Řeka Osum je jedna z větších řek jižní Albánie. Začínáte-li albánský okruh od Ohridského jezera přes Pogradec a Korcë, doporučuji jet nádhernou krajinou podél řecké hranice na jih až do Peratu, odkud lze sjíždět nejprve řeku Vjosë. Tato krásná řeka, připomínající v lecčems Salzu, skýtá i v létě cca 60 km zajímavé vody WW I-II s místy WW III, a dá se sjíždět na etapy až do ústí Dhrinu. Přesun z tohoto místa přes Berat a Corovodë do Lapani, odkud se Osum dá i v létě sjet, vám po špatných silnicích bude trvat, zvlášť prohlédnete-li si cestou pevnost v Beratu, celý den. Přenocovat doporučuji až v blízkosti Lapani a na řeku nastoupit ráno – vyhnete se obvyklé odpolední přepršce, a také místa na táboření pod Corovodë se pro větší skupinu hledají obtížně.
Reklama
Osum
Kousek pod Lapani se valounové koryto Osumu zařezává do kaňonu, který rychle nabývá na závratnosti a nepřístupnosti. Řeka je spoutaná vysokými skalami, které se k sobě přibližují někde na méně než dva metry. Obtížnost řeky za letního stavu nepřesahuje WW I: klidné úseky se střídají s malými peřejemi. Přesto vyžaduje plavba nějaké zkušenosti – proudnice tlačí pod skalní převisy a na skály, takže jsme měli i plaváčky. Za velké vody by se zde dalo i vybát – stěny 10 km dlouhého kaňonu jsou kolmé, což by při zvýšeném stavu a zvrhnutí mohlo znamenat hodně dlouhou plavbu.
Osum
Těch několik cestovek, které do Albánie na vodu jezdí, propaguje ve svých materiálech vysoké vodopády, padající z výšky kaňonu do řeky Osum. Ubezpečuji vás, že skutečnost je daleko úchvatnější. Na rozdíl od noclehu pod hradbami v Beratu, jehož atraktivnost hodnotíme střízlivě, je Osum opravdu atraktivní, a ve srovnání např. s Ardeche minimálně obstojí. Sjezd Osumu vám opravdu velice doporučujeme. Hlavně si nezapomeňte si fotoaparát!
Osum
Kaňon končí těsně nad Corovodë, kde doporučujeme končit u neudržovaného (ale používaného) mostu, kousek od centra a přístupného autem. Řeka je zajímavá i dál, objevují se peřeje (odhadem do WW II). Osum teče kolem velké věznice obklopené lomy a protéká dalších asi 15 km hlubokým údolím, které však již nemá charakter skalnatého kaňonu. To však již známe pouze ze silnice.
Osum
Vladimír Hejtmánek