Aktualizace: Jez byl kompletně přestaven v roce 2011, níže uvedené nebezpečí zde již nehrozí.
Reklama
I když nebezpečných jezů je v ČR bezpočet a v podstatě každý jez je nebezpečný za určitého vodního stavu, přesto bych chtěl upozornit na dva z nich. Stojí trochu v pozadí od těch „profláknutých“, jelikož jsou na řekách méně navštěvovaných a navíc se jejich stav výrazně zhoršil během jarního tání.
První jez je Aloisov na Moravě. Již začátkem května jsme uveřejnili zprávu, že jez byl po jarním tání velmi poškozen. Byla odplavena část spádové desky a stavidlo už také neexistuje. Díky tomu již jez vodu nenadržuje. Bohužel je schován za zatáčkou, tudíž může dojít k přehlédnutí nebezpečného místa. Vodáci nemusí odhadnout, že se blíží k jezu a vjedou do něho. Majitel zabezpečil výstrahy pouze u jezu na ještě k tomu na břehu, což je z vodáckého pohledu zcela nedostatečné. Před jezem bývala na stromě cedule, ale je nutné si ji z lodě všimnout. Již dříve byl jez velmi nebezpečný a má na svědomí několik utonutí. O jednom jsme informovali ve článku Zabijácký jez na Moravě.
Aloisov
Aloisov
Druhou medvědí pastí je jez v Ústí nad Orlicí. Opět se jedná o poničený jez, o kterém jsme se zmínili v článku Tichá Orlici - řeka budoucnosti. Ani tento jez nenadržuje vodu a vodák v podstatě není schopen odhadnout, kam pluje a jestli je proražený meandr kolem jezu celý průjezdný. Nejprve jde totiž prudký proud podél jezu a kolmo naráží do vysoké larsenové zdi. Podél ní pak odtéká. Jenže místo odtoku je úzké a může být zablokované naplaveným dřívím nebo padlou kládou. Nedávno tam opravdu kláda byla, takže se to projet nedalo. Jedna vodácká parta zde bojovala o život, když to loď přimáčklo ke zdi a překlopilo. Jen asi zázrakem vše dopadlo dobře. Strom jsem nahlásil na Povodí Labe, jakožto správce toku, který snad již učinil kroky vedoucí k odstranění nebezpečné klády. Na opravu jezu si asi dlouho počkáme.
Jez v Usti
Jez v Usti
Petr