Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/Clanek-Vystava-Zmizela-Mze.aspx?ID_clanku=1750

Výstava Zmizelá Mže

published: 12/18/2015 | describe of rivers: Mže

11. prosince 2015 proběhla v muzeu ve Stříbře vernisáž výstavy Zmizelá Mže dokumentující původní podobu části údolí Mže, která je dnes zatopena Hlacholuskou přehradou. Výstava potrvá do 8. ledna 2016.

Reklama

Součástí vernisáže bylo dvacetiminutové promítání fotografií a krátkých filmů, kromě historického filmu ze stavby přehrady bylo uvedeno i video z táboření na Úteráku v sedmdesátých letech a letecký pohled na současnou přehradu umocněný hudebním podkresem Pink Floyd. Promítání bylo dle slov autora výběrem z jeho celovečerního pořadu Černá řeka, který proběhl již zhruba pětkrát ve vsích okolo přehrady, naposled v Butově (viz Promítání o ztracené Mži). Z rozhovoru autora výstavy se zaměstnankyněmi muzea vyplynulo, že je možné prezentaci na požádání návštěvníkům pustit. Ve spolupráci s muzeem se chystá i plnohodnotné promítání Černé řeky ve Stříbře a autor výstavy je odhodlán pokračovat v osvětové činnosti.

Autor výstavy s autorem většiny fotografií
Autor výstavy s autorem většiny fotografií

Samotná výstava sestává převážně z cca 200 fotografií, které jsou seřazené podle místa pořízení od Stříbra až k hrázi, orientace je ještě usnadněna výřezy z historických katastrálních map prolnutých aktuálních a historických ortofotomap a relevantními popisky. Vysloveně vodáckých fotek je minimum, na šesti je zachyceno plavidlo menší než parník, ze zhruba stejného množství lze usuzovat na sjízdnost dnes zatopených jezů. Hodně vystavených fotografií je i v publikaci: Pecák, Radek. Fenomén Hracholusky: Historie a současnost regionu, který změnila výstavba přehrady. Vyd. 1. Plzeň: Starý most, 2009. 110 s. ISBN 978-80-87338-03-2.

Celkově doporučuji návštěvu výstavy, krátkozrakým s brýlemi, protože ve fotografiích umístěných v horních částech panelů se při pohledu zblízka odráží osvětlení.

Další informace o výstavě: muzeum-stribro.cz a tachovsky.denik.cz.

Poustva
Diskuse nad článkem
Výstava, Kouďa, 12/18/2015 10:04 AM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama