Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/Clanek-Martinicky-potok---prvosjezd.aspx?ID_clanku=753

Martinický potok - prvosjezd

published: 3/14/2007

Mapa Při povodňových stavech na přelomu loňského března a dubna jsme zkusili zase něco nového a zpestřili si začátek plavby na Krounce. Při „normálním“ zahájení u mostu na silnici č. 358 pod Kutřínem (ř.km 9,9) přijedete asi po 500 m k nenápadnému přítoku zprava. Je to Martinický potok. A protože na prvním kilometru tohoto úseku Krounky není nic zajímavého, pro ty z vás, kteří rádi objevujete, doporučuji za příznivých vodních stavů popojet po silnici asi o kilometr dál směrem na Perálec a Proseč k dalšímu mostku, který křižuje právě tento přítok. Odsud splujeme jeho poslední kilometr.

Reklama

Martinický potok Další most proti proudu je až o 4 km výš a tam už zřejmě potok sjízdný nebude. Pramení v nadmořské výšce okolo 700m na severních svazích Žďárských vrchů u samoty Františky a odvodňuje asi 15 kilometrů čtverečních. Vzhledem k úzkému, 2-3, výjimečně 4 m širokému korytu, bude zde dole sjízdný pravděpodobně vždy, když má vodu i Krounka. Petr s Frodem zajíždí pod most na louku na pravém břehu. Vody je dost. Abychom odvázali lodě ze střechy, musíme použít štafle, které jsou v tomto případě nezbytnou základní výbavou.

Martinický potok Do lodí nasedáme na pravém břehu nad mostem, v řečišti voda teče docela fofrem a v navigaci vracáky chybí. Zapomeňte na poučky o startu přídí proti vodě, znamenalo by to couvání možná až na soutok. Zpočátku jsou břehy zpevněny šikmou navigací z lomového kamene, částečně krytou vegetací. Hned v úvodu je několik lehce sjízdných stupínků. Pokud jsou dobře sjízdné, bude dostatek vody v celém úseku. Jedu první, Honza a Edita s odstupem. Je vidět na maximálně 20 m dopředu, tak abychom do případného průšvihu nenapadali všichni. Jde to ale bez problémů, sem tam se musím ohnout pod nízkou větev, asi po 200 m je již koryto přírodní. V polovině plavby je z pravého břehu ve vodě strom, na který voda mírně táhne, ale s trochou opatrnosti projíždíme. Těsně před soutokem s Krounkou je most, pod kterým voda padá o skoro 2 m dolů. Seshora to zpočátku nevypadá sjízdně, ale když přijedu blíž, vidím, že to půjde. Jsou to totiž 3 stupně těsně za sebou. Sjíždíme se na soutoku. Máme za sebou 1 km vody WW I-II. Teď nás čeká téměř 9 km nádherné vody WW II-III do Dolů (vodočet v Předhradí na pravém břehu nad mostem ukazoval 55) a odpoledne Peklo na Chrudimce za 35 m3/s. Zkrátka neděle bez chyby.

Jirka Hodic Kačeři Chrudim
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama