Přestože se vypouštění rybníků na první pohled jeví jako jednoznačná příležitost pro splutí menších toků a potoků, není tomu tak. Po nalezení internetové strany, uvádějící přesná data výlovů rybníků na území ČR, jsem se otázal na bližší podmínky vlastního vypouštění. Pro přesnost uvádím přepis korespondence s Rybářským sdružením ČR a velmi děkuji panu Ing. Václavu Šilhavému, jeho správnímu řediteli, za ochotu a čas, kterou mi věnoval.
Reklama
"Existují psaná či nepsaná pravidla vypouštění rybníků? Například jak dlouho se rybník může vypouštět, kolik litrů za vteřinu může při vypouštění rybník opouštět? Existuje souvislost mezi plochou/objemem rybníku a množstvím a dobou vypouštění vody?"
K Vašemu dotazu můžeme sdělit následující skutečnosti. Předpokládáme, že máte na mysli vypouštění rybníků k jejich výlovu. Vypouštění vody se provádí v souladu s plánem výlovů rybníků a vychází ze schváleného "Manipulačního řádu příslušného rybníka či malé vodní nádrže" vydaného vodohospodářským orgánem (dříve okresním úřadem, v současnosti obecním/městským úřadem s rozšířenou pravomocí).
Vzhledem k tomu, že objem vody v rybnících činí v přepočtu na 1ha zhruba 10 000m3, trvá vypouštění vody u malých rybníků několik dní, u velkých nádrží více než 1 měsíc. Podle technologických požadavků a potřeb chovu ryb bývá často s výpustním zařízením manipulováno a odtok vody se může měnit. V mnoha případech dochází i k přerušení vypouštění, a to za účelem maximálního využití odtékající vody pro následné napouštění rybníků a sádek.
Vypouštění vody před výlovem se řídí nemalým množstvím provozních požadavků a kritérií. V úvahu je nutno vzít rovněž počasí, při kterém vypouštění rybníka probíhá. V období charakterizovaném suchem či naopak deštěm (za trvalejšího deště voda odpadá podstatně pomaleji), je odtok vody nutno koordinovat s výlovy dalších navazujících rybníků (odpadní stoka může sloužit pro několik rybníků současně). Rychlost vypouštění vody z rybníka nutno podřídit hustotě obsádky ryb a jejímu druhovému složení (ryby mohou mít snahu unikat proti vodě či naopak je silný odtok může strhávat na česla v požeráku). Hladina vody v loveném rybníku musí vyhovovat technologii výlovu (výlov podložní sítí či nevodem) a pochopitelně i trvání výlovu (jiná hladina bude na začátku prvního dne výlovu, jiná při posledním dni výlovu). Výška hladiny musí být připravena také časově (k ránu každého dne lovení).
Intenzitu a rychlost odtoku vody ovlivňuje například spad listí ze stromů na hrázi a snad ještě desítky dalších často jen obtížně kvantifikovatelných faktorů. Teoretické kalkulace vztahující se k vypouštění vody jdou uplatnit jen velice omezeně. Průměrovat hodnoty odlišující se individuálně rybník od rybníka se prostě nedá, velice často se od sebe odlišují i rybníky spolu sousedící. Proces vypouštění vody před výlovem je proto výsledkem dlouholetých pragmatických pozorování a praktických poznatků generací rybářů. Vypouštění vody rozhodně nelze striktně stanovit podle jakéhosi matematického vzorečku.
Pokud byste měl na mysli vyhodnocení vypouštění vody z konkrétního rybníka, pak by bylo dobře se s dotazem obrátit přímo na majitele / nájemce příslušného rybníka. S rybářským pozdravem ... Konec citace.
Díky odpovědím jsem si uvědomil, že podzimní výlovy rybníků nebudou zvedat hladinu potoků významným způsobem tak, aby například jednou za tři roky umožnili splutí jinak nesjízdného potoka.
Proč o tom tedy píši? Ani netušíte, jak jsem se těšil, že začnu v mapách hledat všechny ty vypouštěné rybníky a plánovat, dokud kam co spluji... Tak hezky přehledné informace, datumy a na první pohled tolik možných prvosjezdů! Pocit zklamání však brzy nahradila radost z něčeho nového, co jsem se dozvěděl a věřím, že to bude zajímavé i pro vás. Hezké zážitky z vody i od vody přeji vodákům i rybářům.
Honza Pokorný