Hodně mě potěšila zpráva, že v minulém roce 2023 nezahynul na českých jezech žádný vodák. Vedle příznivé hydrologické situace na tom má bezpochyby zásluhu řada dobrovolníků, kteří udržují na jezech funkční záchranné prostředky. Ale abychom neusnuli na vavřínech (samozřejmě je příjemnější usnout na vavřínech, než na sporáku), je potřeba připomínat, že vedle krásných tekoucích úseků řek, dlouhých vyčerpávajích volejů a příjemných stánků s občerstvením, existují na našich řekách i životu nebezpečná místa. Nejčastějším životu nebezpečným místem jsou jezy a stupně.
Reklama
Ztráty životů vodáků, plavců a dalších lidí připomínají občas na jezech pomníčky. Tři takové exempláře z Brna mi poslala Slávka, proto s nimi začnu.
Brno je zlatá loď
Městem Brno, jak známo, protékají dvě řeky – Svratka a Svitava. Město není k oběma řekám úplně přívětivé, řeky proudí často ve zdech vysokých navigací a vyskytuje se tu řada nesjízdných nebezpečných jezů. Na té menší říčce – Svitavě našla Slávka v Brně u jezů hned dva pomníčky.
Pomníček u jezu Cacovice na Svitavě (km 10,1) v Brně
U jezu na Svitavě na km 10,1, kde odbočuje Cacovický náhon, stojí první z těchto pomníčků. Zahynul tu v roce 1994 Leopold Harašta, údajně oběť vysokého stavu vody v řece. Jiní dva vodáci se utopili nedaleko odtud na jezu na km 9,6 v březnu 2005, převrátila se s nimi na kánoe a z válce nedokázali vyplavat.
Další pomníček u brněnského jezu, tentokrát kovový křížek, se nachází u jezu Maloměřice na Svitavě na km 8,9.
Křížek nad jezem Maloměřice na Svitavě (km 8,9) v Brně
Také u řeky Svratky jsou bohužel pomníčky. Ten následující se nachází nad jezem Přízřenice (km 41,5) v blízkosti bufetu U Trabanta.
Pomníček nad jezem Přízřenice na Svratce v blízkosti bufetu U Trabanta
Bližší podrobnosti k tragédii, než uvádí nápis, tedy utonutí padesátiletého muže v prosinci 2021, se mně ani Slávce zjistit nepodařilo.
Tichá Orlice
Pokud pojedete Tichou Orlici z Letohradu, budete pravděpodobně přenášet nesjízdný jez u Černovíru na kilometru 55.
Jez Černovír pod Letohradem na Tiché Orlici (km 54,8)
Jez se přenáší vpravo, kde u cestičky stojí i pískovcový pomníček připomínající tragickou událost rybáře z roku 2014.
Pomníček rybáři u jezu (km 55) na Tiché Orlici
Na další cestě po Tiché Orlici pak u aquaparku v Ústí nad Orlicí minete žlutou ceduli u jezu Regule, která připomíná nedávné utonutí plavce na tomto jinak nenápadném stupni na km 49,9.
Cedule upozorňující na utonutí na jezu na Tiché Orlici (km 49,9) u Ústí nad Orlicí
O pár desítek kilometrů níže po proudu stojí v parku Peliny na nadržení prvního z choceňských jezů (km 28,6) na břehu Tiché Orlice další pomníček.
Pomníček v parku na břehu Tiché Orlice nad Chocní (nadržení jezu z km 28,6)
Žulový pomníček na břehu řeky připomíná muže, který zemřel v červenci 2013.
Detail žulového pomníčku u Tiché Orlice v Chocni
Berounka – utonutí mladého plavce
Řeka Berounka má řadu jezů, které mohou být zvlášť za vyšší vody nebezpečné. Na pomníčky u části z nich bylo upozorněno už v předchozích článcích (zde a zde). Dnešním pozastavením je jez pod Karlštejnem na kilometru 24,5.
Jez Karlštejn (km 24,5) v roce 2023
Jez se přetahuje vlevo, kde se také nachází žulová pamětní deska. Ta upozorňuje na 14letého kluka, který tu utonul v roce 2000.
Pomníček u jezu Karlštejn na Berounce
Vltava – pomníček na frekventovaném místě
Druhou významnější překážku na tradiční Vltavě z Vyššího Brodu představuje jez Herbertov. V sezóně na něm bývá instalována dřevěná šupna. Jez spluli jako svůj poslední dva vodáci v roce 2013. V minulém díle jsem večerní fotku místního pomníčku už uváděl. Nová fotka je z loňského roku 2023 a v poněkud lepším osvětlení ukazuje vývoj pomníčku v čase.
