Když se řeklo Dunaj, vybavil jsem si veletok v Bratislavě, Žitný ostrov, případně deltu u jeho ústí do Černého moře. Pak jsem zahlédl pár fotografií úseku nad Kelheimem v Německu. Rychlý proud ve vápencové soutěsce. Kdo by to čekal na tomhle veletoku...
Reklama

Mapka Dunaj
Tento tip vám může zpestřit dlouhý přejezd do Alp. Nesmíte ovšem čekat žádnou divokou vodu, obtížnost v žádném případ nepřesáhne ZW. Buďte ale opatrní za vysokého stavu. Plavbu lze začít u kláštera Weltenburg, výhodnější však je popojet asi 5km proti proudu pod vesnici Eining. Necelý kilometr pod ní je na pravém břehu zpevněný nájezd do řeky s pacholaty. Myslím, že by se tu nechalo i nouzově přenocovat a není tady ani problém odstavit auto. Případné druhé vozidlo se dá nechat v Kelheimu na parkovišti na levém břehu pod mostem.
Pojďme na vodu
Řeka je zde široká asi 150 m a teče poměrně rychlým proudem volnou krajinou s loukami či poli, na břehu je občas pár olší. Nám plavbu zpestřilo několik rychlých člunů bundeswehru, vytvořily vlnami aspoň na chvíli dojem divoké vody.

Čluny bundeswehru
Ještě jednou nás obkroužily a zmizely v dálce. Asi po 3 kilometrech mineme na pravém břehu vesnici Staubing, po chvíli stojí nalevo vesnice Stausacker a za ní se levý břeh náhle zvedá. Vpravo se objeví věž a červená střecha kláštera, řečiště se poněkud zúží a proud zrychlí. Za pravou zatáčkou se nám otevře pohled na vysoké, šedobílé vápencové skály vystupující místy přímo z vody a tvořící malebný kaňon. Najdete na skále sošku svatého? Napravo můžeme využít písčitou pláž na pauzu a případnou prohlídku kláštera Weltenburg.

Klášter Weltenburg
Na informační ceduli se dočteme o klášteře a historii kaňonu, mě zaujal fakt, že původně asi před 30.000 až 50.000 lety tekl Dunaj údolím dnešní řeky Altmühl o kilometr severněji. Klášter byl založen skotskými mnichy již v r. 620, ale dnes je převážně v barokním slohu.

Klášter Weltenburg
Pokračujeme dál, i bez pádlování plujeme docela rychle.

Údolí řeky
Přejíždíme s respektem raději k levému břehu, při pravém proti proudu přijíždí veliká výletní loď.

Výletní loď
Po chvíli se nad lesem objevuje zajímavá kulatá stavba, památník Osvobození, blížíme se do Kelheimu.

Památník Osvobození, Kelheim
Za další pravou zatáčkou už opět připlouváme do civilizace, na březích jsou domky, loděnice místních vodáků a kostelík.

Loděnice a kostelík, Kelheim
Za mostem přistáváme u levého břehu a končíme. Máme za sebou asi 12 km a i s přestávkou a přes více než vlažné tempo pádlovaní nám plavba trvala necelé 2 hodiny.
Nakonec i trochu kultury
Pokud nespěcháme, můžeme si prohlédnout i městečko Kelheim. Nad městem se vypíná již zmíněný památník Osvobození (Befreiungshalle), klasicistní kruhová stavba připomínající vítězné bitvy proti Napoleonovi v letech 1813 – 1815, kterou nechal postavit bavorský král Ludvík I. Od památníku je nádherný výhled do okolí. Pokud se projdeme městečkem, určitě nás zaujme Nová a Stará radnice, městská brána nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie z 15. století.
A domů…
Z Kelheimu se po silnici B16 přes Bad Abbach po 21 km dostaneme na dálnici A 93 u Regensburgu a po 100 km jsme na čáře v Rozvadově. Do Prahy to máme 165 km. Díky dobrým silnicím celou cestu zvládneme za 3 hodinky.
Tak co, pojedete? Vodu to má celý rok.
Jirka Hodic, Kačeři Chrudim