Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/Clanek-Utonulych-na-jezech-letos-vyrazne-ubylo.aspx?ID_clanku=1385 edit=2

Utonulých na jezech letos výrazně ubylo

Diskuse nad článkem
..., HH, 8/22/2012 1:35:59 PM
Vyhlásit, že by všechny jezy měly být sjízdné, má asi takovou hodnotu, jako vyhlásit, že by nikdo neměl lhát a krást, že by všichni měli být zdraví a krásní, nebo že by na silnici neměly být díry. Je to nereálné a přít se o nereálných věcech je pitomost.

Reply

Re: Interpretace statistiky, Ešus, 8/22/2012 8:41:12 AM
Jeden postřeh vyznamenaného zachránce - hrázného z jezu Radošov na Ohři (vytáhnul kanystrem na špagátě 50 lidí z válce).
Po provedných opatřeních na jezu - bóje, cedule, podkovy podstatně víc lidí jez přenáší.
A to letos v červenci byla většinou docela slušná voda na Ohři.
Ešus

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, Ešus , 8/20/2012 2:15:40 PM
Ahoj Martine
Nechceme, aby byl zájem vodáků nadřazován, ale brán v potaz minimálně na stejné úrovni jako zájem jiných subjektů. Dobrým příkladem je třeba stavba jezu Suchomel na Lužnici. Na turisticky velmi využívané řece se místo zbytků starého jezu postaví nový, zřejmě vakový bez možnosti splutí. Proč?
Chceme, aby ochrana lidského života byla na stejné úrovni, jako u vodních ekosystémů (ta je zakotvena přímo v zákoně). Chceme, aby Nikdo nemohl ukrást celou kapacitu řeky, nechat suchý jez a vrátit vodu až pod jezem. Chceme, aby jedno soukromé podnikání (výroba elektřiny) neblokovalo druhé podnikání - třeba právě ve vodní turistice. Chceme, aby se na rozdíl od dnešní praxe nejjednodušeji postavily jezy sjízdně a bezpečné a teprve potom jezy smrtelně nebezpečné, a ty pak za jasně stanovených podmínek zabezpečení.
Kdekoliv, kde postavíš metrový schod, tak ho musíš označit, opatřit zábradlím atd. U jezu můžeš mít jakkoliv vysoké zdi v podjezí, kde při pádu navíc hrozí utonutí a zatím tam nemusíš dávat žádné cedule, žádné zábrany, nic. Tady je něco špatně.
Ešus

Reply

Re: Společný zájem, Ešus, 8/20/2012 12:13:38 PM
Zkusíme iniciovat změnu vodního zákona tak, aby všechny další prováděcí vyhlášky musely znění zákona respektovat. Například bych chtěl prosadit to, aby vodoprávní úřad musel před vydáním povolení požádat komisi pro jezy a stupně , zřízenou MZE, o vyhodnocení rekonstrukce či projektu tak , jako musí o to samé žádat komisi MŽP ohledně rybích přechodů. Do té komise chci navrhnout jako členy zástupce ČK VT, HZS, dotčeného povodí,MZE a soudního znalce v oboru bezpečnosti na vodě.
To je začátek běhu na dlouhou trať.
Ešus

Reply

Re: Interpretace statistiky, Klasik, 8/16/2012 2:11:20 PM
Moc hezky napsáno. Píšu jen aby bylo jasné, že takový názor nás určitě sdílí mnohem víc, než jen Wolejovka. Aktivita pánů by si zasloužila mnohem víc, než jen toto malé PR, které opravdu není třeba vyčítat.

S tím suchem bych taky až tak neoperoval, já mám zatím letos asi štěstí a neustále nějakou vodu nacházím v takovém stavu, že i na utopení pod některými jezy by stačila.

Reply

Re: Interpretace statistiky, wolejoffka, 8/16/2012 11:37:55 AM
V souvislosti s iniciativou Nebezpečné jezy a prací, kterou na tom Petr s Ešusem (a jistě i mnozí další) dělají, mi to nepřijde příliš relevantní. Takové malé PR pochválení, nic víc, nic míň. Jak sám Petr uvádí, statistika je víceméně založená stejně především na zprávách v médiích, nic oficiálního není - a zřejmě ani nikdy nebude. Z dlouhodobého hlediska se jedná o veskrze pozitivní věc - a to mě asi nikdo z adorace k výše jmenovaným podezírat nebude, loni jsme tady řešili návrh jiných bezpečnostních opatření, a zaujímal jsem poněkud nesouhlasné stanovisko.

Reply

Interpretace statistiky, honza, 8/16/2012 10:29:43 AM
Utonulých na jezech IMHO výrazně ubylo hlavně proto, že dní s vyššími stavy bylo letos mnohem méně než třeba loni, takže pod některými jezy se prakticky ani utopit nedalo.
Zkoušel jste se na to podívat i z téhle stránky?

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, Wikk, 8/15/2012 4:57:57 PM
Troufám si tvrdit, že toto není to, co by mě zajímalo, neb samotnou funkci jezu samozřejmě znám. Jde mi o to, jakou funkci má jez při zvýšeném průtoku...? Nemá žádnou, z mého hlediska a to je oč tu běží. Jistě větší podíl na jedné straně vymýlání a sedimentace na straně druhé, ale toto je normální chrakter řek. Zpevnění břehů lze dělat i šetrně, například výsadnou stromů podél toku a podobně. Jinak se sympatiemi k jezům je to stále stejné. Už jen to, že zmírní tok koryta, který vodák by o něco takového stál. Jediné čemu bych byl ochoten rozumět je vzedmutí vody v nadjezí, kvůli vodní dopravě...
Ale já se nebojím...příroda si vždy uměl poradit a nikdy jí to netrvalo dlouho...

Ale to jsme už opravdu daleko od bezpečnosti na jezech.

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, Klasik, 8/15/2012 12:50:11 PM
Opět si dovolím oponovat ... z "primárního účelu řeky" (viz výše) plynoucí dotační účel revitalizace krajiny a řeky má velký potenciál. Věřím, že i pro mnohé politiky se brzo stane dostatečně "vznešeným".

Dovedeš se představit, jaký potenciál má takové jedno odstranění a rekultivace vodního díla typu malá přehradička či větší jez? .... a co teprve taková Vltavská kaskádička Smajlík

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, wolejoffka, 8/15/2012 12:36:56 PM
Botsmane (a Medáku, Monty a ostatní),
Vaše argumentace je na první pohled neprůstřelná. Ovšem kontruje-li někdo argumenty "obskurní postmoderní společnost, která se ubaví k svému zániku", "nízká cenu za lokální a obnovitelný zdroj energie", "hlad a vymrzlý byt", "primární funkce řeky", a to jsme tu ještě neměli "globální oteplení", tak se Vám to zhroutí jak domeček z karet. Vaše myšlenky totiž nejsou dostatečně vznešené Smajlík - a také nepřispívají ke vznášení nároků na dotační účely.

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, Martin Š., 8/15/2012 12:03:31 PM
Medák to vystihl opravdu přesně, ale ten Tvůj doplněk je opravdová perla, kterou by ti měli vytesat na každý jezu

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, Monte, 8/15/2012 9:09:00 AM
Díky za podporu Medáku, hezky, stručně a jasně a zřetelně pro každého, jsi to popsal . Smajlík

Já bych už jen doplnil že
současný stav vody na řekách je obětí doby, ve které slabost mlčící většiny a síla aktivistické menšiny nechává řeky "usychat“. Smajlík

Reply

Re: Statistika, žralok, 8/15/2012 7:34:54 AM
Ohledně kartáčů jsem zaslechl , že ryby proplouvá spodem nezi a ne přeskakuje .

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, Medák, 8/14/2012 11:26:16 PM
Souhlas, navíc Martin argumentuje tak, že to občas vypadá, jako kdyby provozovatel elektrárny byl nějaký dobrodinec, který za pomoci vody roztáčí turbínku pro blaho lidstva, a neuvědomělí vodáci mu v tom chtějí bránit. To je samozřejmě nesmysl, protože se jedná normálního podnikatele, jehož snahou je maximalizace jeho výnosu, potažmo zisku. Tento jeho zájem není potom o nic více(ale ani méně) legitimní, nežli zájem stovek a tisíců vodáků po bezpečné a nepřerušované plavbě. Otázka tedy nestojí "buď budete splouvat, nebo budeme svítit", ale "buď budete občas splouvat, a já možná vydělám méně, nebo splouvat nebudete, a já budu mít hezčí výsledovku:-)". Prakticky VŽDY je možno nalézt kompromis. Alarmující na dnešním stavu ale je, a o tom je převážná část této diskuze, že dnes provozovatele MVE k nějakému kompromisu fakticky nic nenutí, a tak pochopitelně na všechny krom sebe zvysoka ...


To samé se týká konstrukce jezů, resp. investičních nákladů na ta opatření, která tyto činí méně nebezpečné, a to nejen pro vodáky, ale pro VŠECHNY.


Reply

Re: Statistika, Martin S., 8/14/2012 11:07:58 PM
Nechci nijak podceňovat záchranné prvky na jezech - ale to že je letos výrazně méně utopených si myslím že je hlavně z důvodu toho že letos je na všech řekách velice málo vody - například na Sázavě od jara netekla zatím žádná pořádná voda , tak aby pod jezy byly nebezpečné vývařiště.

Také souhlasím s tím že nejlepší prevencí je udělat všechny jezy sjízdné - viz Český Šternberk , kde není vidět ze břehu do šlajsny zda je otevřená a když člověk dopádluje až ke šlajsně a zjistí že je zahrazená ,tak při velkém průtoku s tím již většinou nic neudělá a skončí ve válci pod jezem Smajlík - další nebezpečný jez v Sázavě Pod klášterem - kde byla letos dokončena elektrárna , tak je totálně suchý a ve šlajsně kde je rybí přechod trčí 20cm nad hladinou kartáče /které ani ty ryby nedokážou přeskákat/ a lodě se musí tlačit velkou silou , pokud nechcete přenášet 100 metrů po navigaci......

Pokud vím tak se letos na Sázavě žádný vodák neutopil a ten co ho minulý týden dva dny hledali na Č.Šternberku se našel asi za 5 dnů v Čerčanech v nádražní putyce (a vůbec nevypadal jako utopenec).

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, , 8/14/2012 7:12:54 PM
Tak tady asi bude ta neshoda. Já nevidím důvod řeku jakkoliv spoutat/regulovat k obrazu naivního "pána tvorstva".
Řeka jako taková je živel/organismus a jen bloud si myslí že na to našel recept. Smajlík

Reply

Re: Statistika, wolejoffka, 8/14/2012 4:58:33 PM
Díky.

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, Martin, 8/14/2012 3:58:17 PM
Hezky napsané, díky. Jen doplním tu regulační funkci jezu - při záplavách žádná není, při normálním stavu vody jde zjednodušeně o to, že jez odebírá kinetickou energii vodě v k tomu určeném vývařišti. Pokud by jez nebyl, voda by proudila větší rychlostí a kladla by výrazně vyšší nároky na zpevňování břehu. Což v dnešní době sice technicky není neřešitelné, ale je to drahé a ještě více nehezké než jez. Samozřejmě jde o jednu z obecných vlastností jezů a to, jak je podstatná záleží na spoustě další místních parametrech - průtok, sklon dna, profil dna, typ podloží, zastavěnost břehů atd...

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, Wikk, 8/14/2012 3:23:13 PM
Nezlobte se, ale mám za to, že se bavíte o blbostech.

Sjízdnost a nesjízdnost jezu je dána jeho kontrukcí a stavem vody. Pokud kontrukce obsahuje sportovní propost, či rybí přechod, který slouží zároveň rybám a zároveň vodákům, tak je to věc, kdy jsme jako vodáci ruku v ruce s rybáři. Zde je hodnocena ekologie dle obsahu zelné, přitom se nějak stále zapomíná na přírodu a člověka v ní obecně. A dostávám se k otázce, co bylo dřív vejce nebo slepice. Někde zde padlo, že mlýny byly dřív než vodáci. Úplně bych s tím nesouhlasil, ale nemohu to ani zcela popřít. Vždyť už jen jména velkých našich toků (Vltava, Sázava, Otava, Morava... ADalšíAva) má ve svém jméně označení toku jako cesty - "Ava" v původních keltských jazycích je chápán jednak jako tok a dvak jako cesta, tedy bylo toto chápáno jako jedno a totéž. Je nepopiratelné, že toky se hojně pro cestování využívají dodnes. Vodáci, nebo také vodní turistika, je jen odvětvím, které využivají cesty jako cíle, nebo-li prostředku k vyžití a ano je obtížné turistiku provozovat, když není na čem, neb veškerá voda z řeky je absolutně neregulovaně odváděna do elektrárny, která tvoří zelenou elektrickou energii. My si ale můžeme postesknout a jet jindy, nebo na umělou dráhu, nebo jinam. Stejně tak to ale musí být obtížné pro ryby, které pro překonání překážky potřebují, aby byla voda před i za ní. Nechci si představit jak je asi rybě, která to zkusí krz turbínu vodní elektrárny. Pokud tedy hovoříme o ekologii v těchto dvou bodech, budu radši trpět tmou než hlady a toto je klasický ekologicky nepopíratelný vztah dvou na sobě závislých organismů. A nemusím na to snad ani navštěvovat příslušné vysoké školy, když prohlásím, že voda byla rozhodně dřív než peníze a i dřív než eletřina. A vodních cest se využívalo k plavbě dřív než elektráren k výrobě proudu. Dokonce i mlýny měly mnoho různých pohonů a než se začalo používat vody, používala se jiná síla, stejně jako v kovárně. Obojí si ale troufám tvrdit, že bylo později než přeprava. Opravdu si myslím, že plavidlo je starší vynález než mlýnský kámen a ozubené kolo.
Lze jít i dál. Vždyť právě kvůli cestování, potažmo dopravovaní, bylo postaveno mnoho umělých stupňů a jezů. Dokonce i přehrad. Ostatně podívejme se na Šumavu, kde množství různě koncipovaných kanálů zabezpečoval vhodný průtok pro plavení dříví. Naopak Krčínova spletitá síť potoků a rybníků v jižních čechách zabezpečovala hojnost ryb, zatímco v polabí zase úrodu na polích pomáhaly zavlažit stoky a potoky, nikoliv elektrárny.
Pokud se regulace záplav týče, neumím si představit, jak zásadní roli v tom hraje jez, který se dá regulovat pouze tak, že je buď zavřený a voda teče přes mlýnici a nebo je otevřený pro volný průplav, když už nějakou regulaci má, ale zcela jistě je to spíše mou neznalostí - rád se nechám poučit. Z mého hlediska záplava bude ať jez bude či nikoliv, protože zachytávací funkce jezu bude fungovat pouze bude-li zachován přirozený průtok, kdy při vyšším výskytu dešťů (tání,...) bude vodu zachytávat, takto ale slouží jiné hráze.
Uznávám, že je to velice smutné, ale zrovna letos je výročí 10 let po velké povodni v Čechách. Kolik zde bylo zničeno majetku, nakonec i zmařeno životů. Ano toto je extrém, ale zde právě voda ukázala, že ona tu byla před námi a ukázala kdo je zde pán a kdo host. Každý rok se koná minimálně jedna povodeň a pokud člověk není úplně blbej, tak si na to místo, kam voda tradičně stoupá, nestaví obydlí.
Zde je totiž ta bezpečnost. je to právě úcta k vodě, k její síle. O bezpečnost totiž nejde jen u vodáků, ale u kohokoliv, kdo přijde k jezu se koupat a takových lidí, troufám si tvrdit, je víc než vodáků. A právě to, že si člověk opět hraje na pána tvorstva, je to, co se zde nevyplácí a promítá se to v číslech, které Petr sbírá a každý rok nás o nich informuje. A je přeci hezké, když mám tu vodu, ten tok, rád, že udělám něco pro to, aby stejný pocit měli i jiní. Že ti jiní vědí, že v tomto ohledu je o jejich bezpečnost postaráno, ale ne na úkor života okolo řeky, protože to je to, co je na té řece to krásné, který bude vědět, že jsou lidé, kteří mají starost o to, co se s tou vodou děje, protože to ona je to, co nám dalo život a co nám jej umí i lehko vzít.
Jsem se nějak rozepsal...

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, Monte, 8/14/2012 3:12:31 PM
Tak ty vorové propusti jsou právě krásný příklad jak zachovat lodní dopravu , a to v obou směrech.
Nejen dřevo,ale i kámen potřeboval Karel a jiní na stavbu Prahy.
Ve Středním Povltaví lze blízko podél řeky zaznamenat kamenem vyskládané široké cesty - ty sloužily k tomu , aby prázdné lodě tažené koňmo proti proudu ( odtud pochází výraz "KONÍČKOVAT" Smajlík ) bylo možno dostat proti proudu a znovu naložit !
Když do Prahy poté několikrát vtrhla stoletá voda, stavělo se více a více jezů , ale vždy s propustí a vo tom to je Smajlík

Reply

primární funkcí řeky, Klasik, 8/14/2012 2:24:57 PM
Nadhodil jsi zajímavý termín ze kterého vyvstává hodně otázek. Co je "primární funkcí řeky" ?

Domnívám se, že tvůj výklad ("není zábava pro vodáky ...") je sice pravda, ale zároveň zcela nesmysl. Primární funkcí řeky v žádném případě není produkce el. energie. Produkce energie, na rozdíl od zábavy vodáků, onu primární funkci likviduje. Primární funkcí řeky je krajinotvorba s přirozeným odvodem vody a biokoridor. Každé vodní dílo, které zpomaluje odtok nebo odebírá energii řece snižuje samočistící schopnost a tím prakticky zhoršuje kvalitu vody v řece. To, že u nás byl losos tak běžně dostupnou rybou, že ji lidi měli až plné zuby a v historických pramenech dočteš o protestech, to si dnes asi ani neumíme přestavit.

Asi by šlo pokračovat a diskutovat, znečištění má samozřejmě původ mimo řeky ... ale vodák mimo údajné perlolorodky na Vltavě primární funkci řeky škodí snad nejméně.

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, Martin Š., 8/14/2012 2:03:56 PM
Až na to, že mi žádný celoevropský blackout způsobený větrnými elektrárnami není znám, vcelku souhlas.

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, Střelec, 8/14/2012 1:54:08 PM
Celoevropskej blackout způsobily naposledy elektrárny větrné. Problém vodních elektráren je hlavně v nenažranosti provozovatelů a v nesoudnosti vyžírků ve schvalovacím řetězci. Běžný jez utáhl jeden mlýn/fabričku/elektrárnu, lecky ale s bídou. V současnosti se na týž jez zhusta vedle staré elektrárny postaví nová a investor suše předpokládá, že množství vody, které často nestačilo pro jednu, utáhne najednou dvě elektrárny (viz Roudná na Lužnici). Ovšem je tu ještě jedno zvěrstvo - často si trapiči elektrárenští berou vodu do náhonu i v době, kdy nemelou (nebo ji nepotřebují všechnu) a nechávají ji téct přepadem daleko pod jezem (ale těsně před elektrárnou), který zůstane suchý. Bude zapotřebí uzavřít pakt s rybáři, vyčíslit škody na rybách a začít je po trapičích elektrárenských vymáhat. To by ale museli řadoví rybáři nejdřív pochopit, že neplatí "za vodu", ale právě za hospodaření s rybami (+ nemalé náklady spolkové činnosti svých svazů a několika sekcí ministerstva zemědělství). A taky bude samozřejmě třeba "tančit" s politiky.

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, Monte, 8/14/2012 1:16:39 PM
Druhá strana tu má prostoru až až ( 8 příspěvků ) Smajlík

Pokud jde o mne tak jako známý "zelenobijec" jsem do teď napsal jen 4 Smajlík . Smajlík ( mám počítač na kličku od flinstounů Smajlík )
Chyťte se s Martinem za ruce a jděte si obhajovat svá zelená moudra do hospody, doufám,že víc vás asi nebude.... Smajlík

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, Martin, 8/14/2012 1:06:00 PM
No, vorové propusti jsou právě krásný příklad toho, jak jsou spory o využití toku dlouhé. Protože ale voroplavba byla životně důležitá pro rozvoj měst, vynucoval panovník vorové propusti na klíčových tocích (Vltava, Otava, Berounka) dokonce normovaných rozměrů (tuším, že první normy pochází od Karla IV, který při svém budovatelském elánu, v Praze potřeboval obrovské objemy stavebního dřeva).
Nicméně vorové propusti u staveb citlivých na dostatečný průtok v přivaděči (hamry, mlýny, pily) byly po většinu času zahrazeny a otvíraly se pouze pro průjezd voru.
Pozice voroplavby byla ve své době ve zcela jiné kategorii než je dnes vodní turistika.

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, Martin Š., 8/14/2012 1:03:19 PM
Monte, ty jsi stejnej extrémista, jako lecjaký "ekoteroristi"
do kterejch se navážíš. Všichni se zde asi shodneme, že jezy by měli být budovány vůči vodákům citlivěji a přátelštěji. Ale úplně popírat význam vodních elektráren je EXTRÉM. Vodní elektrárny a mlýny byly na řekách mnohem dříve než vodáci, a to i bez dotací. Pokud by dotace na vodní elny nebyly, i tak by to byl docela slušnej byznys. Ono to množství vodní energie zdaleka není tak "marný", jak si myslíš. Na vodní elektrárny sice neutáhneš český masívní vývoz energie, ani dopravní a průmyslovou infrastrukturu, ale běžnou domácí spotřebu docela jo, i když jsou to zdánlivě bezvýznaný zlomky. Pokud se týče BLACKOUTŮ, tak inteligentní sítě s vodníma elektrárnama ve velkým počtu jsou mnohem odolnější, než sítě opírající se o několik málo velkých megazdrojů, protože když takovej megazdroj nečekaně klekne, je to docela velká nepříjemnost. Navíc energie z vodní elektrárny je jedna z mála možností, jak to celé znovu zrestartovat.

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, Kmochacek, 8/14/2012 12:46:26 PM
máš neustále snahu stavět zájmy vodáků proti ostatním. Ono to ale může fungovat vše najednou. Právě proto, že vodák i ryba potřebuje k překonání jezu vody docela málo. Jenže MVE mají snahu sežrat veškerou vodu a to se mi hrubě nelíbí.
Pokud se ale nebudem nijak bránit, tak dobře nám tak.

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, Zdeněk, 8/14/2012 12:35:39 PM
Boha jeho, takhle přece nemůžeš debatovat písemně, kdy druhá strana nemá prostor na to, aby podrobně popisovala, co tím má na mysli - vypíchne tedy hlavní myšlenku a ty se chytneš okrajového detailu a ještě ho - nejspíš - překroutíš. Podobnou diskusi můžeš vést třeba v hospodě, z očí do očí, ale i tak je to na h...o. Vždyť Martin má úplnou pravdu, zcela s ním souhlasím, i když se mi to třeba také úplně nelíbí. Co takhle vypnout počítač (žere to proud), aby ten poslední strom padl o něco později, ty indiáne!

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, Monte, 8/14/2012 12:19:27 PM
Hmmm , a kolikasetletou tradici mají asi vorové propusti ?!:-) Smajlík Smajlík Smajlík

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, Martin, 8/14/2012 12:08:51 PM
Tak tuto větu jsem samozřejmě nemyslel doslova, ale použil jsem ji jako extrapolaci dnešního trendu.
Malé vodní elektrárny samozřejmě sami svět při blackoutu nespasí, ale jsou přesně tím řešením, které pomáhá blackoutu předejít. Je to energetický zdroj s výhradně lokálním významem, relativně stabilní, bez nároků na přenosovou soustavu. Navíc s několika set letou tradicí (co se týče využívání energie vodních toků).


Reply

Re: Statistika, Petr, 8/14/2012 11:28:18 AM
Jak správně píšeš, žádná oficiální statistika není. Statistiku si vedu sám z různých zdrojů. Jedná se jak o zprávy z jednotlivých povodí, tak hlavně z médií. Letos na jezech dle mých údajů byly pouze 1 vodácká a 3 nevodácké nehody, což je oproti minulým rokům výrazný pokles.

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, Monte, 8/14/2012 11:14:54 AM
Klidně tady diskutuj, ale na úrovni Smajlík
( Člověk s názorem odlišným od mého není blb, pouze má jiný pohled na věc Smajlík ).

Ale zamysli se , než sem napíšeš zase třeba tohle :
"Myslím, že až budeš mít hlad a vymrzlý byt, že ti nebudou nic platné desítky sjízdných jezů..."

Malé vodní elektrárny , kradoucí vodu lidem i rybám Tě určitě nezachrání ( až nastane BLACK-OUT Smajlík )


Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, Martin, 8/14/2012 10:52:13 AM
Ajta, zdá se, jsem někomu šlápl na kuří oko, no nic. Býval bych se rád o smyslu a významu jezů pro člověka dozvěděl něco nového, ale flame tu rozšiřovat nechci.

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, Monte, 8/14/2012 10:26:03 AM
Ekologie jako věda má jiný smysl, než zisk menšiny ( jedince ) na úkor většiny .
Rozhodně to není věda o tom, že nechám les sežrat bobrům nebo řeku nechat vyschnout qůli elektrárně , případně systematicky hubit zeleň jedy v místě solárních elektráren - a ještě si to nechat od mlčící většiny zaplatit , viz zde: Smajlík

http://www.novinky.cz/ekonomik...


Do polemiky o smyslu jezů a významu pro člověka se tu raději nepouštěj, protože tomu zřejmě vůbec nerozumíš, jen papouškuješ to svoje zelené náboženství jako Kačka Jau-Jau "Biomasa" Smajlík

P.S. Vodáci,kteří sem přispívají, mají přírodu pravděpodobně rádi asi o hodně víc než ty .

Mně osobně ke blízký třeba tento názor:
Až pokácíte poslední strom, až otrávíte poslední řeku a až vylovíte poslední rybu, pak pochopíte, že peníze se nedají jíst. (proroctví kmene Cree........) Smajlík


Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, Martin, 8/14/2012 9:58:44 AM
Kdyby na Berounce nebo Sázavě to svinstvo nebylo, tak by to bylo jistě bezva, ale to by nesměly být například břehy těchto řek hustě osídleny. Jednou z funkcí jezu je zmírnění spádu dna a s tím související zvýšení stability příčného profilu toku.
Zároveň by nesměly být obyvatelé z těchto oblastí odkázáni na podzemní vody, neboť jedním z efektů udržování tzv. hladiny stálého nadržení je i stabilita hladin podzemních vod v okolí toku (samozřejmě také možnost stálého přímého odběru vody z toku pro průmyslové využití).
Takže za nádhernými peřejemi je potřeba vyrazit do vyšších partií řek a potoků nebo do Rakouska :)

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, Martin, 8/14/2012 9:44:41 AM
Ale vždyť já toto nijak nezpochybňuji a netvrdím, že všechny vodní stavby byly projektovány s maximální ohleduplností na vodáky, jen říkám, že na mnoha místech jsou situace, kdy vodohospodářské, energetické nebo ekologické aspekty jsou se sportovní propustí neslučitelné a v takovém případě by měly mít přednost.

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, Martin, 8/14/2012 9:34:00 AM
To je prima, tak jsem fanatik, diskuse jak noha. No nic. Já jen upozorňuji, že primární funkcí řeky není zábava vodáků a plní funkce daleko důležitější. Takže pokud se dostanou zájmy do střetu, měli bychom být trochu soudnější.
V žádném případě netvrdím, že zabezpečení jezů o které se Ešus stará je špatně, nereagoval jsem na článek, ale na příspěvek v diskusi, požadující všechny jezy splavné.
Upřímně, moc nerozumím ani tomu, jaký by to mělo, řekněme, emocionální přínos? Velká část sportovních propustí žádný intenzivní zážitek z jízdy nepřináší a slouží k tomu, dostat loď s posádkou bezpečně po vodě přes jez (což je i bytostný zájem všech půjčoven). Zážitky z jízdy se získávají v jiných partiích řeky, než na jezech. Proč je tedy takový problém jez přenést?
A znovu opakuji, nejsem proti zabezpečení jezů, úpravou břehů pro snazší přistání apod., ani proti sportovním propustím, pokud neohrozí ostatní funkce jezu. Ale argumentovat sem tam utopeným mi nepřijde správné - kolik případů bylo bez objektivní viny utopených? To, že lidi ignorují výstražné cedule, zásady bezpečnosti apod. není vinou rybích přechodů a turbín.

