Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/Clanek-Historie-spluti-Lenora-Praha.aspx?ID_clanku=357

Historie splutí Lenora-Praha

published: 9/8/2003 | describe of rivers: Vltava

Vltava, jako nejdelší česká řeka, vždy lákala a vyzývala vodáky k heroickým činům. Tradice předválečných vodáckých jízd a později i závodů České Budějovice - Praha se časem vytratila díky stavbám přehrad (Orlík, Slapy) a také trochu díky reorganizaci vodní turistiky v Československu. Částečně však na ní navázala myšlenka bývalého spolku tvrdých kanadských chlapáků uspořádat co nejdelší jízdu po vodě bez přerušení a cizí pomoci. Stanovila se základní pravidla pro splutí, která platí vlastně dodnes. Po minimálních přípravách pak stály ve čtvrtek o půlnoci 12. září 1985 na startu na tábořišti u Soumarského mostu 4 lodě se tříčlennými posádkami. Po dobrodružné plavbě tři lodě dorazily do loděnice KVS v Praze, z toho jedna až v úterý příštího týdne. Čtvrtá posádka je nezvěstná dodnes.

Reklama

Následující ročníky už byly výrazně hojněji navštívené. Každý rok vždy druhý víkend v září vyráželo na 333 kilometrů dlouhou trasu několik desítek lodí. Ne všechny dojely do cíle. Vyčerpání nebo technické problémy přinutily mnoho posádek vzdát. Občas někdo celé splutí pojal jako závod, a tak vznikl i rekord této trati 49 hodin a 30 minut. Nejde však o minuty nebo hodiny. Jde o to, dokázat si psychickou a fyzickou odolnost, schopnost přizpůsobit se kolektivu a v neposlední řadě i poznat řeku Vltavu na jeden zátah, což má své neopakovatelné kouzlo, umocněné ještě přírodou pozdního léta.

Na startu bývaly i posádky smíšené, v roce 1990 celou trasu absolvovala v čase 63.40 i posádka ryze dámská. V době volného podnikání, hamburgerů a internetu ale zájem o podobné chlapácké akce opadal, a tak přibližně od roku 1995 se nepravidelně zúčastňují splutí 2-4 lodě. Se vznikem Národního parku Šumava bylo nutné zrušit oficiální organizaci tohoto splutí, protože je v rozporu s řádem NP, kterým se v prvních hodinách plavby proplouvá.

V roce 1997 byla vyzkoušena ještě delší varianta splutí se startem v Lenoře (říční km. 396, 755 m.n.m.) a cílem v Mělníce pod ústím Vltavy do Labe (říční km. 0, 156 m.n.m.) Opravdu celý splavný tok Vltavy tehdy zdolaly 2 lodě. V posledních několika letech překonala posádka zralých vytrvalců z Českých Budějovic nonstop úsek Lenora-Hřensko a několik nonstop krátkých sprintů na jiných řekách - např. Cheb-Hřensko. Také aktivní závodníci ve sjezdu si tuto trať vyzkoušeli se střídavými úspěchy. Za celou historii nonstop splutí nedošlo k žádnému úrazu, ani nebyly hlášeny vážnější ztráty a poškození materiálu (utopené oblečení nebo zničená transportní kolečka se nepočítají). Pouze několikrát došlo k neshodám s oficiálními orgány (pohraničníci, ochranáři, místní policisté). Tyto epizody spolu se změnami na březích a v řečišti, způsobenými loňskou povodní, však jen zvyšují chlapáckou hodnotu celého splutí.

Věříme, že i Vy budete psát tučným písmem historii této náročné a proto zajímavé akce. Podrobnosti k letošnímu ročníku, který se uskuteční 11.-14.9.2003 najdete v kalendáři akcí.

Honza

Pozn. redakce: Jak se jezdí Lenora-Praha se můžete dočíst i v našem archivu.



 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.