Re: Těžko říci, jindra, jindrabio~gmail.com, 12/17/2024 9:39 PMKoryto náhonu bagrováno bylo a několik let po sobě byly instalovány zábrany na jezovou hranu v Bělském Mlýně - a situace se zlepšila. Zlepšila, ALE málo:
1/ To zvýšení průtoku, aby se kanál dal splouvat, je z pohledu řeky enormní - minimálně 12 m3/s kanálem musí téct. Prostě nejde ten průtok obvést dostatečně tím bývalým náhonem.
2/ Další potíž je v tom, že když je nádrž plná, nebo alespoň nemá hodně výjimečný podstav, zasahuje vzdutí buď až k tomu Bělskému jezu nebo jen malý kousek pod něj. Když se tedy podaří všechno co nejlíp, stejně ty jikry a následně ani plůdek nepřežije, protože jednak mimo svižně proudící vodu zaplísní a jednak to sežere nájezd ouklejí a cejnů.
Řešením je umožnit bolenům v době tření vyrazit do řeky proti proudu. Toho lze docílit likvidací alespoň toho posledního, tedy Bělského, jezu. V ten moment ale není, jak zmírnit to dramatické kolísání průtoku.
Ona ta opatření sice zvýšila počet jiker, které přežily, jenže dál už nepřežil nikdo - právě kvůli těm nevhodným průtokovým poměrům. Jediný rok, kdy se výtěr povedl = přežil i plůdek, byl rok s covidem (nejezdilo se) a zároveň byla velmi silně zaklesnutá hladina v nádrži a trdliště bylo tím pádem dostatečně dlouhé. Žádný jiný rok se nepovedl.
Ono je to tak, že ty výtěry jsou masivní a jiker je obrovské množství - protože míra přežití do dospělosti je mizivá. Proto když se podaří zachránit malou část jiker, nic to nespasí, stejně se nikdo dospělosti nedožije :(.
Mimochodem, byla testována i další opatření, ale bez výsledku.
Věřte, že na spor s vodáky se nikdo netěšil a všichni se snažili několik let najít nějaké řešení.
Perlička na závěr jen znamená, že je třeba stále potírat pytláctví, stejně jako všude, kde se chytat nesmí. Otázku tření to nijak neřeší, když jikry prostě nepřežijou.
Otázku aktualizace manipulačního řádu nedokážu dobře posoudit, ale obecně se takové věci dělají, zejména když je třeba dát MŘ do souladu s nějakou legislativou.