Jez Herbertov na Vltavě pod Vyšším Brodem s pomníčkem (km 314,9)
Aktuálně v roce 2023 byl pomníček nově upravený, obsypaný bílými kamínky, ale z původních dvou křížků (a fotek) už zbyl jen jeden.
Detail pomníčku u jezu Herbertov na Vltavě v roce 2023)
Labe – pomníček rybáři
Na poněkud netradičním vodáckém místě u jezu jsem našel pomníček po splutí Litolské svodnice, která ústí zprava do Labe na km 878,1 pod zdymadlem Lysá nad Labem.
Pomníček u jezu na Labi u Lysé nad Labem (km 878,1)
Na žulovém kameni na pravém břehu pod jezem byla umístěna nerezová destička, pod ní pak několik svíček a andělíček. Podle cedulky se jedná pravděpodobně o pomníček nějakému rybáři.
Nerezová cedulka pomníčku u jezu na Labi (km 878)
Dolní Moravice
Na Dolní Moravici, až pod Brankou, kde se tato řeka už moc nesplouvá, jsem narazil na pomníček na pravé straně Jaschkova jezu na km 3,3.
Nesjízdný Jaschkův jez na Dolní Moravici (km 3,3)
Jaschkův jez je vysoký a nesjízdný. Vpravo se tu od Moravice odpojuje umělý tok zvaný Strouha. A právě tady – na pravé straně jezu mezi Moravicí a Strouhou stojí udržovaný pomníček.
Pomníček u jezu (km 3,3) na Moravici
Z pomníčku není zřejmé, jaká tragédie se tu odehrála. Mladý muž, který tu zahynul, se jmenoval Lukáš.
Lužnice – na Dráchově je o pomníček víc
Nenápadný jez Dráchov na klidné části Lužnice pod Veselím n/L jsem nafotil už do prvního dílu Pomníčků na jezech. Už tehdy představoval memento, protože na pravé straně jezu stály hned 3 pomníčky. Fotka jezu z článku pak byla vybrána jako varování třeba i do vodáckého časopisu „Na vodu“. Archivní fotka je bohužel v současnosti už zastaralá, u jezu přibyl další pomníček.
Jez Dráchov na Lužnici v létě 2024 (km 70) se čtyřmi pomníčky
U jezu tak nyní stojí 4 kamenné pomníčky připomínající celkem 5 utonulých. Datované tragické události jsou z července 1974, ze srpna 1977 a ze září 1984. Nový pomníček není datován, má tvar srdce a byl zhotoven z tmavého kamene.
Detail nového pomníčku u jezu Dráchov na Lužnici
Předpokládám, že nový pomníček připomíná tragické utonutí vodáka za vyššího průtoku v létě roku 2020. Zmínění vodáci si údajně chtěli vyfotit jez zespoda, zachytil je ale silný zpětný proud vodního válce pod jezem.
Závěr
Na Dráchově se i přes upozornění tří pomníčků v roce 2020 utopil vodák, několik dalších mělo namále. Občas bohužel ani tři upozornění nestačí…
Připomnělo mi to ten starý vtip: Ke knězi do kostela na břehu řeky přijedou hasiči. Přesvědčují ho, aby jel s nimi, že se blíží povodeň a kostel bude zatopen. Kněz odmítne s tím, že musí hlídat kostel a že ho Bůh jistě nenechá zahynout. Voda stoupá. Kněz už vylezl do patra kostela, když na člunu připlují opět hasiči a přemlouvají ho, aby jel s nimi. „Ne“, říká kněz: „Bůh jistě vykoná zázrak a zachrání mě, zůstávám zde.“ Hasiči odplují, voda stoupne a kněz se utopí. Po smrti jde do nebe a tam vyčítá Všemohoucímu, proč ho nezachránil? „A kdo myslíš, že tam poslal ty hasiče“, odpoví Bůh…
Pamětní cedule o utonutí vodáka na Jizeře v březnu 2012 (cca km 102)
To, že k nebezpečným situacím na vodě nemusí docházet jen na jezech, připomíná i předchozí fotka pomníčku z Riegrovy stezky na Jizeře.
Tak raději neignorujme vážná varování a dávejme si, prosím, zejména na jezech pozor.
Ahoj Eki