I když by se zdálo, že energetický potenciál našich řek je již dávno vyčerpaný, přesto je o výstavbu malých elektráren (MVE) stále velký zájem. Po pokusu o stavbu MVE na Otavě je tu další snaha o postavení MVE na Tiché Orlici u Bezpráví v rámci Přírodní rezervace Orlice. Zde chtěla firma vybudovat vakový jez v místě současného nízkého a sjízdného stupně se vzdutím 300 m a s derivační elektrárnou, která by vracela vodu po 120 m. AVTS byla informována krajským úřadem v Pardubicích o záměru povolit výjimku na zvláště chráněné druhy vodních živočichů kvůli stavbě MVE. Investor si zajistil znalecký posudek z ochrany přírody, který stavbu MVE podporoval. Byli jsme proto v poměrně složité situaci, jelikož úsek z Letohradu přes Ústí do Brandýsa se často turisticky využívá. Je to velmi pěkná dvoudenní voda, která by byla znehodnocena o dalších 500 m, ale jak postupovat v případě kladného posudku?
Reklama
Stupeň, který měl být přebudován na vakový jez
Po podrobném zhodnocení celé situace, nastudování veškerých podkladů, technických parametrů MVE a znalosti místního prostředí bylo velmi alarmující, že průtoky a předpokládaný roční výkon MVE uváděný v žádosti byl poměrně vysoký a to 500 000 kWh. Poslední roky je zde voda jen velmi krátkou dobu. Provedli jsme proto důkladnou analýzu vodních stavů a sestavili velmi podrobný přehled průtoků v návaznosti na výkon MVE za roky 2018 a 2019. Nebylo to vůbec jednoduché, ale naštěstí máme dostatečné zdroje historických vodních stavů. Z nich vyšlo naše přesvědčení, že údaje v žádosti jsou naprosto mylné. Vycházejí z údajů Qm od ČHMU, jenže tyto hodnoty jsou ČHMU vypočteny za referenční období 1981–2010 a v době extrémních změn teplot a srážek nejsou dle našeho názoru absolutně relevantní. Za posledních 10 let bylo 9 let teplotně vysoce nadprůměrných a s tím souvisí i výrazné snížení průtoků v řekách.
Výpočet průtoků a funkčnosti MVE
Výpočet ukázal, že MVE by byla odstavena více jak polovinu roku, protože by neměla dostatečný průtok zajišťující její činnost. Na řece by tedy vznikla příčná překážka v přírodní rezervaci, která by více jak polovinu svého času byla k ničemu. Bohužel, jak to vidíme na jiných místech, může v podobných případech docházet k nedodržování minimálního průtoku pod jezem a tím ovlivnění života v derivovaném úseku. A nemusí to být vždy záměrné, může dojít třeba k poruše hladinového čidla. Podobné situace na Tiché Orlice jsme již zaznamenali a inspekce životního prostředí naše podněty vyhodnotila jako oprávněné. To vše je nutné brát v potaz. Dá se v tomto případě argumentovat veřejným zájmem nad ochranou přírody?
Brod nad jezem by byl zaplaven vzdutím
Stavba MVE obvykle bývá realizována z dotací (několik miliónů na stavbu MVE, další na stavbu rybochodu), tedy z peněz nás všech. My si tedy zaplatíme za nevratné zničení přírody, i když MVE bude po většinu roku zastavena. To opět není veřejný zájem.
Za AVTS jsme se přihlásili jako účastníci do správního řízení, zafungovala spolupráce se členy AVTS a podrobně jsme popsali negativní důsledky stavby MVE na Tiché Orlice s tím, že veřejný zájem nepřevyšuje zájmy ochrany přírody v přírodním parku (pdf našeho vyjádření). Je pro nás velmi potěšující, že krajský úřad vzal v potaz všechny naše připomínky ke stavbě a rozhodl o neudělení výjimky z ochrany přírody. Více v pdf dokumentu kraje.
Je to jasný důkaz, že AVTS dokáže hájit vodácké zájmy a dokáže vyargumentovat nesmyslnost staveb MVE. Bohužel nikdo nebyl podobné práce schopen po dobu 30 let od revoluce, a proto se nacházíme v situaci, kdy řeky připomínají spíše rybníky.
Podobných situací přibývá, řešíme např. stavby mostů, které by mohly výrazně ovlivnit vodáckou sezónu, anebo ohrožení akcí na Moravici, a proto budeme vděčni za případnou tvoji podporu. Buď se můžeš stát členem AVTS nebo mám můžeš poslat dar na náš účet.
Petr