Klasifikace jezů aneb Mohu ten jez splout?
Diskuse nad článkem |
Re: A jde klasifikovat vůbec n, Lubor, 3/7/2014 8:40 AM Neberte mě úplně vážně, ale třeba ta Petrova otázka má jinou odpověď.
Co je to obtížnost u vodního toku? Je to nějaká míra toho, jak se musí člověk snažit, aby se loď nepřevrátila? Aby nemusel vylézt z lodi? A z jaké? To při dnešním stylu, že každej magor umí eskymovat, ale neumí závěs, je špatné kritérium. Stupnice I-VI mají plnou hubu ti, co se narychlo naučili na nějaké odpouštějící lodi a pak chtějí vykládat ostatním, jaká ta čísla sjeli. O nesmyslnosti diskusí ohledně helmy a vesty vzhledem k té klasifikaci ani nemluvím. Takže zpět k tématu, když budeme definovat obtížnost jako míru nutného úsilí nepřevrácení lodi, tak to jde u jezu i u toku. Ovšem to vůbec nesouvisí s nebezpečností. Nejnebezpečnější jezy za malé vody jdou sjet v pohodě, pokud jsou dostatečně slizké. Já při vedení dětí nikdy neřeším, na jakou obtížnost řeky jedeme nebo jestli jsou tam sjízné či nesjízdné jezy. Obtížnost si musí každý udělat sám. Vladimír se cvaknul 2x za život na jezu, já se koupu na jezech tak 10x za jedno sjetí letní Otavy. Tři branky na lehké vodě můžou mít takovou obtížnost, že ti splouvači WWXX+ nemají šanci je projet a malí žáčci to vesele jezdí, takže vtipně postavená slalomová trať má obtížnost tak WW10, letošní MS v Tróji tak WW15.
Závěr: diskuse o obtížnosti a její klasifikace se mi zdají na houby u všeho. Zůstal bych jen u nebezpečnosti, která je u jezů celkem jasná a u toku se dá specifikovat, lépe než číslem nějakým dalším popisem, v čem to je.
|
Facebook
RSS 2.0
Email na redakci serveru
raft.cz
Chcete psát články pro
raft.cz?
Trička a mikiny
raft.cz
O
raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je
potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.