Reply

Statistika, wolejoffka, 8/13/2012 9:57:35 PM
Ešusi, Petře, loni jsme tu řešili problém, že není možné na základě statistik rozlišit utopeného ve vaně od utopeného v řece. Letos jsou nějaká relevantní data (loňská vs. letošní) alespoň u utonutí přímo pod jezy, když píšete "Utonulých na jezech letos výrazně ubylo"? Díky

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, wolejoffka, 8/13/2012 9:57:02 PM
Hezky to Martin napsal. Je vždycky důležité, když se tihle zblblí zelení fanatici ozvou. Abychom nezapomínali na jejich existenci a zůstavali ostražití. Rybičky ťuťuňuňu, turbínky ťuťuňuňu, semtam nějakej utopenej za to stojí. Jó a taky zelený dotace různejm vyčůránkům ťuťuňuňu. Za svůj "úspěch" - na úkor druhých, samozřejmě - ti elektrárenští, větrní, solární a bůhví jací ještě trapiči vděčí přesně těmto zmagořeným nadšencům pro všeobecné dobro. Nějak poslední dobou zalezli (asi kvůli climategate), a už se zase hlásí ...

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, , 8/13/2012 7:20:21 PM
Martine to snad nemyslíš ani trochu vážně? Výroba tzv zelené energie z MVE je někde mezi 1,5-3% celkové produkce(záleží na zdroji objektivních informací Smajlík ). Já jsem za to všechno to betonové svinstvo odstranit z řek. Příroda to nevytvořila a tak to tam nemá co dělat - a to nepatřím do žádné skupiny ekoteroristů Smajlík . Z mého pohledu je každý jez,splav,stupeň svinstvo co tam nadělal člověk. Efekt pro většinu je nula a zisk,ten finanční,bo jiný není neopravňuje v mých očích za napachané škody a nutnost vynaložit následné investice(např.správa toku v nadjezí)jen pro pár lidí,kteří mají zisk,protože majitelé MVE do toho nemusí vložit mimo údržbu jezu vlastně vůbec nic.
A teď si představ že by na Berounce nebo Sázavě to svinstvo nebylo - to by bylo nádherných peřejí. Že by nastala situace že v létě to nebude sjízdné pro nedostatek vody? Tak to mě vůbec,ale vůbec nevadí.Stejně většinu řek ojedu v zimě a na jaře kdy voda je Smajlík

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, Honza, 8/13/2012 6:54:14 PM
Souhlas. Na aspoň nějaké sjetí stačí opravdu málo. Třeba trochu snížená koruna v jednom místě + odstraněný binec pod jezem na tom samém jediném místě. Nebo odstranění dvou horních prken (nebo i jej jejich poloviny) ve šlajsně. To by snad nikoho nezabilo. Na to, kolik lidí by to potěšilo, je to fakt málo...

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, Kmochacek, 8/13/2012 6:05:32 PM
při troše dobré vůle lze uspokojit všechny.
Kolik "sežere" rybí přechod? Max. pár stovek vteřinových litrů.
Kolik potřebuje vodák ke splutí šlajsny. Půl kubíku? A široké vorové propustě? Odhadem 2k?
Ale proč do pr..., je propust na Žampachu zahrazená výš než je koruna jezu? Proč přes korunu musíme drhnout i při 50k, tedy skoro desetinásobku letního stavu? Proč Kaňov zahradili tak, že to v propusti bouchá i při 3Ok? Proč na dolní Lužnici za krásnýho stavu 30k to dře tak, že bych s laminátkou raději přenes?
Protože se nikdo nebrání, tak proč by to nedělali i nadále a u dalších jezů, včetně rekonstruovaných. Za letních nízkých stavů klidně přenesu...

Martinův komentář je tak trochu mimo mísu.

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, Martin, 8/13/2012 6:03:54 PM
Aha, hm, no a o tom píši... Myslím, že až budeš mít hlad a vymrzlý byt, že ti nebudou nic platné desítky sjízdných jezů...

Reply

Re: Všechny jezy sjízdné ?!?, Monte, 8/13/2012 5:22:58 PM
Řečeno hezky , ale ve špatném pořadí důležitosti...

1.místo=člověk, 2. ryba, 3.elektrárna na jezu( ale jen pokud nesnižuje průtok..) Smajlík

Reply

Všechny jezy sjízdné ?!?, Martin, 8/13/2012 4:49:40 PM
Všechny jezy sjízdné? Přestože jsem vodák až vášnivý, tak tomu bych se bránil - rozhodně by zájem vodáků v případě, kdy je nelze nalézt kompromis, neměl být nadřazován. Voda je pouze zbytná zábava. Nezapomínejme na to.
Ryba za to nemůže, že si lidi někde usmyslí postavit jez. A v případě, že je pro rybu jez neprostupnou bariérou, měl by mít rozhodně dříve rybí přechod, než šlajsnu (vodák jez obejít může, ryba nikoli). Zrovna tak by měla mít dost vody místní hydroelektrárna - i tady jako vodák musím zatnout zuby a přebrodit se až na konec náhonu a přijmout to jako velmi nízkou cenu za lokální a obnovitelný zdroj energie. Opačně se totiž dostáváme k obskurní postmoderní společnosti, která se ubaví k svému zániku.

Reply

Re: Společný zájem, Střelec, 8/13/2012 1:43:41 PM
Společný zájem těch, kteří jezdí, stojí proti politicky protěžovanému kšeftu se zelenou energií a dot často i proti vypatlancům ve vlastních řadách. Prachy, propaganda a soukromý vlastnictví jsou proti nám... Smajlík

Reply

Re: na videu šlo jen o loď, Kmochacek, 8/13/2012 11:46:17 AM
jo, evidentně zachraňovali materiál a z válce by se sami jistojistě dostali. Ale IMHO vůbec netušili do čeho jedou. O jejich schopnostech odhadnout to nebezpečí silně pochybuji. Evidentní to je i z jejich způsobu "projetí" válce, rvaní plné lodi na břeh atd...

Reply

Společný zájem, Kmochacek, 8/13/2012 11:37:28 AM
všech výše zmiňovaných je jediný.

A to SPLAVNÉ jezy.

Nikoliv zabezpečené jezy, nikoliv budování snadného přenášení, nikoliv propagae Desatera (vůdce malého plavidla). To není společný zájem, ale jen důsledek toho, že spousta jezů není splavná a machírci (viz video výše) a nebo lidé neznalí z různých příčin nebezpečný jez neobnesou, ale zkusí ho "dát".

Pokud se všechny výše zmíněné instituce zaměří na možnost překonání jezů splutím, odstraní se IMHO hlavní příčina tonutí vodáků na jezech a zároveň to všem výše zmíněným prospěje. Žádný vodák přeci netouží píchat volej nad jezem, aby suchý nebo zahrazený jez museli pak přenést.

Jo, bude to trvat dlouho, celé roky, možná desítky. Jo někde to prostě hned nepůjde nebo je to momentálně příliš drahé.
Ale co šupny od Ingetouru na Vltavě?
Co předělaný Tuhnice na Ohři?

Na druhou stranu se pořád staví nebo rekonstruují jezy, kde na vodáky s..ou, protože můžou (Lužnice, Ohře).
Zahrazují se šlajsny (Kaňov, Žampach, Štěkeň,...) a proč? Protože se nikdo nebrání.

Když budou jezy sjízdné, získají na tom všichni zainteresovaní. Takže společný zájem by byl, co s tím kdo udělá? Smajlík

Reply

na videu šlo jen o loď, Honza, 8/13/2012 11:34:30 AM
"...chrání vaše zdraví a životy. Nakonec je to vidět i na tomto videu (měli ze zádele kliku)"

Teda nejdem nějaký odborník na záchranu zválce, ale přijde mi, že na tom poučném videu šlo hlavně o zdraví a život jedné vydry, ne? Kluci sice nevypadají jako odborníci, udělali pár kravin, ale plavat (myslím obecně, ne ve válci) uměli docela dobře, měli i vestu, válec ještě moc nedržel... Zatím ještě furt bezpečnější, než když jsem včera otočil orinoko v tekoucí WW3-4, tam jsme loď nechali vedoucím a lovili jsme jen sami sebe a pádlo z úplně nám to stačilo :-)
Tak je jen zásadní otázka, jestli to ti hoši uměli odhadnout a věděli do čeho jdou. Pokud jo (čímž si nejsem jistý), tak bych jim nic nevyčítal.

Reply

 
 

Zasílat/zrušit reakce z tohoto článku na můj email:  

New comment to the article

Prosím o zápis jen takových reakcí, které nepoužívají vulgární či jiná neslušná slova nebo hrubě neurážejí. V případě těchto komentářů si vyhrazuji právo je smazat.
Případné odkazy na web stránky zadávejte do textu ve tvaru http://www.neco.cz s mezerou před a na konci adresy.

Nejste přihlášen/a! Přihlašte se nebo zaregistrujte se a získejte další výhody.
Titulek:
Name:
Email:
Vaše reakce:
Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka
  (Email s odpověďmi bude automaticky zaslán na vyplněnou email adresu, pokud někdo na tuto reakci odpoví.)



Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.