V areálu Slezské plovárny v Hradci Králové přibylo nové přístaviště pro vodáky sjíždějící Orlici. Kromě rozlehlého říčního mola je k dispozici moderní sociální zázemí i možnost kempování. Vybudování mola navazuje na téměř stoletou existenci říčních lázní a plovárny na Slezském Předměstí. První projekt na výstavbu voru na Slezské plovárně pochází již z roku 1933 a funkční molo se zde dochovalo až do 70. let 20. století. Současná moderní plošina umožní obnovit historickou tradici říčních mol a nabídne prostor i pro řadu nových aktivit spojených s vodní turistikou na řece Orlici. Ocení ji jak vodní turisté, kteří zde přirozeně končí svá putování a vystupují na břeh, tak i zájemci o aktivní vyžití na paddleboardech, vodních kolech či v zábavním parku, který bude díky molu bezpečně umístěn přímo na vodní hladině.
Reklama
Nové molo se saunou
Služby pro vodáky, turisty i ostatní zájemce v areálu Slezské plovárny dále doplňuje celoroční provoz říční sauny umístěné přímo na mole. Její poloha na řece uprostřed přírody umocní zdravotně rekreační povahu sauny a podpoří lázeňskou tradici říční plovárny. Slavnostně se otevřela v lednu i za přítomnosti finského velvyslance, hejtmana kraje i dalších významných osob vodáckého sportu.
Slavnostní otevření sauny
V historických pramenech Slezské plovárny je doložena dlouholetá existence mola a plovárenského zázemí v zátoce řeky Orlice i odpočinkových a herních zón, venkovních sprch a sociálního zařízení. Dnes navíc v nové, moderní podobě. Na břehu řeky stojí odpočinkový altán a při vstupu do areálu budova se sociálním zařízením, která poskytne potřebné hygienické zázemí včetně bezbariérových toalet pro handicapované návštěvníky a zázemí pro rodiče s dětmi.
Další mimořádně atraktivní rozšíření vybavení areálu Slezské plovárny představuje projekt multifunkčního vodního zařízení nazvaného „vlna“, které dokáže vytvořit vodní válec, jazyk či pás vln a potěší určitě všechny aktivní vodáky a turisty. Zajímavá je i skutečnost, že zařízení navržené ve spolupráci s týmem Stavební fakulty ČVUT Praha v čele s prof. Ing. Jaroslavem Polertem, Ph.D., nijak nezasáhne do koryta řeky a zabere pouze úzký pruh břehu.
Vizualizace vlny
Celý areál Slezské plovárny tak bude v blízké budoucnosti jedním z velmi atraktivních míst pro širokou vodáckou veřejnost. Zároveň plynule navazuje na mnoholetou tradici říčního koupaliště a veřejné plovárny, kterou dokládá historická fotodokumentace, ale i bohaté vzpomínky řady pamětníků, z nichž většinu spojuje jméno dlouholetého plavčíka a učitele plavání pana Hucla. Právě na památku tohoto nezapomenutelného plavčíka, který byl duší plovárny, nese nové molo název „Hucl“.
Momentky z výuky pana Hucla
Fotografie a více informací lze nalézt na slezskaplovarna.cz/molo-hucl.
Slezská plovárna