Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/Clanek-Labsky-nahon.aspx?ID_clanku=2397

Labský náhon

published: 5/23/2022

Díky loňskému splutí Stříbrného a Bělečského potoka jsme s Andílkem počet našich královéhradeckých čárek zaokrouhlili na pět. Tím ovšem nebyly možnosti pádlování tady vyčerpány. Zatímco oba uvedené potoky jdou splout jen výjimečně (a o mnoho lépe na tom není ten Piletický), tak Labský náhon jde využívat celkem stabilně. O možnostech jeho splutí se vedla diskuze v minulosti i na raftu. Sám jsem ho sice místy znal ze břehu, ale co všechno čekat od vlastní plavby bylo otázkou. Raději jsme tak obezřetně zvolili zatím ke splutí horní půlku.

Reklama
Úvodní rovinka náhonu
Úvodní rovinka náhonu

Náhon odbočuje z Labe nad Předměřicemi a jeho počátky mají sahat do 16. století. Abych se k němu dostal, začal jsem splutí o trochu výše u mostu u Lochenic. Vstupní stavidlo je třeba přenést. Samotný začátek náhonu vypadá více než sympaticky a ve vyčištěném korytě voda svižně teče. Bohužel hned za úvodní rovinkou se objevil nízký mostek a člověk musel znovu na břeh.

S nízkými mostky a lávkami se tady musí počítat
S nízkými mostky a lávkami se tady musí počítat

Právě nízké lávky či mostky jsou jednou z komplikací splutí. Z lodi se kvůli nim muselo během plavby opakovaně. Jinak ovšem byla část v postupně se rozšiřujícím korytě přes Předměřice celkem v pohodě. Samozřejmě okolní civilizovaná zákoutí příliš pozitivně hodnotit nejde.

Nad mlýnem Budín
Nad mlýnem Budín

Takto bez problémů se na konci Předměřic doplulo k budově mlýna Budín. Přenesl jsem ho po levém břehu, ale mělo to podstatný háček. Člověk se pohyboval v oploceném soukromém areálu. Naštěstí tu nebyl žádný pes, ale stejně jsem byl rád, když jsem byl zpátky na vodě. Odměnou za předchozí přenášení mi byl nejpříjemnější úsek splutí. Široké a přehledné koryto lemované vzrostlými stromy připomínalo některé části Opatovického kanálu.

Široké koryto v Předměřicích
Široké koryto v Předměřicích

Každá pohoda ale jednou končí. Ta moje částečně skončila u stavidla, kde se náhon dělí na dvě větve. Vlevo odbočuje část vody, která míří k mlýnu Kydlinov a pod ním se vrací do Labe (Velký labský náhon; toto jméno nese celý úsek výše). Člověk musí přenést zmíněné stavidlo a plout rovně. Tato větev je označována jako Malý labský náhon.

U rozdělení náhonu na dvě větve
U rozdělení náhonu na dvě větve

Že je to náhon malý, se pozná snadno. Šířka koryta byla rázem tak čtvrtinová… Pro břehové porosty nyní není žádný problém vodu přehrazovat, takže častým společníkem se mi staly otravující větve. Sjíždět tenhle úsek v době vegetačního vrcholu nebude dobrý nápad. Kupodivu mne ovšem z lodi nevyhnal žádný spadlý strom. Většinou s dosažením zástavby se koryto zpřehlední, ale tady to neplatilo. I při průjezdu hradeckou částí Plácky se člověk musel občas s větvemi potýkat. Navíc si někteří místní pletou náhon se smetištěm, který podle toho vypadal… Celkově to tady na mne moc dobrý dojem neudělalo. Ten samozřejmě nemohlo vylepšit ani další vystupování kvůli nepodjetelným lávkám.

Místnímu vodníkovi větve přes koryto asi nevadí
Místnímu vodníkovi větve přes koryto asi nevadí

Nyní už do cíle nebylo nijak daleko. Vhodným místem pro ukončení plavby je most v ulici U náhona. O kus dál totiž náhon podtéká frekventovanou Koutníkovu ulici a už před ní je překryt. Po předchozí zkušenosti s přenášením mlýnu v Předměřicích jsem si nechtěl komplikovat situaci. Nevím tak, jestli tohle místo lze normálně podjet, nebo ne. Každopádně bych komplikovanost potencionální přenášky nepodceňoval. Pokud jste to někdo jel, doplňte prosím tenhle popis o pokračování. Splouvanou část náhonu nejde hodnotit úplně snadno. Najdou se vyloženě příjemné pasáže (hlavně nad rozdělením větví u Kydlinova) a jiné, které bych si spíše odpustil. Na závěr jen malá poznámka. Úsek k ulici U náhona mi trval více než dvě hodiny, takže o žádnou rychlou plavbu fakt nešlo.

Vojta Brádle
Diskuse nad článkem
Labský náhon, Eki, 5/23/2022 11:30 AM
Když starci rezignují..., Václav, 5/24/2022 12:11 AM
dobré ..:-)), Ivis, 5/24/2022 12:12 PM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama