Re: A co dětské tábory?, Ešus , psalek~jagacz.com, 4/10/2009 3:57 PMAhoj Navy. Jezdil jsem jak s pramicemi( v 5 lidech a plně naloženými tak, že voda byla lehce pod borty, jezdil jsem s dětmi i na kanoích. Na puťáku jsem poprvé byl v roce 1971, takže tak trošku můžu srovnávat nárust lodí.
Manévrovatelnost u deblovek byla lepší a ponor menší.
Tím nechci říkat, že se mi zákaz pramic líbí. Domnívám se, že se pramice dětských táborů prostě svezly s vícemístnými plavidly, které chtěla správa dostat pryč nejen kvůli ponoru, ale asi hlavně kvůli sortě lidí, kteří na nich jedou.
Ty počty lodí byly vzaty z přímých, opakovaných odečtů. 400 lodí denně, to je docela silný kafe.
Co se týká toho plánování -
1/ první, co bych v tomhle případě udělal, že bych si vyžádal tabulku průtoků na povodí Vltavy, abych si mohl určit pravděpodobnost průtoku.
2/Potom bych si vytipoval období, kdy tam ta voda pravidelně je.
Začal bych stejně na Soumaráku s tím, že já tam vždycky počítal s několika dny, už jenom právě proto, že jsem potřeboval některé nováčky napřed do kanoe posadit. Kromě toho, když jsem s nimi ještě nepracoval celoročně, tak jsme pro ně udělali jeden víkend před táborem, abychom měli možnost je naučit držet pádlo v ruce.
3/tábory , které dneska jedou vodu, jsou minimálně vybaveny osobákem s vlekem, v jiném případě náklaďákem. Osobák a vlek pro 25 lidí jsem na táboře měl už dávno za komančů. Pokud by nebyla voda ze Soumaráku do Nové Pece, tak bych s nimi sjel aspoň ten kus z Borové Lady, kterého změna netýká, a vynechal jen ten kus ze Soumaráku.
4/Pokud bych byl s nimi dole, třeba v Peci, tak bych zcela normálně nechal celý cirkus na tábořišti s jedním dospělým a nahoru vyjel uplně nalehko.
Ostatně takhle to děláme na táborech už dlouho.
5/zákaz- před zhruba asi rokem a půl jsem viděl srovnávací tabulku počtu dní při různých průtocích. Stav 45 cm se proti stavu 50 lišil asi o deset dní c celového počtu, kdy je Vltava povolena jezdit. Alarmující počty lodí - nevím, ale proti době, kdy neexistovaly půjčovny, je nárůst obrovský.
6/co se týká studii o vlivu na životní prostředí , tak jich za posledních cca 10-15 let bylo vypracováno několik. Ostatně byly jako důvodové zprávy přikládány k těm jednáním na správě NP. Všechny, co jsem měl možnost číst, hovořily o nutnosti regulace různými způsoby. Tu poslední, která zavdala příčinu k regulaci, zadal Zkrášlovací spolek Zdíkovska. At chceme, nebo nechceme, tak správa jakéhokoliv NP je povinna pracovat v mantinelech , které ji staví zákon č.114 o ochraně přírody. Na porušení těchto hranic čekají různé ekoteroristické organizace, které jsou schpony správu žalovat i za naprosté nesmysly.Teď si jako záminku našli perlorodku říční.
Takže je pro ně jednodušší se těmto žalobám vyhnout.
Všude tam, kde se jedná o průjezd národním parkem, a to tady bohužel ano, se jakákoliv hromadná akce ( a to bohužel jsou i tábory) může pořádat pouze na základě výjimky ze zákona č.114, kterou může udělit poute vláda ČR. Neštěstím je, že Vltava v jedné části bohužel protéká NP.
Takže navíc hrozila tahle možnost, že se správa NP začne chovat podle tohoto zákona. Naštěstí to zatím začíná dělat jinak.
Samozřejmě, že každá organizace má právo požádat vládu o tuto výjimku na pořádání hromadné akce. Žádost se podává prostřednictvím MŽP, a pokud vláda ČR shledá, že společenský význam akce převyšuje význam ochrany přírody v daném místě, tak výjimky povolí. Je to jedna z cest, jak se na Vltavu dostat. Doporučil bych pořadatelům táborů podat tyto žádosti o výjimky. Může to být jedna z cest, jak se tam dostat při původním limitu vody 45 cm . I to je ta organizační práce navíc. Docela se divím , že když existuje vlastně sdružení pořadatelů dětských táborů, že aktivně nevstoupilo do jednání pracovní skupiny tak, jako tam vstoupily třeba půjčovny lodí. Zrovna tak by mohl třeba právník, kterého si najmou, zpracovat tu žádost o výjimku ze zákona 114.
Nesouhlasím s Tebou v tom, že správa reguluje zákazem. To by se stalo v případě , že by jim prošel ten původně navržený limit 62 cm, který by termínu povolení splouvání Vltavy byl asi 4 dny.
Jinak samozřejmě existují varianty jiných řek , které jsou za humny a kde v létě nepotkáš skoro živáčka- třeba v Polsku.
Ahoj Ešus