Mezi řeky, které stojí za to si na podzim splout, patří podle mého názoru rozhodně i Berounka. Někdo možná pozdvihne obočí, co na tom voleji mám dělat? Ano, není to plavba pro milovníky adrenalinu. Ale romantické pohledy a klid vám střední Berounka dokáže dodat plnými doušky.
Reklama
Berounka ze Skryjí
Střední část Berounky je oproti jejímu začátku a konci poměrně opuštěná, leží mimo hlavní civilizační tahy. Můžete vyplout třeba od mostu ve Skryjích (říční km 75) a před plavbou tu navštívit třeba naleziště našich nejstarších trilobitů, podobně jako v Jincích u Litávky.
Most ve Skryjích
Podzimní poklidný úsek ze Skryjí do Roztok jsem si s kamarády splul a nafotil za slunečné soboty v polovině října 2018.
Na vodáky shlíží zřícenina hradu Týřov
Nechali jsme se unášet mírným proudem až ke zřícenině hradu Týřov, kde se řeka při ústí Týřovského potoka štěpí na několik ramen s ostrůvky a trochu zrychlí.
Skála nad Berounkou
Následují monumentální vulkanické Týřovické skály na pravém břehu, které nám ale trochu zastínily příjemné podzimní slunko.
Čertova skála u Hracholusek
Za zatáčkou se pak na levém břehu vynoří vysoká černá vulkanická Čertova skála.
Balvan pod Čertovou skálou
Pod skálou se v řece válí mohutný balvan, podle pověsti upuštěný kdysi čertem. Vzduchem se těsně u hladiny mihl ledňáček.
Berounka U Rozvědčíka
Mírný proud a ostrůvky v lokalitě U Rozvědčíka nás inspirovaly k obědu na osluněném břehu. Můžete si tu ale i zajít do nedaleké vyhlášené hospůdky, která ovšem byla aktuálně zavřená.
Jez Nezabudický mlýn
Následující volej s Proškovým přívozem u muzea Oty Pavla končí u jezu Nezabudického mlýna (říční km 66,8). Vzhledem k nedostatku vody jez obtahujeme po pravém břehu. Voda se ale naštěstí z místní elektrárny vrací poměrně brzo.
Nezabudické skály před Roztoky
U jezu v Roztokách u Křivoklátu jsme v roce 2018 končili (říční km 63) a dali si tu závěrečné občerstvení. Pendl je možné udělat autem úzkou silničkou po levém břehu.
Berounka z Roztok
Na podzim roku 2021 navazujeme na předchozí plavbu. S jednou lodí je výhodné plout z Roztok u Křivoklátu, protože se pendl dá jednoduše vyřídit místním vláčkem.
Podzim 2021 nad jezem Roztoky
Nad jezem v druhé půli října nafukujeme pálavu, obeplouváme slalomovou trať a pak přenášíme loď po levém břehu.
Jez Roztoky
Jez ale odebral z koryta řeky poměrně dost vody, takže další asi dva kilometry mírně drncáme o dno (i přes jinak poměrně slušný průtok přes 13 m3/s v Berouně).
Železniční most Roztoky, vlevo ústí Rakovnického potoka
Podplouváme nejdřív silniční, a pak železniční most. Pod ním zleva ústí Rakovnický potok. Společnost nám dělají elegantní labutě.
Skála na levém břehu Berounky
Obdivujeme impozantní samostatnou špičatou skálu na levém břehu, jejíž vrchol okupuje volavka.
Chata na břehu Berounky před Zbečnem
Míjíme různé chaty, kterých je tu zřejmě i kvůli železnici víc, než na předchozím úseku. Na opuštěném břehu opékáme oběd na ohníčku.
Morčáci prchají okolo skály v rezervaci Brdatka
Romantické skály, občas padající až do vody, nás ale neopouštějí. Hejno kachen morčáků před námi legračně prchá. Proplouváme Zbečno, kde je možné se občerstvit. Pod ním čeká volej s kamenolomem, a pak jez Valentův mlýn (říční km 51).
Jez Valentův mlýn s hlavami labutí
Jez splouvám přes korunu u pravého břehu. Mírný proud mě nese až k romantickým skalám v rezervaci Kabečnice na levém břehu.
Skály naproti Žloukovicím
Doplouvám do Žloukovic, kde míjím železniční most. U říčního km 47 končím, což doporučuju i vám. Důvody jsou hned tři – železniční zastávka, místní přívětivá restaurace a zejména blížící se konec proudného úseku řeky. Dále navazují voleje jezů Nižbor, Hýskov a Beroun, které už nejsou pro plavbu tak zábavné.
Peřejka u km 47 ve Žloukovicích
Za obě podzimní víkendové plavby jsme na řece nepotkali ani pádlo.
Závěr
Mohlo by se zdát, že pro vodáky tu Berounka bez problémů byla, je a bude.
Jez na Berounce v Rakovnickém kraji cca devatenácté století
Nová doba ale bohužel přináší i nové problémy. Ochránci přírody prosazují v popsaném úseku zřízení Národního parku Křivoklátsko (navrhovaný rozsah například zde). Připomeňme, že v národních parcích ČR je splouvání, až na výjimky, zakázáno.
Jako optimista doufám, že park nebude zřízen ve stylu NP Podyjí nebo NP České Švýcarsko, kde je plavba (až na ty komerční pramice) zcela nezákonná. Předpokládám, že splouvání Berounky zůstane v nějakém omezeném režimu zachováno, známe to třeba ze Šumavy – v určitou denní dobu, v určitou roční dobu, za určitého stavu vody, určená nástupní a výstupní místa, s průvodcem, za poplatek atp.
Jako realista si ale co nejdříve zkusím za příznivého stavu splout místní potoky. Bude to asi naposled…
Eki