Jez na Řepčíně se stal 19.10. terčem testování záchranných prvků, které tam na doporučení Vodácké školy záchrany nechalo Povodí Moravy osadit. To, co se povedlo zrealizovat na nebezpečném jezu, je republikový unikát. Není žádný jiný jez takto precizně vybaven. Má dvě pevně osazená ocelová lana, která mají sloužit k záchranné lanovce a k upoutanému raftu. Vše zde zůstane natrvalo, aby na jezu mohli hasiči provádět nejenom zásahy, ale i trénovat.
Jez v Řepčíně se stal smutně známým díky smrtelným nehodám z loňského roku. Od té doby Povodí Moravy ve spolupráci s Vodáckou školou záchrany pokouší jez zabezpečit pro případnou záchranu a zároveň cedulemi odradit lidi od koupání nebo vjíždění odspodu na lodích. Bohužel jez nejde udělat bezpečným, to by byla totální rekonstrukce za několik miliónů, ale snahou je, aby případná záchrana neohrožovala i zasahující hasiče.
Během testování se vyzkoušel upoutaný raft a hlavně záchranářská lanovka. Ta dokáže velmi rychle za pomoci 4 hasičů odlovit plaváčka z nebezpečného vývaru. Simulovali jsme i případ, kdy se ve vývaru ocitne plaváček bez vesty, kterého je nutno rychle dostat ke břehu. Jenže vytáhnout bezvládné a mokré tělo do výšky přes 3 metry na navigaci by bylo hodně náročné. Proto jsme vyzkoušeli vytažení plaváčka zachycením jeho ruky do smyce s následným dotažením mimo navigaci.
Díky rychlosti, relativní bezpečnosti i jednoduchosti použití pro záchranáře je záchranářská lanovka jednou z priorit, jak dostávat osoby z nebezpečných jezů. Bohužel ne všechny jezy jdou takto osadit. Velký dík patří Povodí Moravy, které projekt financuje, ČSK VT, i projekční kanceláři Stráský, Hustý a partneři, která pomáhá se stavebním projektem. Též média podporují projekt nebezpečných jezů a na testování se dostavila v hojném počtu. Některé z článků si můžete přečíst na olomouc.cz, ceskenoviny.cz, video na ceskenoviny.cz, v TV Prima zcela na konci zpráv a dalších médiích.
Petr