Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/Clanek-Fotograficka-zprava-z-vodacke-vypravy-po-Becve.aspx?ID_clanku=1646 edit=3

Fotografická zpráva z vodácké výpravy po Bečvě

Diskuse nad článkem
Houpací síť, Vladimír, 1/7/2015 9:11 AM
Roztomilý článeček. Zaujala mne zmiňovaná houpací síť. Také jsem měl období houpacího spaní, které jsem po čase opustil. Proč?
- Houpací síť bývá neskladnější a těžší než stan (i když výrobky z "igelitového období" stanové samoprodukce také nejsou ideální)
- lehnout si mezi dva stromy zvyšuje riziko v případě noční bouřky (stromy musí být totiž dostatečně vzrostlé aby udržely naše chlapská těla, a to odporuje zásadám ochrany proti blesku)
- v houpací síti se na rozdíl od stanu dají obtížně svádět děvčata (i když i to jsem kdysi bez kladného výsledku zkusil v parku před popradským nádražím, a byla to horolezkyně, která by měla být na život v závěsu zvyklá)
- houpací síť je limitující faktor v konzumaci alkoholu s přáteli kolem ohně, bohužel nevaruje předem (zkuste vstát, když myslíte, že už máte dost, dostat se vůbec do sítě, a přežít její počáteční zhoupnutí - na druhé straně skrze oka sítě se zvrací docela dobře)
- vyrostl jsem z období, kdy i přátelům kolem sebe musím něco dokazovat (tvářit se vůbec nějak dá po ránu práci, natož pak předstírat, že jsem se v síti ohnut co luk dobře vyspal - mimochodem, toto prohnutí se dá zmírnit, vezmete-li si do sítě objemnou plovací vestu, to se však může nevyplatit v případě mylného vyhodnocení pracovníky lékařského zařízení, kteří na vás hodí úplně jinou síť).

Takže tak. I jiné důvody by se našly, ale on si to holt musí každý prožít na vlastní kůži. A díky za článek. Smajlík

Reply

|_Re: Houpací síť, Marca, 1/7/2015 10:49 AM
Ahój

.. Smajlík Dovolím si té síťařské minulosti trochu nevěřit. Vezmu to popořádku. Smajlík Síť je mnohem skladnější než stan a kalimatka, nemá tyčky ani kolíky.
Co je lepší, zda být bouří bičován ve visu nebo ve stanu, je zajímavá filosofická otázka, protože nebezpečí větrem hnaných předmětů je srovnatelné, do stanu však vteče i voda z okolních louží.
Metrákového chlapa přísahám! unesou i dvě nenápadné útlé břízky. Souložit se v síti opravdu nedá (Doporučuji, když už to musí být, zajít někam do vrbiček..) a chlastat tak aby člověk zvracel je neetické, jak si možno přečíst i u mistra Suna http://www.spirala.cz/wp-conte...

Na závěr ve vší važnosti prohlašuju, že žádné počáteční zhoupnutí neexistuje a pohodlí/nepohodlí při spánku v síti je individuální otázka závisící jenom na genetických predispozicích toho kterého jedince.

Jako síťový spáč Smajlík ale upozorňuji na několik úskalí. Do sítě táhne, takže je zapotřebí nejen spacák, ale i ledviňák, sám používám čtverec teńoučkého molitanu potaženého aluminiovou fólií, který si před spaním zastrčím zezadu pod tričko a za gumu trenýrek, protože se jenom takto fixován v noci pod zády neskrčí a člověka to neofoukne.. A zajímavý je i boj se sítí a plachtou ve vichřici při začínající bouřce, ale jak se říká těžko na cvičišti lehko na bojišti..

A to bude tak všechno Smajlík

Reply

|_Re: Houpací síť, Vladimír, 1/7/2015 12:20 PM
Ahoj,
tak to, co jsem napsal, vychází opravdu z mé zkušenosti. Pochopitelně jsem to psal lehce nevážně, ale skutkově opodstatněně.
Moje síťové období se kryje s obdobím života na autostopu. Měl jsem speciální multifunkční zavazadlo plnící všechny eventuální potřeby stopaře a síť v něm své místo přes upřímný pokus nenašla. Ovšem na híči se spaní obvykle řeší jinak.
Stany už dneska nejsou pouze Áčka a tyčky a kolíky přestávají být limitující faktor. Mimochodem, ten můj igelitový stan se složený vešel do kapsy u kalhot, ale jak jsem naznačil, nebylo to jaksi ono.
První zhoupnutí po vlezení do sítě reálně je. Možná jsou umělci, kteří do ní vlezou tak, aby se nezhoupla, já ale mezi ně nepatřím.
Co se popíjení týče, tak až ku zvracení nikdy nepiji (i když, ruku na srdce, komu se to někdy nepřihodilo?). To až to zhoupnutí... V tom smyslu je příčinou vrhnutí až onen hup, což je naprosto srovnatelné s mořskou nemocí (tu jsem jednou zažil za bouře na velké lodi a vrhli ti co pili i ti co nepili) a alkohol je pouze průvodní okolnost.
Souložit se v síti dá, ale chce to pevnou vůli (anebo velkou lásku). Souložit se dá všude. Smajlík

Reply

|_Re: Houpací síť, Chobotnice, 1/7/2015 12:43 PM
Viděl jsem hamaky, které byly vlastně žďárákem ve tvaru hamaky. To těch netáhne. Vapadá to jako motýlí kukla mezi dvěma stromy. Ale nedá se zkrz ně zvracet, je potřeby vystrčit hlavu ven. Jináč stran kvality spaní je to dané převelice tím, jak je člověk zvyklý spát doma. Pro nás, co jsme zvyklí spát na břiše to prostě není. Na zádech usnu jen zmordovaný po 20tihodinové pracovní šichtě, jinak nikdy. Jinak článek pěkný, takový třízlivě obyčejně vodácký, jak psal i pan kolega HH. Není třeba pokaždé si dělat mindráky při sledování supermanů, co padají z převysokých vodopádů.

Reply

|_Re: Houpací síť, Marca, 1/7/2015 1:07 PM
Ahoj
No jedna věc je co člověk potřebuje na autostopu, jiná co na lidmi přecpané vodácky-dálniční řece kde se spí po kempech, a něco úplně jiného když vyrazíme na řeku "na kterou se nejezdí". Pokud bych vezl bagáž v doprovodném vozidle nebo hodlal přespávat v kempech pak je stan jasná volba. Ale v přecpané malé lodní bečce je beztvarost sítě nad zlato.., pokud jde o houpání pak to asi probíhá tak jak to má kdo rád, počítám že při nasedání do lodi tu loď taky hledíš pořádně rozhoupat (Což by opět mohlo pohýbat tím alkoholem), já zase nastupuju do sítě i do lodi celkem civilně a bez dramatických či pyrotechnických efektů.. Na vodu, do lůna čundrů a přírody si jezdíme ulevit i do těch ženských.. Smajlík

Reply

|_Re: Houpací síť, Marca, 1/7/2015 8:17 PM
..ulevit i do těch ženských

Je samozřejmě pěkný překlep Smajlík

Jinak bych ještě dodal, že je pravda že spousta lidí na zádech prostě neusne, takže těm kdo to v síti přece jenom zkusí bych poradil při usínání pokrčit nohy. Tato pozice unavené tělo uvolní a dobře se tak usíná a ráno člověk není rozlámaný..

Reply

|_Re: Houpací síť, Ruměnka, 1/7/2015 11:30 PM
Houpací síť Smajlík

Můj háček Pralinka, také chtěla na vodu houpací síť, ale jsme to banda kamarádů.
1. My tě v té síti uvážeme, aby si nám do rána nevypadla
2. Nejlepší bude stříbrná Tesa
3. Také tě můžeme klidně i celou noc houpat
Po těchto návrzích šla hamaka do skříně. Smajlík

Reply

|_Re: Houpací síť, Kimbo, 1/8/2015 11:00 PM
Silonová houpací síť stávala 60.- Kč, vešla se do kapsy. Problém byl dostat se do ní ve spacáku, vypadnutí bylo slyšet, kamarádi, co byli už vleže měli zábavu. Oba konce jsme vyšprajcovali klacky, tak se síť trochu rozšířila. Celkem nepohodlné. Unesla dva lidi.

Reply

|_Re: Houpací síť, Marca, 1/9/2015 7:38 AM
Ve stoje na sebe natáhnu spacák, pak rukama roztáhnu střed sítě a sednu si tam, pak se na zdanici jako na osce vytočím a zaujmu místo v síti, teď je potřeba se začít hnízdit a při tom na všech stranách pod sebou tu síť pěkně roztáhnout. Výsledkem je "kapr v síťové tašce", pak jemně pokrčím nohy zavřu oči a znaven vším tím pádlováním okamžitě padám do limbu a zdálky slyším nezmary u ohně a zvuky noci..

Reply

|_Re: Houpací síť, Vladimír, 1/9/2015 8:40 AM
První signály probuzení zacítím ještě v noci, kdy je nebe poseto hvězdami a vůkol vládne nádherné ticho a klid. Ohniště, ze kterého se jen tu a tam ozve tlumené prasknutí a vyletí pár jisker, je obklopeno spáči, kteří zachumlaní do spacáků a celt spokojeně spí. Jak rád bych se také zachumlal do teplého spacáku, lehl na bok a přitáhl nohy k sobě do té požehnané zárodečné polohy, která přivodí spokojený spánek a dovolí narodit se šťastně do nového dne jako do nového života!
Běda však, nelze. Síť mne obepíná jako pavučina mouchu a vyvolává vidinu dlouhého utrpení, neboť ráno je ještě daleko. Nepříjemně probuzen zvažuji možnosti a rozhoduji se přece skrčit na bok, byť tím riskuji pád. Po kouskách se přetáčím, roztahuji síť, abych nevypadl, ve spacáku to jde tak těžce. Posléze přece jen ležím na boku a nohy mám pokrčeny, leč běda! To není ta pohodlná poloha, přinášející odpočinutí a pokojný spánek, ale nepřirozené zlomení těla v oblouku, kdy je vnější bok napjat a na vnitřním překážejí záhyby tuku. Silou se snažím toto pokřivení zapřít, ale je to snaha křečovitá a marná, nemající nic společného s touženým spánkem.
Vracím se tedy do jakéhosi kompromisu napůl mezi oběma polohami a konečně upadám do jakéhosi polospánku. Probouzím se z něj v intervalech, o kterých myslím, že netrvaly ani pět minut a snažím se jakkoliv moji polohu v síti změnit. Maně registruji, jak se noc mění v lezavé šero a já místo nejsladšího spánku počítám minuty do chvíle, kdy se šero změní v prosluněné ráno. Konečně přijde chvíle, která ospravedlní, abych vyskočil ze sítě jak zmrtvýchvstalý z hrobu, vstoupil hlasitě doprostřed kamarádů užívajících si ve spacácích na zemi pozvolné probouzení a s bujarostí ranního ptáčete radostně vykřikl:
"Ó, kterak báječně jsem se vyspal!"
Smajlík Smajlík Smajlík Smajlík

Reply

|_Re: Houpací síť, HH, 1/9/2015 9:28 AM
Spokojeným spáčům v sítích tiše závidím, mně to není přáno. Řehním se nad Vladimírovým popisem, neb vystihl mé vlastní pocity, mé vlastní zážitky. A lépe, než bych to já sám kdy svedl. Jsem zvyklý spát na boku nebo na břiše, a to věru není poloha vhodná pro spaní v síti. Na zádech nezaberu, ať už s nohama nataženýma, skrčenýma, nebo třeba za hlavou. Při hledání vhodné polohy jsem postupně vyzkoušel celou Kámasútru, leč výsledkem byl v mém případě pouze bolavý hřbet a kruhy pod očima.

Reply

|_Re: Houpací síť, Aleš N., 1/9/2015 6:10 PM
Smajlík ó Vladimíre, jak Ty to dokážeš vždycky krásně popsat ! Noc jsem v tomto tvaru ještě nikdy nedal a asi už nedám (doufám). Jednou jsem nějakým omylem usnul na zahradě v síti asi na 3 hod. a po probuzení a jejím opuštění jsem se ten den už pořádně nenarovnal. A vlastně až do této diskuze jsem neznal nikoho, kdo by se v tom dokázal uspokojivě vyspat. Buďte šťastní vy, kterým se to daří Smajlík .
Jinak článek je krásně "civilní", díky Smajlík .

Reply

|_Re: Houpací síť, Marca, 1/9/2015 7:26 PM
Je pravda, že ze stanu mě kolikrát vyžene až pražící slunce, zatímco v hamace člověk vstává mezi prvními, což jsem si sám pro sebe vysvětlil tím, že ve stanu má člověk iluzi jakéhosi krytu a bezpečí, zatímco v hamace je jako to "zvířa" vystaven svému okolí - takže i když spící přece je tak trochu ve střehu. Každá další noc však byla delší a pohodovější než ta předchozí. Jinak si myslím, že poctivá práce s pádlem - to jsou ty nejlepší prášky na spaní, které bych každému doporučil Smajlík

Reply

|_Re: Houpací síť, Vladimír, 1/9/2015 8:12 PM
Jó vokolí - já to vidím v podobě malého pacholete, které k leželci (nepíšu spáči, protože nevěřím, že by ještě spal) přichází a píchá jej skrze oka sítě klacíčkem.
Člověk je tvor škodolibý a malé děti jsou v tomto směru nejhorší. Smajlík

Reply

|_Re: Houpací síť, mira, 1/9/2015 11:03 PM
"Jako to zvířa" — takto stručně a výstižně vyjádřenou podstatu spaní pod šírákem jsem neviděl Smajlík . Přesně — ten pocit sounáležitosti s tím vším kolem, celá filozofie ve třech slovech. Hvězdné nebe nade mnou...

Reply

..., HH, 1/7/2015 12:06 PM
Naprosto souhlasím s Vladimírem. Z veškerého spaní, které jsem během svého vandrování vyzkoušel, patřila hamaka k tomu nejhoršímu. To jsem byl ještě mlaďoch a už tehdy mě z ní hřbet bolel až hrůza. A že to byla mrcha zbytečně těžká, na tom se taky shodneme. Ještě dodám, že když chytneš studené a větrné počasí, budeš marně vymýšlet, jak se vyčurat bez věčného vylézání ze sítě, hledání bot a opětného hrabání se zpět do hamaky a do spacáku. Pokus očurat to těmi oky povede nejvýš k tomu, že ráno polezeš do mokrých bot. Romantické představy o usínání pod hvězdami za mírného pohupování a za zvuku kytar od nedalekého ohně jsou pro mě pouhá básnická licence.
Jinak si myslím, že je dobře, když se tu objeví podobný článek se zážitky začínajících vodáků nebo těch, kteří nejezdí na vodu pravidelně minimálně každý druhý víkend. I pro ně je přece tento server (ne-li hlavně pro ně). A tahle partička, jak se zdá, si vybrala řeku pro sebe přiměřenou, hezkou, nepřelidněnou, sjížděli ji s rozumem (ač jsem zvyklý brát si vestu a přilbu zcela automaticky, nevidím je na krotké a většinou mělké Bečvě jako nutnost, pakliže není zrovna povodňový stav), jezům se uvážlivě vyhýbali. Užili si to. Kéž by si to stejně rozumně a v pohodě užívali všichni, přiměřeně svým možnostem a schopnostem. Nejdůležitější vybavení je totiž mozek. Ostatně nejen na vodu.

Reply

|_Re: ..., Brašule, 1/7/2015 10:31 PM
Opravdu vhodně vybraný začátek Smajlík
řeka již zde není tak úzká a dravá jako nad Vsetínem. Vsetínem začíná kochací jízda
jen by mě zajímalo co to ve Val.Mezu študovali za "posvátné spisy" , na Biblu to nevypadá Smajlík
u tý loděnice ve Val.Mezu sem taky asi půl hohiny koukal do vody a nakonec sem to nejel a končil sem tam s pocitem spokojenosti že sem si sjel úsek kerej sem chtěl.
jinak to svědomité přenášení jim schvaluju to bych taky nejel http://www.nebezpecnejezy.cz/j... http://www.nebezpecnejezy.cz/j...

a co se týče toho visutého lože ... děkuji nemusím ... coby kluk sem taky zkoušel jak se v tom hoví a museli mě z toho vytahovat, nějak sem nebyl schopen se z něho zvednout.
raději dám přednost podhuštěné vzducholodi Smajlík

Reply

|_Re: ..., Marca, 1/8/2015 9:23 AM
Těch nebezpečných jezů jež je nutno přenést je na celé Bečvě asi tak pět zato krásných sjízdných a kolikrát i ostrých stupňů je tam bezpočet. Smajlík https://www.youtube.com/watch?v=bqfVaSaZqVw

Reply

|_Re: ..., Vladimír, 1/8/2015 10:37 AM
Chtěl jsem dát Bečvu před Vánocemi, z Přerova přes Malou Bečvu a Moštěnku do Kromzlu, ale asi bych to za denního světla nestihl a děkuji, noční prosincové sólo plavby už mám za sebou. Ale koukal jsem se na Bečvu v Gůglu a viděl jsem, že jsou i pod Přerovem nějaké stupně (přírodní?), předpokládám, že v pohodě sjízdné. Má někdo s Bečvou pod Přerovem zkušenosti?

Reply

|_Re: ..., Marca, 1/8/2015 11:16 AM
Byli jsme před Malou Bečvou důrazně varováni ve smyslu, že se jedná o dřevorubeckou řeku, protože je nutno si cestu prořezat - takže motorovou pilu s sebou. Smajlík

Pod Přerovem pár stupňů (nepřírodních) je, sjízdnost závisí na podmínkách, pokud se pamatuju tak jsme to jeli. Je tam jeden značený jez smrťák, na to jak je celá Bečva fajnová jde o úsek nic moc.. Bečva je veselá v tom, že zná jenom dva extrémy, buď je rozvodněná nebo úplně suchá..

Pokud jde o vodáckou poetiku pak nejzajímavější úsek u Přerova je od Oseckého mostu směrem do města neregulovaný úsek písečných dun, koupaček a meandrů.. Smajlík http://www.mapy.cz/s/f5Hc

Reply

|_Re: ..., Vladimír, 1/8/2015 3:36 PM
Já jsem Malou Bečvu jel 3x mezi Troubkami a Chropyní, v létě i v listopadu, naposled ale tak před šesti - sedmi léty. Od té doby v této oblasti extrémní povodně nebyly a proto předpokládám, že velké změny zde nenastaly. Přenášeli jsme tuším jen jeden strom, jinak šlo vše v pohodě proplout. Nejhůř vypadá řeka hned na začátku pod Troubkami, než se zanoří do lesa, je úzká a lemovaná křovím. Hloubka je kolem 50 cm, proud tak 2-3 km za hodinu, velice pěkné zalesněné okolí v podstatě bez viditelné civilizace, prostě parádní jednodenní záležitost. Trochu vachrlaté je to s dopravou, nemáte-li ochotného pendla, a ovšem zde není žádná obžerstvovací stanice.
Řeka jako stvořená pro pohodáře a pro ty, kteří chtějí být sami. Řekl bych, neprávem opomíjená. Smajlík

Reply

Co máte...., zenhas, 1/7/2015 4:18 PM
... pořád proti těm hamakám? Spát se v ní dá pohodlně stejně jako na zemi. Jen člověk musí vědět jak. Že to nejde, nebo člověk musí být zkroucený jak paragraf jsou dle mého názoru jen velmi rozšířené mýty. Prostě se musí vědět jak na to a je třeba mít slušnou hamaku.

Já ten kus hadérku občas, přiznávám že hlavně v létě, natahnu na noc i doma na zahradě. Když si tam dám oblíbený polštářek a peřinu, občas se stane že i zaspím do práce. Smajlík

Spal jsem v ní i ve stavu společenské únavy a krom toho, že se to hůř brzdí než na posteli nevidím rozdílu.

A že je těžší než stan? To ji máte z kamení? Moje hamaka (není to síť s oky) váží do jednoho kila se vším všudy. když připočtu bashu, tak jsem na 1.5 kg Stan co s sebou vozím do dálek a výšek je 2-3x těžší.


Reply

|_Re: Co máte...., mira, 1/7/2015 6:24 PM
K tomuto tématu mám hodně co řìct, v síti jsem prospal velkou většinu víkendů svého jinošství. Obyčejná, bez dřev, zmačkaná by se vešla do kapsy. Neznám příjemnější polohu na spaní; a když se vezme kus klacku na odstrkování od země (podle mnoha svědků se houpu i ve spánku), prostě jak u maminky v náručí. Při dešti nad hlavou kosočtvercovou celtu, jinak teda přesně ta romantika s hvězdičkami a kytarou od táboráku. Vyzkoušel jsem v síti mrazy, větry i bouře, taky pár nocí ve stěně s oběma konci v jedné karabině. Jako hnusnej skoroabstinent jsem nezkusil lézt do sítě pod vlivem, ani zvracení skrze oka. Ani o ten sex jsem se v tom zatím nepokusil a vzhledem ke své současné tonáži už to asi nedoženu.
Pravda, v osmačtyřiceti mě potkala operace plotýnek, možná jsem si na to zadělal právě touto libůstkou...

Reply

|_Re: Co máte...., Vladimír, 1/7/2015 7:10 PM
Je rozdíl mezi hamakou a houpací síti, jaká je na fotografii. S hamakou zkušenosti nemám.

Reply

|_Re: Co máte...., zenhas, 1/7/2015 7:14 PM
Ano, rozdíl je v provedení. Funkce a způsob použití je stejný. Smajlík

Reply

|_Re: Co máte...., Typik, tompossum~seznam.cz, 1/7/2015 7:50 PM
Rozsiruju rady hamakaru. Spavam v hamace z padakovyho hedvabi, ktera vazi cca kilo celkem bez problemu v zime i v lete. Jedina potiz je kdyz poradne mrzne, ze clovek musi dat dovnitr jeste nejakou karosku, ktera se tam pak celou noc mrcasi a rano s ni obvykle bejvam prikrytej. Ale jinak v podmacenym terenu, nebo ve svahu je to pelech k nezaplaceni.

Reply

|_Re: Co máte...., zenhas, 1/7/2015 8:41 PM
Taky mám takovou. Nedám na ni dopustit. Jen v zimě v mrazu jsem ji zatím nevyzkoušel. To dávám přednost loži z chvojí. To taky nestudí. :)

Reply

|_Re: Co máte...., Hanz, 1/7/2015 9:33 PM
Ahoj, no ja to spani v hamace taky nedavam. Spim zasadne na brise. Smajlík Jednou jsem lehce unaven v ni usnul na zahrade a byl jsem celej rozlamanej. Nicmene zavidim vsem kdo se v ni vyspi. Lepsi nez na kameni. Smajlík

Reply

|_Re: Co máte...., Pavel, souldew210~seznam.cz, 10/30/2018 12:37 PM
Hanzi, je škoda že Jsi se v hamce doteď dobře nevyspal. Já ve své spím na boku, na břiše, jak se mi chce. Po celoživotním "sportem ku zdraví" ani moje záda nejsou co by měla být ale spaní v hamace si nemůžu vynachválit. Ráno se mi nehce ven. Zvlášť v zimě. Ale předpoklad je kvalitní spacák a dobrá spodní izolace-podobně jako při spaní na zemi. Můžu doporučit hamaku DD Hammocks, mám konkrétně tuto: www.natura-nuova.cz/p/165/hama...
Jinou jsem nikdy neměl, takže nemůžu srovnávat ale já se prostě vyspím parádně. :)

Reply

..., HH, 1/7/2015 7:57 PM
Holt každému z nás chutná něco jiného, líbí se nám jiné holky, vyhovuje nám rozličné spaní. Každý si musíme ochutnat a vyzkoušet to své pravé ořechové, nebuďme kvůli tomu vepři ve při. Koneckonců kdybychom všichni rádi jen jedno jediné, bylo by to děsné - všichni na stejné řece, všichni by slintali nad stejným jídlem a nad stejnou ženskou... Brrr!

Reply

|_Re: ..., Vladimír, 1/7/2015 8:09 PM
Když jsme u toho, jaké nebezpečí hrozí v síti (hamace) za bouřky, když člověk nespí na zemi a není teda uzemněn (?)? Teda, pokud do nosných stromů nešvihne blesk - ale i to by mělo jen přepálit nosný špagát, ne?
Na bouřky mám fóóóbii... Smajlík

Reply

|_Re: ..., Marca, 1/7/2015 8:26 PM
Bouřka člověku hrozí jak v lodi, tak v hamace, taky aj ve stanu.. a dokonce i doma pod peřinou. Člověk si nevybere. Ovšem přepálení nebo přetržení špagátu mě fóbii nedělá protože jsem v té hamace zkoušel všelijaké blbosti, aby zjistil "hranu pádu" (vypadnout ve spánku je zdá se prakticky nemožné) párkrát jsem při tom zkoušení spadl na hubu a nic moc to nebylo. Třeba s otloukáním o kameny při udělání se v peřeji se to nedá srovnat.

