Na Sázavě došlo na polorozbořeném jezu Brejlov k další vodácké smrtelné nehodě. Tento jez je známý svými nebezpečnými pilíři, na kterých již bylo několik vážných nehod i utonutí. Nehoda se stala v sobotu 14.5. 2016 v době, kdy na řece probíhal závod ČPV Sázava. Vodní stav nebyl nijak zvýšený, řekou teklo 10 m3/s. Pořadatelé z důvodu uvolnění bezpečného průjezdu propustí pro turistické nezávodní lodě umístili brankoviště mimo propust k problémovým pilířům. Jenže k jezu přijela plastová nezávodní kánoe, která se nechala unášet proudem a možná, když viděla zvýšený pohyb závodníků kolem pilířů, volila tuto cestu místo jízdy bezpečnou propustí.
Loď patřila do skupiny cca 20 dalších kánoí, které byly zapůjčeny v místní půjčovně Bisport. Dostali vybavení včetně vest a informací ohledně problémů na jezech a to i Brejlova. Jednalo se o skupinu cizích vysokoškolských studentů z Portugalska, kteří zde byli na výměnném pobytu v rámci programu Erasmus. Bisport jim průvodce nezajišťoval, měli vlastního. Ten měl již údajně zkušenosti s Brejlovem, protože v minulosti zde nějakou loď vyprošťoval.
Studenti byli poučeni o první lodi, kterou nesmí předjíždět, ale na jezu výše došlo k oddělení jedné z nich, která pokračovala před skupinou. Na jezu Brejlov pak došlo ke vtažení kánoe na pilíř, kolem kterého se zdeformovala. Háček vypadl a odplaval, ale kormidelník byl přitisknut lodí k pilíři. Vesty bohužel neměli na sobě, ale volně položené v lodi.
Na základě této nehody byl přerušen závod a rozhodčí i závodníci začali okamžitě záchrannou akci. Vzhledem k proudu a deformaci lodě se jim ji podařilo vyprostit až po cca 20 minutách. Mezitím volali HZS, ale v místě je velmi špatný signál. Navíc je problém s příjezdem ke mlýnu, a tak závodníci poskytli součinnost při přepravě záchranářů přes řeku. Na místo byl též povolán záchranný vrtulník. Bohužel ani po téměř 1 hodině se nepodařilo studenta oživit a na místě byl prohlášen za mrtvého.
Popis události naleznete i na padler.cz.
Jak již bylo zmíněno, na jezu došlo několika smrtelným nehodám (naposledy v roce 2014). Majitel jezu je soukromá osoba, která nereaguje na výzvy o zvýšení bezpečnosti a to minimálně stržením pilířů. Jez je navíc v havarijním stavu. Kolik lidí bude muset ještě umřít, než dojde k úpravě jezu, zůstává otázkou. Možná by mohl pomoci podnět k místně příslušnému vodoprávnímu úřadu, který by tuto stavbu označil jako nebezpečnou a nařídil pilíř strhnout. Bohužel soukromý majitel nechává ruinu jezu na pospas řece a neřeší odstranění stavby nebo její renovaci. Pokud by se jednalo o např. nebezpečný dům, byly by stavebním úřadem nařízeny nutné zabezpečovací práce, aby nemohl ohrožovat lidi. Jenže na řece rozpadlý jez nikomu nevadí a může i nadále zabíjet.
Petr