Ad ADCP, Dan, 1/18/2023 10:26 AMlanka nad vodou sloužila a slouží tam, kde/kdy nepřebrodíš, popř. kde není most. Takže kromě moderní doby, jež přinesla třeba plovákovou verzi ADCP (jak popisuje Eki), tak ta lanka sloužila i v době dřevní a kromě svačiny se po nich tahaly klasické hydrometrické vrtule, poměrně těžké leč krásných hydrodynamických tvarů, tzv. torpéda. Nevýhodou, tedy oproti computerovému dnešku (!), bylo komplikovanější = ne zcela přesné určení hloubky, ve které se torpédo na tom lanku zavěšené zrovna nacházelo, tj. kde přesně na svislici měřilo, protože průhyb lanka pochopitelně závisí na rychlosti proudu a odporu torpéda, a tak se musel odezírat úhel, hlídat plovoucí klacky atd., a proto se dělala i hodně těžká torpéda, na jeřáb :-)
Jinak je dneska vlastně fuk, kam to ADCP čidlo fungující na principu měření odrazu/zpoždění ultrazvukových vln umístíš, jestli pod hladinu (lodička), na dno, do břehu, nebo s ním postaru "profiluješ", tj. zase chodíš napříč řekou a ručně měříš stojíce ve vodě jednotlivé rychlosti proudu "jen" ve zvolených hloubkách a "jen" na zvolených svislicích a zbytek napříč a na výšku/hloubku interpoluješ, teda ten computer.
Zkrátka je to přesnější.
No a hlavně kvůli povodním je snaha takhle přesně a stále přesněji proměřovat všechny důležité profily, resp. jejich konzumpční křivky (KK) ... což jsou nakonec všechny profily :-)
... v posledku aby ten přepočet z hloubky na průtok (=KK) byl věrohodný a aktuální a dnes hlavně on-line.
Když Eki píše: "Pryč jsou časy plovákových měřáků", tak píše o měření a záznamu výšky hladiny v komoře budky (budík, milimetrák, pružinka, fixa, ozubené kolečko ...) proto limni-graf. Ale na dalším obrázku má čidlo, které vyžaduje úplně stejně fyzického člověka k docházce a výměně papíru/vytažení, odšroubování a stažení dat do PC.
Povodí a ČHMÚ má dneska podobná "tlaková" čidla, ale s automatickým přenosem dat. Na mostech (třeba Lety na Berounce nebo ve Zlaté Koruně na Vltavě) někdy uvidíš škatulku cca jako konzerva paštiky a to je ultrazvukové měření pouze hladiny (paprsek nevleze pod vodu).
No a když ti v komoře zamrzne hladina, tak jsi s celým měřením a přesností víš kde ... no, tam kde před sto lety :-)
Ale můžeš mít on-line kameru, abys VĚDĚL že tam seš! A to může být někdy kritická znalost ... primátor Němec (Pha 2002) by mohl vyprávět.
Ale když je tma ... můžeš si tam udělat lampičku ...
Ale když ti laskaví spoluobčané rozflákaj lampu ... a tak pořád dokola :-)))
dan