Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/Clanek-Bavorske-krasky---Loisach-a-Walchenklamm.aspx?ID_clanku=1844

Bavorské krásky - Loisach a Walchenklamm

published: 10/17/2016 | describe of rivers: Loisach

Loisach (Farchant – Grossweil)

Tato řeka je asi důvěrně známá všem, kteří mají rádi trochu divočejší vodu díky úseku nad GaPa. Pro dětsko-turistické splutí tato řeka začíná být vhodná od vesnice Farchant. Dobré nasedací místo je most, pod kterým vrací místní elektrárna vodu zpět do řeky. Je zde dobrý přístup k řece a malé parkoviště. Následující část Loisachu je rychlejší voda maximálně do WW I s malebnými kopci okolo a s kulisou masívu Zugspitze za zády. Podél řeky vede železnice, silnice i cyklostezka, ale nepůsobí nijak rušivě, naopak nám nabízí několik možností pro pendl. Po deseti kilometrech doplouváme do Eschenlohe, kde je umístěn vodočet rozhodný pro tuto část řeky. My jsme na něm při našich splutích měli 140 a 150 centimetrů, což bych viděl jako příjemný střední stav. Kousek za zdejším krásným dřevěným krytým mostem se na pravém břehu nachází další nasedací místo s možností parkovaní.

Reklama
Nasedačka v Eschenlohe
Nasedačka v Eschenlohe

Za Eschenlohe se Loisach trochu zklidní, ale stále příjemně teče, takže pádlování je jedna velká radost. Civilizaci jen občas připomíná křížení se silnicí, dálnicí nebo železnicí. Řeka teče a cesta ubíhá. Po několika kilometrech míjíme stavidlo, které přepouští vodu z Loisachu vlevo do okolních mokřadů. Podle kilometráže je zde za vyšších vodních stavů nebezpečí nasání do stavidla a je třeba se držet vpravo. Za letních stavů, co jsme tu měli my, nepředstavuje stavidlo žádné nebezpečí.

Loisach pod Eschenlohe
Loisach pod Eschenlohe


Přestávka
Přestávka

V místech, kde dálnice podruhé kříží řeku, se proud zastaví ve vzdutí vysokého šikmého jezu nad Grossweilem. Opět je označený cedulkou a je zde upravené vysedací místo. Přenášení je na levém břehu. Po prohlédnutí jez jedeme středem, kde je to upravené pro sjíždějí. Děti ale raději vykládáme a jedou jen tátové. Vplouváme do Grossweilu, kde za mostem vlevo se dá dobře přistát a vynést lodě na parkoviště. Z Eschenlohe to sem je 16 km.

Jez nad obcí Grossweil
Jez nad obcí Grossweil

Dalo by se pádlovat dále až do Kochelsee a po něm přímo do kempu, ale po cestě by nás čekaly další tři stupně, otročí dřina po jezeru a já nechci pokoušet trpělivost ani dětí ani manželky, tak končíme v Grossweilu.

Loisach pod Farchantem
Loisach pod Farchantem

Walchenklamm + Sylvenstein-stausee

Potok Walchen ústí do řeky Isar v prostoru přehrady Sylvenstein. DKV kilometráž ho popisuje jako potok deroucí se úzkou soutěskou, se stupni a vodopády o obtížnosti WW III-V, což se jako cíl pro rodinnou výpravu s malými dětmi na nafukovačkách nejeví moc perspektivně. Opak je, ale pravdou. Tedy pokud se spokojíte s krátkým úsekem na samém konci soutěsky.

Přetahování naplavenin
Přetahování naplavenin

Nejvhodnější místo, odkud do soutěsky vyrazit, je parkoviště na východním konci přehrady Sylvenstein. Lodě sneseme prudkým travnatým svahem k hladině přehrady a vyrazíme na východ „proti proudu“ Walchenu. Břehy se k sobě postupně přibližují, vlevo se objevuje malý vodopád a my zdánlivě plujeme jen do zátoky, která nemá žádné pokračování. Zde nás občas můžou zaskočit naplavené větve a jiný binec, který musíme buď přenést, nebo se skrz něj prodrat pádlováním. Zdá se, že jsme opravdu na konci a pádlovat není kam. Náhle se nám vpravo otevře průjezd mezi semknuté skály tvořící soutěsku Walchenu s hlubokými tůněmi a obrovskými pstruhy, kteří prchají od lodí do bezpečí podemletých skalních stěn.

Walchenklamm
Walchenklamm


Walchenklamm
Walchenklamm

Noříme se do soutěsky a míjíme kapsy vymleté vodou ve skále. Kličkujeme sem a tam podle toho, jak se vodě během staletí podařilo prorazit skalním masivem. Ze stěn místy crčí čůrky vody a my se dostáváme do místa, kde se nad námi klene kovová lávka pro pěší. Proud začíná sílit, ale stále není překážkou pro pohyb vpřed. Lodě otáčíme až asi 30 metrů za lávkou, kde je v užším místu silnější proud a z vody trčí kláda. Nebýt klády, asi by se dalo zkusit vypádlovat ještě o pár desítek metrů dál až do laguny pod posledním vodopádem. Tam už jiná možnost než se otočit není.

Tady už to určitě nevypádlujete
Tady už to určitě nevypádlujete

Cestou zpět doporučuji zastavit u levého břehu kus za lávkou, kde se dá korytem potůčku vyškrábat k turistické cestě a prohlédnout si soutěsku a vodopád ze shora. Zpět na start se vrátíme stejnou cestou. V případě vysoké vody na Walchenu bude asi situace vypadat jinak, ale to zjistíte asi celkem záhy při snaze vypádlovat vzhůru.

Komu nestačil tento krátký výlet (cca 2km) může si do sytosti zapádlovat po přehradě, což je krajinově nádherný zážitek a moc pěkný terén třeba i pro mořské kajaky.

Návrat soutěskou
Návrat soutěskou

Ales K.
Další kapitoly:


Diskuse nad článkem
soutěska, žralok, zralok~email.cz, 10/17/2016 9:45 AM
| Re: soutěska, Václav, 10/17/2016 1:16 PM
| Re: soutěska, Rostak, 10/17/2016 8:23 PM
| Re: soutěska, Hanz, 10/18/2016 7:57 AM
| Re: soutěska, Kuba Turek, 10/18/2016 2:53 AM
| Re: soutěska, Hanz, 10/18/2016 7:54 AM
| Re: soutěska, Rostak, 10/18/2016 10:24 AM
| Re: soutěska, Aleš K., 10/18/2016 10:52 AM
| Re: soutěska, žralok, zralok~email.cz, 10/18/2016 11:06 AM
| Re: soutěska, Petr, 10/18/2016 11:25 AM
| Re: soutěska, žralok, zralok~email.cz, 10/18/2016 11:49 AM
| Re: soutěska, Aleš K., 10/18/2016 12:01 PM
Soutěska pro manželku, Vladimír, 10/17/2016 11:57 AM
| Re: Soutěska pro manželku, žralok, zralok~email.cz, 10/17/2016 2:23 PM
Dík, Vladimír, 10/17/2016 12:09 PM
| taky Dík, Ondra, 10/17/2016 6:29 PM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama