Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/Clanek-Martinicky-potok.aspx?ID_clanku=2198

Martinický potok

published: 5/20/2020

Ráno je mrazivé. Větve, sklánějící se nízko nad hladinou, cinkají skleněnými paličkami. Březnový den je však slunečný a bude krásně. Přes cestní můstek na konci Onšova projíždí auto. Řidič stáhne okénko, ptá se, zda to chci splouvat, je to prý samý kámen. No ano, chci. Vodočet Senožaty hlásí 111 cm. Vím, není to mnoho. Sto dvacet by bylo lepší. Auto už mi ale odjelo a bude odpoledne čekat u syrovského mostu.

Reklama
Martinický potok
Martinický potok

Potoků toho jména je v naší vlasti více. Například ten, co se vlévá do Krounky. O něm tu vyšel článek v roce 2007. Popsaný úsek je víceméně regulované koryto, s místy vydlážděnými břehy a několika stupínky. Martinický potok, ten u Humpolce, nádherně meandruje přírodním údolím bez osídlení. Tu svižně teče v peřejkách pod lesními stráněmi, tu se zase zklidní v lučinatém úseku. I romantická skalka se objeví.

Martinický potok
Martinický potok


Martinický potok
Martinický potok

Pod Onšovem potkáte pouze tři trampské chaty na levém břehu. Například Bonanzu. Že by odkaz na potenciálně zlatonosné písky na dně potoka? Pár lávek. Žádné jezy. První silniční most až po devíti kilometrech u Syrova, pod ním staré stavení mlýna. Následuje most u Jankovského mlýna po dalších čtyřech a půl. Za ním zbývá zhruba dva a půl kilometru, proud se zklidní, potok se změní v zátoku přehradní nádrže Švihov, kde se jeho vody smísí se Želivkou.

Martinický potok
Martinický potok


Martinický potok
Martinický potok

Ale pozor! Jako u každého potoka podobné velikosti je třeba nenechat se ukolébat romantickými představami o pohodové plavbě. Kdesi na síti jsem před časem našla fotky staré asi patnáct let, které slibovaly pravé zátarasové peklo! Mohu být tedy pouze příjemně překvapena, což se stalo. Ne, že by překážky nebyly vůbec. Občas přetahuji nebo obnáším, ale je to snesitelné. A samozřejmě, na některých mělčinách musím kousek pěšky.

Martinický potok
Martinický potok


Martinický potok
Martinický potok

Končím asi po sedmi kilometrech plavby, zbytek k mostu u Syrova dojdu zkratkou po břehu. Po vodě by to trvalo déle vzhledem k hodně meandrujícímu toku. Pěšky asi kilometr, po vodě skoro dva a půl.

Martinický potok
Martinický potok

Tento potok mohu jen doporučit. Obtížnost ZW – WW1, za příhodných podmínek by se dalo plout asi už z Martinic. Končit bude třeba nejpozději u Jankovského mlýna, dále je ochranné pásmo okolo vodní nádrže na Želivce.

Windy
Diskuse nad článkem
Packraft, Guma, guma.plovouci~seznam.cz, 5/20/2020 10:10 AM
| Re: Packraft, Windy, 5/22/2020 1:24 PM
Mapa - Martinický potok, Karel, solck~seznam.cz, 5/20/2020 10:18 AM
| Re: Mapa - Martinický potok, Eki, 5/20/2020 11:17 AM
Ještě na mě čeká!, Václav, 5/21/2020 1:39 PM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama