Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/Clanek-Sezina-a-Bilovka.aspx?ID_clanku=1467

Sezina a Bílovka

published: 5/22/2013 | describe of rivers: Sezina

O víkendu již voda toků pramenících ve středních polohách opadala, ale nedalo mi to, a tak v neděli 14.4. v 15:30 nasedám ve Lhotce na říčku Sezina. Kdo jste ji splul přede mnou, máte u mě pivo. Vodočet v Bravanticích hlásí necelého 2,5 kubíku. Moc jsem tomu u počítače nevěřil, ale tady to vypadá dobře.

Reklama
most Lhotka
most Lhotka

A konečně sluníčko…
Takže, Sezina, seznamte se…

Pramení nad vesnicí Pustá Polom v necelých 500 m.n.m. ve východním výběžku Nízkého Jeseníku, teče převážně k jihovýchodu a pod Bravanticemi těsně za mostem dálnice D1(km 341) ústí zleva do Bílovky. Mám před sebou asi 7 km. Tady je široká (nebo spíš úzká) 3 – 4 m a protéká malým údolím s několika břidlicovými skalkami na levém břehu. Asi půl kilometru pod mostem je dvoustupňový jez s malými válečky, za tohoto stavu v pohodě sjízdný.

jez
jez

Sezina meandruje ostrými zatáčkami ve štěrkovém korytě s 1 – 2 m vysokými, téměř kolmými břehy a s občasnou větví či stromem nízko nad vodou. Může nás překvapit i případný naplavený zátaras. Vše je ale v pohodě průjezdné a vody je překvapivě dostatek. Spád není velký, v celém splutém úseku se pohybuje okolo 3 promile. Asi 3 kilometry pod Lhotkou připlouvám do Bravantic. Zde se již upravené koryto asi o metr rozšíří a zároveň narovná.

Bravantice
Bravantice

Podplujete několik mostů, u kostela přejedete 1 nízký a neškodný stupínek a za chvíli jste pod silnicí Klimkovice – Bílovec (č. 647). Vesnice končí a plavba ubíhá docela rychle, a tak jsme za chvíli pod Dé jedničkou. Tady je snad jediná lehoučká peřej, která na nás ani nešplouchne. Asi po 150 metrech zprav a přitéká potok Jamník, který přidává odhadem kubík vody (na ten mám ve svém hledáčku taky zaostřeno)

potok Jamník
potok Jamník

a po dalších 300 metrech jsme na soutoku s Bílovkou. Ta přitéká zprava a má vody méně (1,7 m3/s). Těsně pod soutokem je most, vpravo asi 1,5 km je Studénka. Nechá se tu končit, pod mostem vpravo je místo na 1 auto. Já pokračuju dál. Pilíře mostu vytvářejí pěkné vracáky, dám si cvičně pár nájezdů. Bílovka má přes 5 kubíků a je to znát. Spád je sice minimální, ale v ostrých meandrech přírodního koryta přibylo překážek, větve či stromy, dokonce 1 zátaras musím přenést.

Bílovka
Bílovka

Ve vysokých bahnitých březích to není nic příjemného. Asi po 2 km je přede mnou staveniště, Povodí Odry zde v rámci revitalizace Bílovky buduje vodní dílo, které bude přepouštět do původního koryta část vody.

Bílovka
Bílovka

Dál je totiž koryto umělé, narovnané se šikmými pravidelnými břehy. Těsně za staveništěm přistávám a po levém břehu přenáším asi metrový stupeň s válcem.

Bílovka
Bílovka

Odhadem 5 kubajzů v úzkém profilu je dost. Podjíždím mostek a hned za ním dvoukolejnou trať Ostrava – Hranice. Bílovka je dál přehledná, koryto až na několik málo mírných zatáček přímé. Klidná hladina je několikrát oživena nízkými vlnkami. Zanedlouho je přede mnou nízký mostek, který se musí přenést.

Bílovka
Bílovka

Na okolních lukách jsou ohromná jezera rozlité vody z rozvodněné Odry. Ráj pro stovky vodních ptáků. Jsem na soutoku, po Odře k mostu v Košatce už zbývají jen asi 3 kilometry. Mám za sebou 15 km a 2,5 hodiny pohodové plavby. K místní hospůdce je to doprava po silnici jen 300 m a točená 12ka je krásná tečka za dnešním programem.

Orientační kilometráž:

Sezina

6,6 )( s Lhotka (257 m.n.m.)
6,0 jez
3,8 )( několik mostů v úseku 2 km, Bravantice
2,4 kostel vlevo, nízký stupeň sj.
1,6 )( s (č. 647), Klimkovice vl., Bílovec vp.
0,6 )( D1
0,4 ú zp. Jamník
0,0 ú zl. do Bílovky (235 m.n.m.)
Průměrný spád cca 3 promile, obtížnost WW I – ZW C
Sjízdnost: min. 2 m3/s

Bílovka

4,5 soutok se Sezinou, + 10 m )( s (Kněžský most), Studénka 1,5 km vp.
2,7 stavba nového jezu (v provozu podzim 2013), + 50 m stupeň v. 1 m válec !!
2,5 )( c
2,3 )( ž trať Ostrava – Hranice
0,3 )( c, průjezd dle stavu vody v Odře!!
0,1 stupeň !! (za VV v Odře je zaplaven a neznatelný)
0,0 soutok s Odrou (223 m.n.m.), + 3 km )( Košatka vp.
Průměrný spád 2,7 promile, obtížnost ZW B, od ř. km 2,7 ZW C
Sjízdnost: min. 2 m3/s v součtu z Bílovky a Seziny

Jirka Hodic
Diskuse nad článkem
Sezina, Bílovka, HH, 5/22/2013 10:50 AM
| Re: Sezina, Bílovka, Aleš Sidunov, ales.sidunov~worldonline.cz, 5/23/2013 5:46 PM
| Re: Sezina, Bílovka, Aleš Sidunov, ales.sidunov~worldonline.cz, 5/23/2013 9:44 PM
| Re: Sezina, Bílovka, Jirka, j.hodic~seznam.cz, 5/26/2013 6:15 PM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama