Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/Clanek-Splouvani-za-Jeseniky---Jesenicka-Bela.aspx?ID_clanku=2296

Splouvání za Jeseníky - Jesenická Bělá

published: 5/3/2021 | describe of rivers: Bělá

Podle etologů rituální opakování hezkého a známého uklidňuje, a tak splouváme každý rok ty Otavy ze Sušice a Vltavy z Vyššího Brodu. Na druhou stranu nové neznámé toky jsou pro naše duševno méně klidnou záležitostí, ale vybudí dobrodružstvím naše smysly. Proto jsme zamířili v červenci 2020 za netradičními toky (ale i kopci, rozhlednami, památkami, jeskyněmi, minerály a koupáním) k severu za hřeben Jeseníků.

Reklama

Místní říčky nejsou úplně běžnými vodáckými terény. Způsobují to zřejmě jednak objektivní důvody, jako že tu často nebývá dost vody, druhak důvody psychologické – toky tu nejsou napojené na českou říční síť.

Bělá Jesenická

Ani aktuálně není vody extrémně moc, proto místní největší říčku nesjíždíme už od Jeseníku, ale míříme po proudu do obce Písečná. Tady chvíli šaškujeme na břehu, než mezi vysokými břehovými zdmi nacházíme místo pro nafouknutí baraky a nalodění.

Bělá v obci Písečná
Bělá v obci Písečná

Říčka Bělá se za Písečnou odklání od železnice a míří do kaňonu s pěknými balvanitými peřejemi. Po chvíli se potkáváme s vysokým nesjízdným jezem. Ten je na pravém břehu lemován rybím přechodem.

Rybí přechod vysokého nesjízdného jezu na Bělé
Rybí přechod vysokého nesjízdného jezu na Bělé

Na kánoisty tu, jak je bohužel celkem obvyklé, ale nikdo nemyslel. Ve vysokých zděných březích tak musíme prostrkávat kánoi nesjízdným rybím přechodem. Pod jezem začínají krásné peřeje s úrovní obtížnosti WW2 v lesnatém úseku.

Peřeje na Bělé pod Písečnou
Peřeje na Bělé pod Písečnou

Kličkujeme mezi kameny a užíváme si dobrodružné plavby. Pod peřejemi nás zastavuje další vysoký jez, běžným způsobem opět nepřekonatelný. Splouváme tedy kus náhonu na pravém břehu, a pak se houštím prodereme do hlavního toku.

Bělá pod jezem nemusí mít dost vody
Bělá pod jezem nemusí mít dost vody

Zde se dostáváme opět do civilizace a břehy jsou lemovány vesnicemi. Občas se vyskytnou i jezy, ale ty už jsou překonatelné standardně obtažením po břehu.

Další nesjízdný jez na Bělé jde obnést vlevo
Další nesjízdný jez na Bělé jde obnést vlevo

Kde jezy kradou vodu, je potřeba kličkovat, v běžných úsecích ale voda ke splouvání za stávajícího stavu (5,5 m3/s na vodočtu v Mikulovicích) stačí.

Tekoucí Bělá nás unáší k Mikulovicím
Tekoucí Bělá nás unáší k Mikulovicím

V Mikulovicích jsou na Bělé stupně a zvláštní mikropropusti, do kterých se ale naše baraka nevejde.

Stupně a zvláštní propusti na Bělé v Mikulovicích
Stupně a zvláštní propusti na Bělé v Mikulovicích

Končíme u mostu, dáváme si tu zmrzlinu a kafe. Za chvíli nám jede místní vláček zpět do Písečné.

Eki
Další kapitoly:


Diskuse nad článkem
Bělá jesenická, Vojta, 5/4/2021 7:18 AM
| Re: Bělá jesenická, Eki, 5/4/2021 8:45 AM
| Re: Bělá jesenická, Vojta, 5/4/2021 4:33 PM
| Re: Bělá jesenická, Ivis, 5/4/2021 10:01 AM
Bělá kdysi, Vladimír, 5/4/2021 11:18 PM
| Re: Kladsko, Eki, 5/6/2021 9:00 AM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.