Problém ve vybavení? Přijde mi, že se v těchto případech objevuje jedna a tatáž věc a to zbytečně "hromotlucké" vybavení. Ploutve, tvrdé holinky, které je k člověku na pevno držené, ploutve za šňůru a holinky za sucháč.
Zajímalo by mě, zda klasické neoprénky by byli těžší celkově pro zaklínění nebo zda tohle je argument pro to, proč mít u sebe nůž.
|
Re: Noha se dostala do kapsy.....A co třeba používaní nějakých chytrých hodinek s tlačítkem pomoci, které by zobrazovali polohu, nebožtíkovi hasiči by to asi nepomohlo, ale ten případ, kdy se tam někdo zahaknul a lidi nad ním jezdili je hrozný. Mohli by to dávat spolu s čipem a aspoň by byl přehled, kolik lidí a kde jezdí.
|
Re: Noha se dostala do kapsy.....Věř že provozovatelé kanálů tyto časy dobře znají. Zajeď se podívat na Roudnici, tam se voda pouští/vypíná 2x denně. Až se bude voda vypínat, stopni si, jak dlouho trvá jen zavření klapky. I po zavření vody se dá ještě docela dlouhou dobu pádlovat. Ta voda klesá opravdu pomalu. V Roudnici jsem to nestopoval, ale přes to, že to je docela krátký kanál, myslím, si že po 10min od zavření kanál ve spodní části ještě nebudeš schopný přejít.
Tím nechci říct, že je vypnutí vody zbytečné. Při různých problémech se voda vypíná. Ale jak psal Žralok, ta doba, než voda odteče, je dlouhá . Pokud máš smůlu, ani okamžité vypnutí nemusí stačit. Představ si ale automatická panic stop tlačítka podél kanálu, kde je volný pohyb velkého množství nezapojených lidí. Kolikrát za den by tlačítko někdo zmáčkl? Podívej se, jak Veltrusy, Troja, Roudnice vypadaly před rekonstrukcí a nyní. Pro bezpečnost se tam udělal neuvěřitelný kus práce. Určitě je vhodné, v případě nehody zajistit co nejrychlejší vypnutí vody. Primárně je ale potřeba snažit se pomoc postiženému. Bohužel, občas je veškerá snaha marná.
|
Re: Noha se dostala do kapsy.....Jenže sud vypouštíš pořád stejnou dírou, tady bude s klesající hladinou průtok klesat.
Tvůj názor chápu, jen se snažím říct, že zdání někdy klame a že v případě vody stačí malá změna parametrů, aby se chovala o hodně jinak. Proto bych rád viděl konkrétní experiment. Pak bych mohl říct "nojo, měl jsi pravdu, máš to za ty léta zkušeností dobře nakoukaný". Anebo taky ne ...
Jiná věc je, že průšvih se může stát asi víceméně kdekoli, a kus výš proti proudu už ty časové poměry budou vypadat zase jinak. Tedy být připraven by určitě nebylo na škodu. Jak píše Ivis, řešíme kdejakou buzeraci s nulovým efektem (kolikrát spíše negativním - viz teorie "risk compensation" apod.), proč se tady bránit něčemu, co by mohlo mít smysl aspoň jednou za dvacet let či jak nám ta statistika průšvihů na kanálech vychází ...
|
Re: Noha se dostala do kapsy.....Měření jsem neprováděl , ale přirovnal bych to k výtoku proudu ze dvou sudů do kterých zastavíš přítok . Můj názor je , že zastavení vody není pro živého nijak přínosné , protože se stihne utopit za tu dobu než klesne voda aby bylo možné vyproštění několikrát .
|
Re: Noha se dostala do kapsy.....a můžeš to "hodně pomalu" nějak kvantifikovat jako rozdíl například v centimetrech hloubky nebo v síle potřebné ke zvednutí nad hladinu těla tlačeného proudem dolů, po těch pěti minutách od vydání pokynu k zastavení vody?
já jsem zničehonic zastavenou vodu už párkrát viděl - koryto ještě dobu plné, vlna se dohonit dá, ale prostě už to neteče (naopak na začátku vlny má stejný stav větší tendenci věci hrnout, jak se zvrchu tlačí voda další) - takže si nepředstavuju, že to bude hned na suchu, ale podmínky pro záchranu se můžou významně zlepšit, takže by mě zajímalo toto exaktně zjistit a ne spoléhat se na nějaké subjektivní "klesá to pomalu"
|
Re: Noha se dostala do kapsy.....Tento kanál má nad místem utonutí 2 velké bazény a voda klesá hodně pomalu .
|
Re: Noha se dostala do kapsy.....tak to pak je ale šokující a až neuvěřitelné, pokud to tak je. Přitom stačí monitor a vypnout hned, jak dojde k problému. Když dnes jsou často striktní předpisy na kdeco až nepochopitelně a někdy i zbytečně nebo jako spíš buzerace než k něčemu. Mám pocit podobně dopadl jiný Angličan v Čunově na kanálu. a to tam ještě s ohledem na těžkou vodu byly záchranáři přímo u břehu tenkrát....taky nevypnuli nebo né hned.
|
Re: Noha se dostala do kapsy.....minimálně 5 minut bude trvat, než vůbec najdeš někoho kdo to dokáže vypnout.
|
Re: Noha se dostala do kapsy.....Já vím, proto říkám "nečekám". A i když voda klesá pomalu, je to dost rozdíl oproti tomu, kdy se ti shora pořád valí nová plným průtokem. Kanál ve Vrbném má nějakých 500 m, nevím, jak při tom spádu, ale kdybychom počítali relativně umírněnou rychlost 10 km/h, tak to jsou 3 minuty, po kterých by se to vyprázdnilo, kdyby to fungovalo diskrétně. Což samozřejmě nefunguje - průtok se bude snižovat pomalu, na druhou stranu projeví se to dříve než po těch třech minutách, protože ta voda níže už nebude tlačena vodou shora. Jako kdybych před sebou tlačil pružinu - její druhý konec se pohne dříve než do toho místa dojdu. Za pět minut už to klidně může být rozdíl mezi množstvím/sílou, kterou už přeperu, abych úspěšně zachraňoval. Což je akorát čas, kdy dochází kyslík ... Když budu na začátku těch pět minut mudrovat, jestli stopnout, tak to prostě nestihnu.
|
Re: Noha se dostala do kapsy.....I kdyby bylo tlačítko po ruce , tak to trvá hodně minut , než klesne voda v dolních částích kanálu .
|
Re: Noha se dostala do kapsy.....No tak já bych se zajímal spíš o to, jak to bylo s tím zastavením vody ... To je snad první věc v takové situaci, když mi mizí člověk pod vodou, kterou mám možnost zavřít, tak nečekám, jestli bude lokat nebo ne, a zavírám. V článku je to napsaný tak, jakože prvně proběhl pokus o záchranu a zavřít je to napadlo, až když byl utopenej, poté, co zjistili, že to nedaj. Jako zajímavá myšlenka zkusit si při výcviku záchranu naostro, ale reálně si zkusili akorát jak to vypadat nemá ...
- podle reportáže se dokonce hladina snižovala až dodatečně kvůli policajtům, tak to asi zas novináři trošku zmotali ...
Jako soudce ... no, nepotřebuju, aby každá nehoda měla viníka, zúčastněným jistě není příjemně po těle i tak, ale z hlediska protokolu, do budoucna. Když měly vlaky záchrannou brzdu a tak různě, proč nemít nouzový tlačítka u kanálů, třeba.
|
Noha se dostala do kapsy.....Jako soudce už bych se jen zajímal, kdo je za existenci kapsy zodpovědný.
|