Pro vyznavače klidu a pohody při pádlování je letní sezóna na našich tocích, mírně řečeno, problematická. Některé profláknutější úseky řek jsou tak hustě posázeny loďmi z půjčoven, že se díky Archimédovu zákonu jejich vodní stavy blíží až ke stupni povodňového ohrožení. Řeky se zde bez nemístného přehánění dají překročit suchou nohou nejen v místech přemostění, ale kdekoliv z lodě do lodi. Pokud si vodák staromilec chce užít svoje, musí jet nějakou řeku, kam ostatní nejezdí. Jedním z takových vzácných úseků je Jizera od Turnova po ústí.
Reklama
Jez-olej, ale občas i rychlejší tok
Na tomto fóru jistě lze nalézt podrobný popis jezů a další itinerář, v tomto příspěvku bych se rád zaměřil na to, proč vůbec na takový nechutný olej jakým zde Jizera beresporu je, jezdit. Prvním a pro mne hlavním je výše zmíněný fakt, že většina lodí půjčoven končí na jezu Dolánky. Dalším je ten, že Jizera má od tohoto jezu charakter nížinného toku olej-jez-olej-jez. No až tak úplně hrozné to není, pod Turnovem jsou místy pidipeřejky a Jizera se místy se rozdivočí až na neuvěřitelné ZWC. Podobné úseky se pak najdou i pod Benátkami.
Peřejky pod Turnovem
Kromě čísté vody jsou zde i hezké památky
Dalším velmi pozitivním faktem je nádherně čistá voda. Je možno pozorovat kamení na dně a vodní život. Velkým pozitivem je až na průjezd Mladou Boleslaví minimální přítomnost rušivé civilizace – jen u některých jezů a dvojí podjezd dálnice. Tyto rušivé vlivy jsou ale rychle pryč a po většinu času je možno pádlovat v pohodě zelených břehů.
Dolní Jizera
Pro zájemce o kulturní památky a původní architekturu Jizera nabízí také řadu možností. Zajímavý je například kostel v Březině, zámek v Mnichově hradišti a Benátkách. Z řeky snadno dostupné je i mlynářské muzeum v Bakově nad Jizerou.
Kostel v Březině
Ale je tu krásně
Z hlediska geologických poměrů Jizera zajímavými oblastmi protéká v horní části, ale pod Turnovem se noří do fádních pískovců Polabské tabule, kde však občas vytváří pozoruhodné výtvory. Bezesporu nejatraktivnějším je podemletá skalní stěna u Loukovce.
Skalní stěna u Loukovce
Většinu scenérie ale tvoří vrby a topoly, které občas padnou do řeky a plavbu zpestří nutností hledat, kudy je objet. Tento charakter toku je ideální pro rybáře, kterých je tu mnoho a naštěstí nejsou na každém volném kousku, jako to bývá na Labi. Sice by se dalo podotknout, že v tom případě je titulek článku špatně, ale rybář není člověk a tím je to vyjasněno :-)?
Padlý strom
Řeka klidným tempem ubíhá a v duši se rozlévá klid a pohoda, která zajisté vezme zasvé po prvních minutách pracovního procesu, ale teď je třeba si je náležitě užít. Jizera se vine do dáli jako lesklá stuha, voda šplouchá a v mysli vytanou slova: „Ale je tu krásně.“
Dolní Jizera
Úsek Turnov – ústí do Jizery je možné v pohodě zvládnout za dva dny, sportovnější posádky si ho sjedou i za den jeden.
Tibor