Na stránkách Hydromagazínu se rozpoutala divoká diskuse na téma nový vodácký televizní seriál Proč bychom se netopili. V hlavním článku i v následné diskusi dostal seriál od vodáckých diváků většinou na zadek. Jenom pár z nich se pořadu zastalo. K tomuto tématu bych se taky rád vyjádřil.
Když si vzpomenu na filmy, které v nedávné době vznikly na vodácké téma, a porovnám je, nemohu jednoznačně seriál odsoudit. Je pravda, že jsem čekal víc, a že jsem od prvního dílu utekl, protože jsem se náležitě nebavil. Fakt ale je, že seriál docela dobře zachycuje atmosféru šedesátých a sedmdesátých let a způsob, jakým se vodáctví praktikovalo a přiznejme si, že při takovém vodáckém putování se nějaké silné příběhy ani neodehrávaly. Prostě pádlování na vodě, sem tam hospoda, nějaký klábos u ohně a kytárka a hlavně trávení času v partě. Tak to prostě bylo a pořád ještě je. Když se odehrálo něco dramatického, tak se dá říct, že „puťák“ stál za bačkoru, nebo že to znamenalo pokažení výletu. Nasunout do filmu dramatickou zápletku, jako tomu bylo ve filmu Na vlastní nebezpečí bylo pro mě nepřesvědčivé a jak jsme viděli, tenhle film taky nebyl žádný zázrak. Vzpomenu ještě na film Svatební cesta do Jiljí. Ten se mi moc líbil, ale vody tu moc nebylo. No a pak Rafťáci, byl film, který měl vše, co běžný konzument od filmu očekává. Hezký holky, dva puberťáky, kteří jsou schopni spáchat řádnou akci, sjetí Čerťáků a pár slušných komických postav a gagů no a hezké scenérie a dějový spád. Tak sakra, jak by měl tedy vypadat ten další správný vodácký film? Tuhle otázku si tvůrci jistě položili taky.
Zmíněný seriál je zase něco nového, co tu dlouho nebylo. Nakrmit diváka bláznivou jízdou na čtyřkolce, sjet řeku na Trabantu, zapálit byt jako v Rafťácích a vůdčí motiv – hlavní postava by během filmu měla „zasunout“? Né , že by se takové věci neděly, ale jsou to samozřejmě scény, které mají film prodat (a v případě Rafťáků úspěšně prodat). Ptám se, je velkej malér, když takové věci v seriálu nejsou a když se seriál více blíží fádní skutečnosti? Viděli jsme dva díly. Neočekávám přílišnou změnu v dílech dalších. Možná by hutnější celovečerní film na dané téma byl lepší, jak to často bývá. Teď mě napadlo, že je to vlastně správně časově umístěná náplast na zimní vodácký absťák pro české vodáky . Pro mě osobně je to výzva (i když nejsem filmař). Kameru jsem už v ruce držel a ctižádost zplodit rozumný vodácký záznam bych měl celkem taky. Už jsem jich taky pár udělal, ale znáte domácí videa. Nuda k ukousání. Prostě jsem to nikdy nedotáhl do konce do nějakého slušného tvaru. Ukojilo by mě i kdybych udělal jenom nějakej rozumnej dokument. Ambice na dramatické dílo si nedělám. Sjet řeku a vzít to jako úkol se všemi peripetiemi a řešením technických věcí na obtížných místech by mohlo být pro koukání zajímavé. Jsem přesvědčenej, že i ženskou u žehličky by takový dokumentární film mohl zaujmout. Klidně by mohl částečně suplovat i instruktážní funkci (v druhém plánu – né moc okatě).
Současné vodácké klipy se šňůrou extrémních „prásků“ se docela dobře sledují, ale těch nepovedených sjetí je tam poskrovnu a hlavně řešení takových ožehavých situací je ukázáno zatraceně málo. Jeden by taky po shlédnutí takového DVD lehce mohl nabýt dojmu, že jezdit extrémní peřeje je hračka. Kromě toho, vždyť se nejezdí jenom vodopády.
Tak to jsem se trochu opřel do současné filmové produkce. Řekl bych, že tady toto téma na filmovém trhu přeci jenom schází a tvůrci současného seriálu to cítili. Vodácká obec v Česku rozhodně není zanedbatelně malá a toužebně prahne po nějakém filmu určeném zejména pro ni. To je ostatně vidět i z vlny reakcí. Předpokládám na svůj článek taky vlnu reakcí. Tak pište.
Martin