Blíží se nám volby a to jak do místních zastupitelstvech tak v některých obvodech i do senátu. Letos jsme se pokoušeli změnit vodní zákon, a přitom jsme komunikovali se všemi parlamentními a senátními stranami. Přijde mi proto důležité upozornit, jak se politické strany stavěly k podpoře vodáctví a jak splnily své sliby.
V rámci novely vodního zákona jsme chtěli prosadit do §36 o minimálním zůstatkovém průtoku, aby vodoprávní úřady měly povinnost zohlednit vodní turistiku a nechat více vody v řece na proplutí pod jezy. S tímto požadavkem jsem se za 4 vodácké a turistické svazy (Klub českých turistů, Junák - český skaut, Svaz vodáků ČR a Český svaz kanoistů) obrátil na poslanecké kluby, aby nám pomohly novelu prosadit. Většina tehdy nevládních stran se nás rozhodla podpořit a považovaly za důležité, aby byla vodní turistika přes léto významněji zohledněna. Pro novelu hlasovaly strany ODS, Piráti, TOP 09, STAN, KSČM, KDU. Strany ANO, SPD, i ČSSD, která mně původně podporu přislíbila, byly proti a tudíž o pouhých 11 hlasů návrh neprošel. Detailní popis je na Vodácký návrh sněmovnou neprošel.
Pak jsem se obrátil na Senát, kde se ČSSD rozhodla napravit dle jejich vyjádření svůj omyl a k mému překvapení zajistila podporu v senátním výboru. Výbor schválil náš pozměňovací návrh, ale při hlasování na plénu došlo k tomu, že senát celou novelu zamítl, tudíž nedošlo na žádné pozměňovací návrhy. Tím se novela vrátila zpět a PS ji i přes zamítavé stanovisko senátu přehlasovala. Pokud by pozměňovací návrh prošel v PS, už by byl platný. Bohužel.
Je důležité zopakovat, že někteří poslanci za ANO nám podporu slíbili, ale nakonec hlasovali proti. SPD se neráčila i přes několik pokusů o kontakt ani odpovědět a ČSSD i přes počáteční souhlas hlasovala nakonec proti. Až půjdete volit, myslete na to, které strany chtějí zlepšit podmínky pro vodní turistiku a které ne.
Jinak snaha o prosazení našich zájmů i nadále pokračuje. Sice se nám nepodařilo uspět v zákonu, ale pokračujeme v rámci vládního nařízení. Zákon jen obecně stanovuje, co musí minimální zůstatkový průtok (MZP) zohlednit, ale konkrétně ho má upřesnit vládní nařízení, které se chystá. Připravuje ho ministerstvo životního prostředí, které zareagovalo na naše připomínky a přepracovalo hodnotící zprávu dopadu RIA, kam vodní turistiku zařadilo. Taktéž nám potvrdili náš dlouho prosazovaný právní výklad současného vodního zákona, že PLAVBA spadá do obecného nakládání s vodami, a proto by se měla zohlednit v rámci stanovení MZP. To je výrazný posun. Finální podoba nařízení ještě není hotová. V červenci jsem byl na posledním kole vypořádání připomínek, kde jsem se snažil osobně vysvětlit důvody, proč by vodní turistika přes léto a v denní dobu měla být upřednostněna před jinými zájemci. Proti tomuto byly logicky elektrárenské svazy, ale nás výrazně podpořil Svaz měst a obcí. Jsme tedy v očekávání, jak vládní nařízení nakonec bude vypadat. Poslední možností pak může být metodický pokyn ministerstva, který bude nařízení upřesňovat detailněji.
Tak šťastnou ruku při volbách.
Petr