V předchozím článku o prodloužení splutí slovenské řeky Belá upozorňuji na nebezpečí spojená se stromy. Těmi je v jarních měsících řeka pověstná, obzvláště tam, kde dochází k rozdělení toku do několika ramen. Stromy se pak vyskytují v zatáčkách v rychlém proudu a je obtížné před nimi zastavit. I letos zde bylo několik padlých stromů, a jelikož se tok nachází v národním parku, je zákaz jejich odstraňování. Na tuto ochranu přírody doplatil další český vodák.
Reklama
Skupina ze západních Čech splouvala řeku v sobotu 14.5. na nafukovacích kánoích Orinoco a začínali pod Kokavským mostem. Nástup zvolili až pod dvěma stromy, které nebezpečně blokovaly průjezd v okolí mostu. Zkušený 62letý kormidelník měl v lodi méně zkušenou kamarádku na háčku. Během plavby došlo k převržení kánoe, kdy háčka ostatní vylovili a hodili i celkem přesný hod házečkou kormidelníkovi. Jenže ten se jí nechytil. Viděl, jak mu odplouvá loď, a pokud by se nechal zachránit, museli by ji složitě dobíhat. Proto odmítl hozené záchranné lano a pokračoval v plavání za lodí. To se mu stalo osudným.
Hledání těla pomoc dronu
Zbytek skupiny ho zahlédl v místě těsně nad posledním stromem. Zavolali místní hasiče a ti společně se psovody pátrali podél břehu. Podařilo je jim najít jen člun a helmu s kamerou, vodáka ale nenašli. Zkusili se podívat na poslední záběry z kamery, jestli jim neodhalí nějaké možné místo, kde by se mohlo tělo nacházet. Z nich údajně viděli, že nejprve přišla rána do hlavy od nějaké větve nad řekou, což mohlo přivodit bezvědomí, a následně došlo ke vklínění pod strom.
Místo nehody z dronu
Další den v místě za pomocí bagru strom odstranili, ale tělo nenašli. Propátrávali znovu řeku jak ze vzduchu tak i pomocí psovodů. Po 2 km od převržení označil jeden ze psů místo a následně bylo objeveno v řece i tělo. Jednalo se o prostor s větším množstvím stromů, které ale bylo vzhledem k šířce toku dobře průjezdné.
Téměř každý rok si vyžádají stromy na Belé lidský život. Tak, jako se udržují turistické cesty v parku průchodné, očekával bych i udržování vodní cesty. Většinou se jedná o jen pár stromů, které blokují průjezd, a jejich odstranění by jistě nepřineslo žádné větší škody na životním prostředí. Nakonec se stejně odstraní, když se s těžkou technikou pátrá po utonulém vodákovi a desítky lidí chodí podél toku.
Místo nehody z dronu
Belá je velmi zrádná, protože se koryto každý rok významně mění a stromy různě přibývají. Určitě to není řeka pro začátečníky a málo zkušené vodáky. V tomto případě se stala osudným i zkušenému, který udělal chybné rozhodnutí a chtěl zachránit svou loď.
Zároveň pozor na medvědy, kteří jsou v místě přemnoženi a během jarních měsíců chodí s mláďaty i podél řeky.
Petr