Reply

z historie hamaky, Střelec, 1/8/2015 7:27 AM
Původ hamaky je do jisté míry nejasný - podle jedněch zpráv ji používali již Vikingové (ale na drakkaru ji nebylo kam pověsit), většina zdrojů ale tvrdí, že ji do Evropy z Karibiku přivezli z první výpravy (a u maríny zavedli) Kolumbovi námořníci. Klasickou námořní hamaku z plachtoviny (původní karibské byly sítě) pak námořnictva používala několik staletí. Hamaka sloužila námořníkovi nejen jako spací náčiní, ale i jako batoh, ochranný a záchranný prostředek. Na válečných plachetnicích byly hamaky přes den ukládány do speciálních sítí - nastavovaly boky lodě na výšku a poskytovaly tak v boji ochranu před palbou ze zbraní menšího kalibru. V případě pádu muže přes palubu dobře sbalený hamak posloužil jako záchranný kruh. Rozměry sbaleného hamaku byly normovány stejně, jako prostor pro zavěšení hamaku s námořníkem - na chlapa připadalo asi 180x40cm, normy se lišily podle jednotlivých loďstev. V průběhu 19. a ve 20. století se hamaka vrátila postupně k podobě houpací sítě a začala být používána více k rekreačním účelům.
Hamaka bývá často zaměňována se závěsným lůžkem, které má rám - mezi oběma typy "závěsného spaní" je řada přechodových mezistupňů. Z jarních pokusů na palubě (doslova na palubě - podpalubí nemá příslušné úpravy) La Grace soudím, že správné zavěšení a obecně použití klasické námořní hamaky nebude jednoduchá záležitost a už vůbec to nebude pro každého.

Reply

|_Re: z historie hamaky, JVD, 1/11/2015 10:25 AM
Zapoměls na rakev. Zašít a přidat dělovou kouli.

Reply

Houpací síť - Hamaka, Marca, 6/1/2015 8:56 AM
Tak už je tady další sezóna a já si včera vzal hamaku a vyrazil do přírody vyzkoušet zda mi to s ní pořád jde a ono nešlo. Zkrátka jsem narazil na fakt, že se to musí umět. Je to stejné jako rozdělat oheň, postavit stan, nebo jezdit na kanoi.. Člověk musí mít základní penzum zkušeností aby se mu to napoprvé uspokojivě podařilo..

Takže já jsem včera zjistil, že musím hamaku zavěsit vodorovně (zvážit špagátama) abych pak ze sítě nevyjížděl do místa kde se ta síť zužuje. Že síť musím pořádně vypnout, aby vzniklo pohodlí přirozeně pohodlných zád. Že lanko nesmí být zkroucené protože po zatížení působí nečekaně velká zkrutná síla a síť pak visí nakřivo,, Že síť nutno zavěsit tak akorát nízko aby se do ní pohodlně usedalo a člověk dosáhl na svoje věci pokud by to potřeboval..

Takže to stačí udělat hned napoprvé pořádně a člověk má hned pocit nebeského pohodlí. Smajlík

Reply

 
 

Zasílat/zrušit reakce z tohoto článku na můj email:  

New comment to the article

Prosím o zápis jen takových reakcí, které nepoužívají vulgární či jiná neslušná slova nebo hrubě neurážejí. V případě těchto komentářů si vyhrazuji právo je smazat.
Případné odkazy na web stránky zadávejte do textu ve tvaru http://www.neco.cz s mezerou před a na konci adresy.

Nejste přihlášen/a! Přihlašte se nebo zaregistrujte se a získejte další výhody.
Titulek:
Name:
Email:
Vaše reakce:
Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka
  (Email s odpověďmi bude automaticky zaslán na vyplněnou email adresu, pokud někdo na tuto reakci odpoví.)



Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.