Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/Clanek-Vodakem-na-Martiniku.aspx?ID_clanku=2454 edit=2

Vodákem na Martiniku

Diskuse nad článkem
Re: vodáctví v Indii, Eki, 2/13/2023 9:36:40 AM
Ahoj Richarde, dík za obsáhlou informaci. Tak vyber pár fotek, k tomu kousek textu a poděl se s náma. Námětů máš minimálně několik, ať už co jsi splul, nebo co bys splout chtěl Smajlík

Reply

vodáctví v Indii, Richard, 2/9/2023 12:55:45 PM
to se Ti lehce řekne Eki, napsat článek o vodáckých zážitcích v Indii. Ve skutečnosti jsem byl na vodě jenom 3x, z toho 2x na komerčním raftingu v Himalájích (Zanskar+Indus a Ganga) a jednou na kajaku (sit on top) v džungli, ale celkem klidnější řeka. Zajímavé řeky se nachází v podhůří Himalájí, asi nejlepší období je na konci nebo po monzunu. Já jsem prozkoumával několik řek v oblasti Western Ghat, což je pohoří táhnoucí se podél západního pobřeží až na samotný jih země.
Můj favorit je řeka Cauvery v jižní Indii, toulal jsem se kolem ní na mnoha místech. Teče neporušenou přírodou, při koupání jsem viděl čerstvou stopu velké šelmy, v lesích jsou sloni, v řece ryby. Pár úseků je nesjízdných (nebo velice expedičních). Průtok před monzumem mohl být 6-10 kubíků, ale za monzumu stovky...
Problém je vybavení, buď bych si musel přivézt loď a nebo někde sehnat místní, což by bylo složité. Kilometráž neexistuje a jakákoliv podpora také ne.
www.dailymail.co.uk/news/artic...
Jinde v těchto horách je pár řek, které mají díky pravidelnému vypouštění vody z elektráren průtok pár hodin několikrát týdně a většinou se dá i půjčit kajak (Kundalika, Barapole, Kali/Dandeli). A krajina je nádherná.
A naprostá expediční akce by byl jakýkoliv sjezd v Meghalaye (hornatý a nejdeštivější stát na sever od Bangladéše).
Fotek mám spoustu....
Ale na vodě jsem byl a lyžoval jsem v Indii taky.

Reply

Re: Nepřátelská fauna, Jabberwocky, 2/9/2023 1:26:57 AM
Jojo, bohužel i u nás. S leptospirózou má myslím zkušenost i pan domácí, a když vidím v Praze krotké nutrie, hned si začnu do lodi míň cákat.

Reply

Psavec, Fix, 2/8/2023 1:36:53 PM
Ahoj Eki, díky ti za článek, dojde mi že co se článků týče, tak ty a pár dalších to tu držíte. Jsi opravdu psavec, povídání od tebe se opravdu dobře čte. ( Narozdíl ode mě jsi měl ze slohu určo za 1). Také bych se mohl pokusit dát něco dohromady ale s porovnáním s tvými vodáckými zážitky jsou ty moje zanedbatelné a nebo už bylo mnohokrát psáno. Souhlasím s tebou i zahraniční a exotické vodácké dobrodružství sem zapadnou. Smajlík

Reply

Re: Nepřátelská fauna, Eki, 2/8/2023 11:44:37 AM
Ahoj, já myslím, že je dobře, žes na to tady upozornil. Minimálně předběžná opatrnost je určitě na místě. Nepřátelských potvor existuje mnoho a situace se může v čase měnit. Je třeba být připraven.
Při dodržování pravidel bych to ale neviděl fatálně, i u nás ti třeba borélie od klíštěte, nebo přepady odpadních vod do toků můžou způsobit pěknou polízanici Smajlík

Reply

Re: Nepřátelská fauna, Jabberwocky, 2/7/2023 8:19:17 PM
Ok, díky za reakci. Bilharzióza/schistosomóza (krevničky) se vyskytuje i v Jižní Americe, vibrio vulnificus je průserový, pokud si člověk lokne nebo se mu bakterie dostane do škrábance a naegleria fowleri v Americe taky občas zabíjí. Sem tam se o tom někdo zmíní třeba na paddling.com Ale v pohodě, jestli to na Martiniku nemají nebo je to tam ještě vzácnější než jinde, tím líp.

Reply

Re: Nepřátelská fauna, Eki, 2/7/2023 1:21:07 PM
Ahoj, prověřit jsem to musel, protože háček se bojí pavouků, hadů a větších forem hmyzu.
Jinak ty neviditelný škodlivý potvůrky se obecně šířeji hodně z fekálií a nečištěnejch odpadních vod obecně, to na Martiniku minimalizujou západní standardy EU pro čištění odpadních vod a rozvinutý zdravotnictví.
Z preventivních důvodů jsme se nekoupali ve sladkejch vodách, ikdyž třeba do termálního pramene tam lidi normálně lezli. Na koupacích místech jsou vyvěšené výsledky analýz vod (i s těmi usměváčky a mračouny jako u nás).
Voda z kohoutku byla pitná.
Jo a podle průvodce tu místně roste jeden jedovatej strom (při většim požití až smrtelně), u turistickejch stezek se vyznačují červeným pruhem na kůře, aby ho chtivý turisti nevohlodávali... Smajlík

Reply

Re: Nepřátelská fauna, vodák, 2/7/2023 11:36:55 AM
A to sis dopředu nastudoval nebo jsi spoléhal jen na intuici až na místě, případně podle toho, co poradí v půjčovně ? Smajlík

Reply

Re: Nepřátelská fauna, Eki, 2/7/2023 9:13:53 AM
Ahoj a dík za reakce.
Z pohledu nepřátelských zvířátek je určitě výhodou ostrova nižší biodiverzita, než v pralese na pevnině. Krokodýli tam nebyli. Komárů jen pár, spali jsme pod moskytiérou. Velkého pavouka jsem zaznamenal jednoho, hadi žádní.
Ty malé potvory, co nejsou vidět, jsem nezaznamenal, ale samozřejmě jejich výskyt nemůžu úplně vyloučit, proto je určitě na místě opatrnost.
Přejímám z wikipedie:
Krevnička močová se vyskytuje na území Afriky.
Vibrio vulnificus je bakterie, vyskytuje se v ústích řek a pobřežních vodách, je původcem onemocnění ryb.
Naegleria fowleri je jednobuněčný organismus, fakultativní parazit, u lidí způsobuje tzv. primární amébovou meningoencefalitidu. Primárně žije ve sladké vodě, toleruje vysoké teploty např. v okolí výpustí z elektráren či v termálních pramenech. Největší epidemie na světě se odehrála v letech 1963–1965 v Ústí nad Labem, zemřelo na ní tehdy 16 mladých lidí, kteří se nakazili v plaveckém bazénu. Onemocnění je velmi vzácné.

Reply

Hezký, Aleš N., 2/6/2023 7:15:17 PM
Pěkně se to čte, a díky, že jsi tak poctivý psavec Smajlík .

Reply

Nepřátelská fauna, Jabberwocky, 2/6/2023 7:05:46 PM
Ahoj Eki, díky za reportáž. Jak je to na Martiniku s vodákům nepřátelskou faunou všech velikostí, tedy dejme tomu od vibrio vulnificus a naegleria fowleri přes nějaké ty krevničky až po třeba krokodýla? Na amerických fórech se občas nějaká zmínka najde (ne přímo k Martiniku).

Reply

 
 

Zasílat/zrušit reakce z tohoto článku na můj email:  

New comment to the article

Prosím o zápis jen takových reakcí, které nepoužívají vulgární či jiná neslušná slova nebo hrubě neurážejí. V případě těchto komentářů si vyhrazuji právo je smazat.
Případné odkazy na web stránky zadávejte do textu ve tvaru http://www.neco.cz s mezerou před a na konci adresy.

Nejste přihlášen/a! Přihlašte se nebo zaregistrujte se a získejte další výhody.
Titulek:  
Name:  
Email:  
Vaše reakce:  
Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka
  (Email s odpověďmi bude automaticky zaslán na vyplněnou email adresu, pokud někdo na tuto reakci odpoví.)Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama