Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/Clanek-Ammer-v-useku-Kammerl---Rottenbuch.aspx?ID_clanku=2598 edit=2
Kurzy Vodácké školy záchrany v roce 2025

Loisach v Griesenschluchtu

Diskuse nad článkem
Re: Potěšení, Slávka, 3/12/2025 6:17:46 PM
Za bouřky se snažím 1. nevyčnívat nad okolní terén a 2. zůstat v suchu a tudíž méně vodivá. To se dá v nížině (pokud nejsem zrovna na prérii nebo uprostřed Dunaje) zařídit o něco snadněji než na hřebení hor nebo na ferratě. Z toho Dunaje bych se snažila rychle zmizet, nejen kvůli bouřce, ale taky kvůli větru, vlnám a zhoršené viditelnosti.

Reply

Re: Potěšení, Ivis, 3/11/2025 11:32:24 PM
po jedné brutální bouřce jsem také hledal odkazy a tenhle od Rakušanů je jeden z nejlepších, co jsem četl. Tak snad to nebude potřeba. Díky Smajlík

Reply

Re: Potěšení, Ivis, 3/11/2025 11:25:15 PM
tak také bych vsadil na most, i když teorie říká, že to také není stoprocentní. Horší je, že vždycky není most k dispozici. Zrovna jsem na to myslel minuly týden v Polsku, když most nebyl deset kilometrů... ještě, že není horké léto a riziko bouřky velmi malé.

Reply

Re: Potěšení, Ivis, 3/11/2025 11:17:39 PM
v nížině neděsí...tak to jsem hned klidnější ... Smajlík

Reply

Re: Potěšení, Ivis, 3/11/2025 10:59:26 PM
já bych to fobií nenazýval, spíš rozumnou obavou... Smajlík

Reply

Re: Potěšení, Vladimír, 3/4/2025 1:23:15 PM
Ahoj Eki,
bouřky či spíše fóbie z nich mi ovlivnily celý život, protože kvůli fóbii z nich jsem třeba nemohl využít outdoorové šance, které jsem měl. Zkoušel jsem i odbornou pomoc, bez výsledku. Protože tento fenomén podrobně sleduji, leccos o něm vím. Ale i nevím. Ani ta fyzika neplatí obecně a jsou některé individuálnosti, které se jim vymykají (a je jich dost). Já bouřky dokážu předvídat, to vědí i kamarádi, se kterými na vodu jezdím. A někdy i vzdálené víc než sto kilometrů. Někdy mám zvýšený elektrický náboj - třeba kopu na polibek. A nemusí to být pod elektrickým vedením. Je to asi nějaký atavistický instinkt spojený s reakcí těla a zvýšenou citlivostí. Ale jsem-li já citlivý na bouřky, proč by blesky nemohly být citlivé na mně? Při tom všem, co o nich nevíme? Racinálně vzato není třeba mít z blesků strach. Máš-li smůlu, ani se o tom nedozvíš. Ale ty chvíle před tím... Smajlík

Reply

Re: Potěšení, Eki, 3/4/2025 7:24:57 AM
Ahoj Vladimíre,
chápu tvoji fóbii. Pravděpodobnost zásahu bleskem je velmi malá,
uvádí se asi jedna ku 3 miliónům, daleko pravděpodobněji se zabiješ v autě Smajlík . Nicméně tady jsou nějaké rady: dvojka.rozhlas.cz/meteorolog-z...
www.oeav.cz/clanky/prevence-ur...

Reply

Re: Potěšení, Vladimír, 2/28/2025 9:04:32 PM
No, já už to nějak protrpím (mám na bouřky fóbii a když je ve vzduchu napětí, mám od rána tísně jak prase a blbě mi je od žaludku tak, jako bych to prase bez chleba sežral). Horší je to, když jsi na vodě jako vedoucí s větší partou a máš za ni odpovědnost, třeba dětský oddíl. Teorie říká vylézt z vody a schovat se v podřepu jednotlivě v mladém lese dál od břehu - no ale říkej to v praxi děckám, to nemůžeš chtít ani po dospělých. Navíc o nich musíš mít přehled. Já teda těch bouřek na vodě s oddílem pár zažil, několik opravdu hnusných. Většinou jsme to řešili tak, že jsme zapluli ke břehu pod větve stromů a zůstali tam v lodích. Pobývat pod mosty teorie příliš nedoporučuje, most je přece jen markantní objekt pro úder blesku a ty pod ním můžeš být zkratkou pro pokračování blesku z oblouku do země (vody).
Řešil jsem toto téma s ošlehanými dunajčíky, tedy lidmi, kteří spluli Dunaj několikrát a opravdu ho znají. Říkali: Zkoušeli jsme tak i tak, ale nakonec plujeme dál a modlíme se. Známý brněnský cestovatel ošlehaný monzuny i arktickým větrem říká, že se opravdu bojí jen dvou věcí - ledovcových trhlin a blesku. Trhlin se na vodě nebojím, umím je spravovat, ale ten blesk, ten blesk... Smajlík

Reply

Re: Potěšení, Slávka, 2/27/2025 9:48:01 PM
Ahoj Vladimíre,
bouřku už jsme přečkávali všelijak, pod mostem, na verandě cizí chaty, když jsme stihli přistát a postavit stan, tak v něm, když jsme nestihli, tak jen pod obrácenou lodí. Musím říct, že bouřka v nížině mě příliš neděsí, to v horách je to jiný kafe.

Reply

Re: Potěšení, Eki, 2/27/2025 8:48:58 AM
Ahoj Vladimíre,
Loisach jsem jel dvakrát (dolní tok zde: www.raft.cz/Clanek-Reky-bavors... a nikdy tam bouřka nebyla.
V případě nepřítomnosti hospody se při bouřce schovám pod nejbližší most, ještě mě to nikdy neuškvařilo Smajlík

Reply

Potěšení, Vladimír, 2/27/2025 12:38:01 AM
Opravdu za daného stavu nádherná technická voda, potěšení pro stárnoucího vodáka. Kdy jste tam byli (který měsíc)? A ta bouřka je tam furt? Pokud ano, zvýšil bych obtížnost o jeden až dva stupně, na po.rané sedačce mi to klouže.
Mimochodem (evergreen): Co děláte, když vás na vodě chytne bouřka a poblíž není žádná hospoda? Ještě mi na tuto otázku nikdo pořádně neodpověděl. Smajlík

Reply

 
 

Zasílat/zrušit reakce z tohoto článku na můj email:  

New comment to the article

Prosím o zápis jen takových reakcí, které nepoužívají vulgární či jiná neslušná slova nebo hrubě neurážejí. V případě těchto komentářů si vyhrazuji právo je smazat.
Případné odkazy na web stránky zadávejte do textu ve tvaru http://www.neco.cz s mezerou před a na konci adresy.

Nejste přihlášen/a! Přihlašte se nebo zaregistrujte se a získejte další výhody.
Titulek:
Name:
Email:
Vaše reakce:
Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka
  (Email s odpověďmi bude automaticky zaslán na vyplněnou email adresu, pokud někdo na tuto reakci odpoví.)



Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.