakýkoli člun delší jak 3,8 m přísným pravidlům a je jedno, jestli se jedná o komerční či nekomerční akci. Takový člun, ať je z jakéhokoli materiálu, musí mít:
- registrační značku
- společnost musí být pojištěná
- společnost musí být schválená pro provoz raftingu
- každý průvodce na raftu musí mít kvalifikaci
Vonderrhein v krásném kaňonu Rheinschlucht
Jedná se o podobná pravidla, která platí např. v Rakousku (i ta byla přijata díky smrtelným nehodám hlavně českých ck) nebo ve Slovinsku a dalších státech. Jen velmi málo zemí v Evropě povoluje volné splouvání a téměř všude je rafting omezován. Tato pravidla ve Švýcarsku by neměla platit pro kajaky, kánoe či SUP plavidla. Ohledně kánoí, z nichž např. Baraka měří 4,1 m, by neměl být problém, pokud se jedná o nekomerční splutí. Policie se zatím zaměřuje jen na rafty. Ohledně licencí průvodce ani zde neuznávají IRF licence. Další země se tak uzavřela všem vodákům pro rafting, kdy jedinou možností na splutí místních řek je využít jiného typu plavidla, než je raft nebo místních raftových agentur.
Petr