I když tento článek není přímo vodácký, protože pojednává o možnostech záchrany na „hladké vodě“, může být zajímavý pro ty, kteří se věnují záchraně na vodě obecně. Je takovým porovnáním, jaké vybavení používají borci z LifeGuards u moře a jaké známe z našich moří či lépe koupališť.
Reklama
Tak si tak jednoho časného srpnového rána bosky brouzdám studeným pískem
na Suny beach. Kochám se překrásným východem sluníčka nad Černým mořem a mozkové závity bloumají nad „smyslem či krásami života“. I tu mi prolítla hlavou myšlenka nebo spíš otázka jaký,
že to vlastně mají život Ti, co se o ten náš, bezstarostný tady na pobřeží u Černého moře starají.
Hned odpoledne jsem za jedním zašel a malinko jsme pokecali:
„Teď už to tu je pohoda ale v největší sezoně (cca od půlky července do půlky srpna) tu máme na pláži a v moři najednou řádově tak 2 tisíce hotelových hostů, kliošů, špekounů, managerů, manekýn, fiflen, prudičů, notorických opilců, teanegerů a ještě těch ostatních.
Jo a to ještě k tomu různých národností. To všechno uhlídat a nezbláznit se při tom, to dá pořádnou fušku a hlavně to chce hodně pevné nervy. Občas se zadaří, ale většinou mimo sezónu je to tu v těžký pohodě“.
Pobřežní hlídka opravdu hlída
A jaký že tu k tomu máte k dispozici záchranářský „nábobíčko“? Červený trenky, žlutý tričko s nápisem „LifeGuard“ a na krku šnůrku s píšťalkou. Před „kukaní“ či slunečníkem jedny brejle s ploutvema, BayWatch (ten ze seriálu „Pobřežní hlídky“ - apropo až zas takový záchranářský zázrak vůbec není – jen si to sami zkuste. Chce to „jen“ popadnout „BayWatch“ neboli oranžový plastový plovák, domakat či doplavat pro tonoucího do vln většinou rozbouřeného moře, přesvědčit ho, aby se chytil, a odtáhnout ho se zbytky vlastní sil do bezpečí).
BayWatch plovák
Dále tu pak ještě máme klubko cca 20 až 30 m „plovoucí“ (na první pohled to moc nevypadalo, že by to jako mělo samo o sobě plavat) šňůry či špagátu s velikánským okem omotané gázou či obvazem na konci. Konkrétní jméno či název to snad ani nemá, ale taková vzdálená obdoba našeho upoutaného zachránce. Jsou k tomu sice potřeba dva, kteří vědí „vo co go“,
ale zase to je rychlejší a účinnější. Jeden zachránce si to velikánské oko navlíkne přes obě ramena, maká, maká až domaká. Pak uchopí „oběť“ kejvne na druhýho zachránce a ten je blesku-rychle vytáhne oba na břeh. Jak prosté jednoduché a většinou i velmi účinné. Jo a abych ještě nezapomněl, tak občas někdo z plavčíků má u sebe i funkční vysílačku.
Veškeré dostupné plavčické nádobíčko
Slušný co... na 2.000 lidí???
Detail na záchranné klubko
Celé dny si tak sedí, leží, div si oči nevykoukají a když je potřeba, tak jsou tam, kde mají být. No a když zrovna nemají službu, tak po nocích obsluhují po barech, rozvážejí zboží nebo „klioše“
po hotelech či po vejletech po „safari“ a tak. A když zrovinka v zimě nemá do čeho píchnout, tak čeká
a čeká (např. na úřadu práce) a těší se v duchu na další sezonu.
Jó „Guard“ ten tvrdej chleba má….. ale většinou to dělá rád.
V srpnu 2014 na Sunny beach pár postřehů pro Vás zachytil Matouš