Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/Clanek-Potok-Hluky.aspx?ID_clanku=518

Potok Hluky

article from serial: Tip na prvosjezd | published: 3/29/2005

Potok Hluky Jedním z dalších potoků, které vyzývají k prvosjezdu v ČR, je potok zvaný Hluky. Pramení na louce u malé vísky Plasnice asi 4 km od Deštné v Orlických horách a po 6km v Kounově ústí do Zlatého potoka. Horní část potoka není zajímavá. Nejprve teče podél lesa v loukách, kde obtížnost není jinak velká a taktéž je koryto docela úzké. Po 3 km však přechází pod mostem na druhou stranu silnice a odtud se začíná spád prudce zvyšovat. Potok je uzavřen v hlubokém údolí a na necelých 3 km dosahuje spádu neuvěřitelných 50 %o.

Reklama

Potok Hluky Vodu má potok jen velmi krátce z jara, a když taje v Orlických horách, může dosahovat obtížnosti až WW IV. Dle větší vody i více. Z jedné strany je vysoká regulace díky silnici, která byla v roce 1999 na několika místech potokem zničena. Možná si vzpomenete, že tehdy v létě postihla Orlické hory neobvykle silná průtrž mračen, která rozvodnila jak Zlatý potok, tak i jeho přítok Hluky a velmi výrazně se oba podílely na zničení několika domů ve vesnici Kounov. Aby se situace neopakovala, byly v dolní části potoka vybudovány dvě malé retenční hráze.

Potok Hluky Ty mají zbrzdit masu vody, která se valí úzkým korytem dolů na vesnici navíc umocňované velkým spádem. Pod druhou nádrží, která je asi 50m před ústím potoka, pak následuje většinou regulované koryto s malými stupínky. Tyto nově postavené nádrže tak trochu kazí dojem z možné plynulosti sjetí, ale na druhou poskytují alespoň místo k tomu, aby se dalo v „tobogánu“ zarazit a odpočinout. Navíc díky spádu téměř vůbec nenadržují vodu.

Celý dolní úsek jde podél silnice, takže prohlídka není nijak obtížná a dají se vytipovat problémová místa. Sice délka sjetí nebude nijak dlouhá, přesto se může jednat o extrémní sjezd. Na těžší sjetelný úsek v Orlických horách jsem ještě nenarazil. Že by to pro někoho byla výzva? V současné době tání by mol být sjízdný i tento týden či o víkendu. A pokud ne, můžete si sklouznout Zlatý potok.

Petr
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama